Oktoberbebisar 2015
Tråd för oss med BF i oktober!
Jag plussade i förrgår och har bf 3/10! :) Hoppas fler hittar hit och att vi kan följas åt under graviditeterna.
Tråd för oss med BF i oktober!
Jag plussade i förrgår och har bf 3/10! :) Hoppas fler hittar hit och att vi kan följas åt under graviditeterna.
Förlåt att tryckfelsnisse var framme igen. Jag hade nog fullt sjå med att få ihop Twopointoh rätt så Embla gick mig fullständigt förbi, men bra att ni rättar till felen!
Det blir spännande att se vem som föder härnäst. Det var väl någon som hade planerat snitt eller igångsättning i veckan.
Födda:
14/9 Silverguld, pojke 37+1 2630g 46cm
14/9 Rulltrappa, Nora 36+0 2460g 45 cm
17/9 Nollfantasi, flicka 34+5 2482 g 45 cm
17/9 Herkules, Ida
Bf-lista
2/10 Damdis, första barnet
2/10 emeloi 28 år Örebro
4/10 Mira 14
6/10 Filuribur1 Södra Skåne, första barnet väntar en Lykka
7/10 Karriärskvinna
8/10 FrökenPD, fjärde barnet
9/10 Garin Borås, andra barnet väntar pojke, son april-14
9/10 Lemon
10/10 Saahaaraa88, 27 år Göteborg, första barnet
10/10 Angelica1984 Norrköping, väntar en pojke
11/10 Simone 22 år Norrköping, första barnet väntar flicka
11/10 Svejo 32 år, tredje barnet, söner -09, -11
12/10 Embla Twopointoh 36 år Värmland, sjätte barnet, planerat snitt, syskon 13år, 12år, 10år, 7år och 15 månader.
12/10 Joannabelle 22 år, första barnet väntar pojke
12/10 Iowhannah 28 år Norrköping, första barnet tror flicka
15/10 Larissa Vimmerby, tredje barnet väntar flicka, två döttrar -09, -12
15/10 Hoppanloppan, fjärde barnet
15/10 Chazbo, tredje barnet
15/10 Bf29okt, väntar pojke, planerat snitt
15/10 Carroo92, första barnet
16/10 Tramses,tredje barnet
16/10 Bullen11, 29 år, storebror född oktober-11
17/10 Mammalovis 39 år Nässjö, tredje barnet tror pojke, 2 döttrar dec-10, jun-13
18/10 Irlais
20/10 Fru Hermelin 31 år Stockholm/Växjö, andra barnet väntar pojke, dotter-10
21/10 Pojkmamma86 Skåne, tredje barnet
25/10 Dandelionkid 29 år Stockholm, andra barnet väntar flicka, dotter -11
28/10 77michelle 38 år Örebro, sjätte barnet väntar flicka, döttrar -99, -01, -07, söner -03, -13
30/10 Mallis2
30/10 Sofie mamma till 2 prinsar, fjärde barnet, planerat snitt tidigare
30/10 Oldy, andra barnet
31/10 Skogisen 34 år Umeå, första barnet
31/10 Zchimla 35 år Norra Skåne, andra barnet, dotter 3 år
6/11 Annapanna 25 år, första barnet
Ja nu är vi snart inne i "våran" månad med! Borde börja komma fler bebisar snart!
Här är det 11 dagar till bf och jag har bara en massa ickeonda sammandragningar men då storebror föddes kände jag inget särskilt, var först ca 2,5 timmar innan han kom som jag verkligen insåg att det var riktiga värkar jag hade..
