SecretlyMe skrev 2015-02-08 20:40:59 följande:
Varför inte? Blir nyfiken.. Jag är oxå överviktig, kommer de inte göra ett piss isåfall om man vill få utredning efter ett år?? Jag är nämligen oxå rädd att det är sambons spermier det är fel på.
Kvinnan utreds först, jag har bmi på 33 och max är 30. Ibland utreds mannen samtidigt och ibland inte beroende på vart man bor. Utreds inte mannen får kvinnan börja med hormonstimulerande och hjälper inte det kollas mannen.. Utreds mannen samtidigt som kvinnan under första delen får man hormonstimulerande om mannen är OK, annars sätts man i kö för ivf.
Så jag fått det förklarat iallafall, ändå grymt störande att jag måste ner 3 jäkla bmi då jag har en hel del muskler, stora bröst som väger en hel del var och tung benstomme. När jag var "normal" i utseende var jag precis på gränsen till övervikt.