Har bott i en by med ytterst få invandrare och har bott många år i Malmö. Fattar inte frågan.
Invandrare är som folk är mest, vissa är dumma i huvudet och skulle inte få gå lösa, andra är mina bästa vänner. Enda gången jag måste särskilja mina upplevelser av invandrare från mina upplevelser av infödda är när invandrare berättat (eller när deras beteende berättat) om krigstrauman och flykt.
Jag är inte så bekymrad över om den jag möter kommer från Umeå, Teheran eller Jupiter, bara hen uppför sig och det tycker jag generellt att folk gör, och det kan ju bero på att jag själv uppför mig. Man brukar bli bättre bemött om man är trevlig.
När folk beter sig rubbat brukar det finnas samband med bristande föräldrafunktioner, arbetslöshet, fattigdom, missbruk eller dålig självkänsla, och detta har inte heller med var man kommer ifrån att göra. Jag vet på rak arm flera infödda svenskar som inte borde få stanna. Men man löser inte problem genom att utvisa folk.
Så nej, jag tycker inte att vi ska begränsa vilka barn som får födas eller vilka som får invandra. Jag tycker vi ska begränsa orättvisorna i samhället.