• Caisas

    BF Januari 2016 :)

    Har inte sett någon tråd för Januari 2016 ännu, inte så konstigt kanske då det är väldigt tidigt. Jag plussade igår, är i vecka 4 (3+3 idag) och har BF 6 januari 2016 om allt går bra. Hoppas ni blir fler som droppar in snart! Solig

    Jag är 26 år, maken 33, och det är första barnet för oss båda. {#emotions_dlg.flower}

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-28 16:55
    Uppdatering 28/4 första BF-listan!
    www.familjeliv.se/forum/thread/75214834-bf-januari-2016/5

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-04-30 08:48
    BF-listan: www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-04 12:04
    FACEBOOKGRUPP: www.facebook.com/groups/1592591414363909/

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-06 08:42
    UPPDATERA ERA BF-DATUM INNE I TRÅDEN FÖR BF-LISTAN! www.familjeliv.se/forum/thread/75225363-bf-januari-2016-bf-lista/1

    Vi börjar bli så många nu att det är svårt för mig att hålla listan rätt uppdaterad! :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-05-27 08:50
    FACEBOOKGRUPPEN KOMMER ATT LÅSAS! Hej allihop! De som funderar på att gå med i fb-gruppen, gör det snarast för till helgen (sista maj) stängs den för nya medlemmar. Vet att några här sa att de ville vänta, men till helgen kommer den inte att synas mer på fl, så ingen risk att någon vän på fb ser den.

    Observera att alla nya medlemmar skriver in sig i bf-listan som finns som fil, och skriver om sig själv i presentationstråden som ligger fäst överst på sidan. Detta för att vi inte är hemliga för varandra, för då faller liksom syftet med hela grejen. Så välkomna allihop!

    Om någon verkligen vill gå med i gruppen efter att den blivit låst, skicka PM till Caisas, Grus grus eller Lanylena, så ska vi se om vi kan lösa det. Om någon skapar en andra grupp, skicka PM till mig (Caisas) med länk så kan jag lägga till den här i trådstarten.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-06-30 20:21
    Vill ni gå med i Facebookgruppen, skicka förfrågan i PM till Caisas eller Lanylena!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-09 21:55
    FACEBOOKGRUPPEN TAR INTE LÄNGRE EMOT NYA MEDLEMMAR! SKAPAS EN NY GRUPP SOM NI VILL SKA LÄNKAS HÄR, SKICKA PM TILL MIG SÅ ORDNAR VI DET!

  • Svar på tråden BF Januari 2016 :)
  • Seven Costanza

    Bullbak: välkommen! Inte roligt med illamående, hoppas du mår bättre snart och att den här graviditeten går hela vägen!

  • Bullbak85

    Tack snälla!!


    Seven Costanza skrev 2015-06-07 20:12:54 följande:

    Bullbak: välkommen! Inte roligt med illamående, hoppas du mår bättre snart och att den här graviditeten går hela vägen!


  • annsansa

    Måste få skriva av mig oro igen... har ju som sagt inte några igentligen symtom på denna graviditet. Men har ju varit svårt att gå på toaletten samt något ömma bröst iaf.... Igår så började jag få lite molande värk på ena äggstocken, vä sida, och så blev jag dålig i magen ist :-/ känns som om detta tyder på att jag nog snart börjar blöda igen.... sorry för min konstanta negativa attityd! Blir tom lite trött på mig själv

  • hsh

    Jag har också svårt att förhålla mig positiv just nu, jag har känt av flera hugg i magen nu på morgonen och det var kring den här tiden jag fick missfall förra gången. . Är i vecka 9, har vul imorgon men är föga positivt inställd till vad vi kommer få se.

  • FruGru

    Det är fullt normalt att känna oro. Och självklart ska ni ventilera ut det här. Ni är inte ensamma om att känna oro. Det är svårt att slappna av.

    Jag försöker tänka att så länge jag inte gör saker som utsätter bebis för risker så kan jag inte påverka vad som händer därinne.


  • WiMe06

    Lider med er alla som inte känner av så mkt och är oroliga. Det är jobbigt när man känner en sån oro som inte vill ge med sig. Ni som har vul, hoppas såklart jättemkt för er att ni får se era små knyten sprattla och boa in sig där inne. Styrkekramar till er.

  • WiMe06

    Lider med er alla som inte känner av så mkt och är oroliga. Det är jobbigt när man känner en sån oro som inte vill ge med sig. Ni som har vul, hoppas såklart jättemkt för er att ni får se era små knyten sprattla och boa in sig där inne. Styrkekramar till er.

  • Blgebo
    gladatjejen86 skrev 2015-06-08 09:14:11 följande:

    Jag kommer hoppa ur denna tråden igen. Fick ett misstänkt missfall igår.

    Lycka till allihopa ??


    Beklagar  
    *kram*
  • Hame

    Hej allihopa! Hoppas ni haft en bra helg :)

    Min har varit rätt kass tyvärr Gråter Fick typ som kräksjuka natten till lördag, kräktes i flera timmar och sedan tog det tills söndags fm innan jag kunde behålla någon mat. Hade det så förra graviditeten också men då började det i v.27 någonting och fick det ganska exakt en gång i veckan tills att lillen föddes. 

    Då åt jag visiblin morgon och kväll vilket hjälpte mot kräkningarna, men det gjorde mig så mätt att jag typ inte kunde äta något annat. Tråkigt att bara äta äckligt visiblin och fil i flera månader samt att det blir värsta bantningskuren. Gick upp sammanlagt 5,5 kilo förra graviditeten och fick gå på en massa extra ultraljud för att försäkra att bebben mådde bra. 

    Nu känns det lite deppigt, hoppas inte det blir som sist fast det börjar ännu tidigare Gråter

Svar på tråden BF Januari 2016 :)