• Kit

    30+ som väntar på PLUS

    Någon mer som är 30+ och försöker att bli gravid? Jag plockar ut min spiral nu på måndag sen är det full fart mot PLUS som gäller. Vore kul att hitta nån PLUS-jagande kompis att surra med.

    KRAM!

    HjärtaPlusGravidBaby

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-30 22:15
    2015-07-30

    Nick
    Ålder
    Plus Ja/Nej + ev datum
    Barn sen innan Ja/Nej + antal
    Försökt sen datum

    Kit
    34
    Nej
    Nej
    Augusti -15

    Miamarina84
    31
    inga barn
    sedan sep-14.

    Trixxilump
    32år
    Inte plussat
    3:e försöket

    Lillajag84
    31
    Inget plus
    Inga barn sen innan
    Slutade med piller Mars -15

    CarroK
    32 år
    inget plus
    inga barn sedan tidigare
    Försökt sedan feb 2015.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-30 22:19
    Misslina
    33 år
    Bim 20 augusti
    två barn sedan tidigare
    andra försöket

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-31 10:45
    Beccabus
    31 år
    -
    En dotter sedan tidigare
    Första försöket juli 2015

    Skatergirl81
    34
    inget plus
    inga barn
    försökt sen början av april

    Nenna9
    32 år
    Inget plus än -3 BIM
    Inga barn sedan tidigare
    Försökt ca 10 månader

    Viscaria
    30
    Inte plussat
    Försökt sedan Januari 2015

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-07-31 23:24
    Pyret13
    -
    Dotter på 2år
    -
    Första försöket juli 2015

  • Svar på tråden 30+ som väntar på PLUS
  • m2b
    Avalon79 skrev 2015-09-10 13:30:41 följande:
    Åh usch inte kul för dig heller. Förhoppningsvis har vi klarat av det jobbiga och vi båda kan få nya + som varar hela vägen fram.

    Alltså med första barnet, dottern så tog det 5 månader efter att jag slutade med P-piller. 2:a som är en pojke så tog det bara 3 mån från det vi bestämde oss. Men det är ju 11 och 9 år sedan nu. Har alltid velat ha en 3:a men det har inte riktigt varit läge eftersom vi startade ett företag osv. Men nu känns det som att man inte kan vänta längre. Är mer än redo. Men börjar undra om åldern är ett problem? Fast ser ju andra i min ålder som väntar barn.
    Jag nämnde om åldern för arbetskollegor och de trodde absolut inte det. 35 är ingen ålder, många som får efter 40. Min syster fick första vid 38. Men hjärnspökena kommer ju alltid snabbt! Vi borde båda ha goda chanser tycker jag
  • m2b

    Gha känns nästan som fått lite svamp. Lite brännande känsla. Jag har trott vid två tidigare tillfällen i livet jag haft det men aldrig sökt. Men läste att det är vanligt innan mens så får väl ställa in mig på det! Äl + 8 idag. Jag vet alldeles för tidigt men tog ändå ett test imorse som va neg

  • CarroK

    Har inte varit så aktiv på senaste tiden, då mens krånglat och jag känt mig lite nere över det. Nu är mensen iaf slut och jag ska testa för ÄL varje dag har jag bestämt mig för! Hittar jag ingen ÄL så blir det att ringa gyn. Detta blir försök 8.

  • Avalon79
    m2b skrev 2015-09-10 14:32:55 följande:
    Jag nämnde om åldern för arbetskollegor och de trodde absolut inte det. 35 är ingen ålder, många som får efter 40. Min syster fick första vid 38. Men hjärnspökena kommer ju alltid snabbt! Vi borde båda ha goda chanser tycker jag
    Ja alltså tidigare har jag inte trott att det varit nåt problem vid 35 men eftersom det varit trögt så börjar man googla på nätet och man läser än det ena än det andra som inte ser så positivt ut å då hamnar ju humöret inte på topp liksom. Men jag håller tummar och tår för oss båda.
  • Avalon79
    CarroK skrev 2015-09-10 16:30:39 följande:

    Har inte varit så aktiv på senaste tiden, då mens krånglat och jag känt mig lite nere över det. Nu är mensen iaf slut och jag ska testa för ÄL varje dag har jag bestämt mig för! Hittar jag ingen ÄL så blir det att ringa gyn. Detta blir försök 8.


    Håller tummarna för dig med :)
  • BeccaBus
    Kissekatten2014 skrev 2015-09-10 12:59:32 följande:
    Grattis grattis... Har bim på måndag... Har du haft några symptom?
    Tack! Det enda är att jag känt mig lite lite illamående och sedan bara en känsla:)
  • BeccaBus
    Avalon79 skrev 2015-09-10 12:27:32 följande:

    [quote=75737776][quote-nick]BeccaBus skrev 2015-09-10 08:26:47 följande:[/quote-nick]


    Har inte hängt med här inne tidigare men jag önskar dig allt gott och stort lycka till med graviditeten :)[/quote]Tack så mycket!
  • BeccaBus
    skatergirl81 skrev 2015-09-10 12:02:39 följande:
    Shit vad kul!! Grattis! Tidigt plus...Kände du nåt?
    Tack!! Ja en chansning:) Inget särskilt förutom lite lite illamående och bara..
  • Kissekatten2014
    BeccaBus skrev 2015-09-10 17:57:44 följande:

    Tack! Det enda är att jag känt mig lite lite illamående och sedan bara en känsla:)


    Längtar som tusan efter ett plus men det tar den tid det tar.. Vill så gärna ta ett test men vågar inte är rädd och bli besviken..
  • Min tur

    Äter fortfarande p-piller, men den 5 november tar jag det sista pillret och ger mig in i matchen.

    Att tiden kan gå såhär sakta trodde jag inte var möjligt.

    Har ätit p-piller och minipiller till och från i 14 år. Har efter varje avslut fått igång äl och mens direkt och hoppas på att så är fallet även denna gång.

Svar på tråden 30+ som väntar på PLUS