Fy vilken natt! Jag och sambon pratade om hur mycket vi längtar efter vår lilla tjej nu och jag föreslog lite på skämt att vi kunde testa färdknäppen och se om det har någon effekt. Men det här med att kännas sig snygg ovh smidig osv går ju bara inte nu när man är stor som en flodhäst, tur att sambon står ut haha! Direkt efter "vuxenmyset" så började jag få väldiga sammandragningar, men lyckades somna iallafall. Någon timme senare vaknar jag och har världens menssmärta i nedre delen av magen samt ut mot ryggen plus en massa sammandragningar. Har haft ont förut, men det här var helt annorlunda så trodde verkligen att något var på g. Kröp ihop i fosterställning, men inget hjälpte. 3 timmar senare lyckades jag somna till och nu när jag vakna så är all smärta borta. Falskt alarm igen!!! Sjukt att man kan tycka att smärtan är så fruktansvärd jobbig, men ändå bli ledsen när den är borta haha.
Någon annan som börjat känna av något ännu? :)
Mammalovis du får gärna lägga till att jag är 29 och väntar andra barnet :)
Går idag in i v37+0, vad på tul förra veckan och bebisen är något liten. Men egentligen är den ju feldaterad 6 dagar så den är nog normalstor egentligen! Gissar att den kommer om ca två veckor, innan bf i alla fall. Har mycket sammandragningar och bebisen har huvudet väldigt långt ner i bäckenet
Första kom 10 dagar innan bf så hoppas jag inte behöver gå över bf!
17 dagar kvar! Är så inställd på att gå hela vägen till BF så jag insåg att allt inte var klart här hemma. Alltså det viktigaste till bebis är klart men BB väskan är bara halvpackad och sånt som ska underlätta för barnvakten är inte fixat. Så i eftermiddag ska jag åka till Ica och köpa färdiga köttbullar och pasta och ha hemma så slipper hon stå och brassa riktig mat till barnen måste skriva listor på hur de äter frukost osv. Vår yngsta son har diabetes typ1 så vi räknar kolhydrater på allt han äter. Därav listorna. Vill ju att det ska vara så enkelt som möjligt för barnvakten. Var och gjorde extranyckel till henne häromdagen. Sen kom jag hem och så funkade den inte!!!! Så jövla drygt. Så nu måste jag tillbaka och fixa det oxå. Suck.
Igår fick jag ett helt lass med prylar från min bästa kompis som vi ska låna. Detta är ju vårt sista barn så det kändes onödigt att köpa allt. Fick låna amningskudde, babysitter, babynest, bärsele, Babygym och lite annat. Så där sparades ju ganska mycket pengar.
Jag har 4 dagar kvar till bf nu och har inte känt ett dugg.. Gissar att jag kommer gå över iallafall en vecka, men snart är min bebis här!
Mammalovis- känner precis som dig, vad har man gett sig in på? Tredje barnet på gång och man har redan fullt upp med de andra två. Jag ser dock väldigt mkt fram emot att slippa vara gravid då jag lyckas få alla krämpor typ vilket också sliter på tålamodet.
Har nu 14 dagar till bf och känner inte ett skvatt. Lär väl gå över med denna också. Suck...
Jag har 4 dagar kvar till bf nu och har inte känt ett dugg.. Gissar att jag kommer gå över iallafall en vecka, men snart är min bebis här!
Jag har 6 dagar kvar och har haft mycket förvärkar sedan igår kväll. Regelbundna, men de ökar inte i intensitet så det lilla hopp som tändes igår är som bortblåst.. Jag längtar tills det drar igång på riktigt så man får träffa pajasen i magen :) Men tre måndagar bort så har vi garanterat våra barn på utsidan!
Gud man är så nära nu, men det har aldrig känts så långt bort...Det känns som en evig väntan utan slut just nu. Någon mer som känner med mig?
Aja jag skall till BM på onsdag, då lär jag få reda på om bebisen fortfarande sitter i säte eller har vänt sig till rätta. Var bombsäker på att hon fortfarande var i säte fram tills igår, nu är jag osäker. Någon mer som hade/har bebis i säte i v.36? Hur har det gått för er? Känns som att jag inte kan ställa in mig mentalt på förlossningen förrens jag vet om jag ens kommer få genomföra en.. Men ibland svävar tankarna iväg och jag fantiserar om den magiska stunden då man märker att "Nu händer det!" . Ett snitt känns inte alls lika magiskt och häftigt så jag håller tummarna!