Inlägg från: Hazel Grace |Visa alla inlägg
  • Hazel Grace

    BF Augusti 2016

    Hallonpajen skrev 2016-04-08 10:10:44 följande:

    Hazel grace - men gjorde inte du oxå vaginalt ul för att mäta tappen? Man såg ju inte alls bebis då...?!


    Jo det gjordes vul. Vi såg inget då men hon sa att nästa gång så kommer vi kunna se bebisen för då skulle dom göra och mäta på något annat sätt. Nu minns jag inte exakt vad hon sa bara för det, jag snappade bara upp att hela bebisen skulle synas nästa gång :p
  • Hazel Grace
    Moorii skrev 2016-04-08 11:32:09 följande:

    Jag hör egentligen till julitråden men följer även denna härliga tråd, ni har så skön stämning! :) Hur som helst, angående denna studie så var jag också med i den, enligt henne fick jag se bebis och fick extra bilder andra gången som tack för att jag ställde upp på studien, men kanske är olika beroende på var den görs? Vi gjorde både vul och vanligt ul andra gången. En trevlig del av det hela i vilket fall :)


    Välkommen :) ja visst har vi!

    Ja men då var det nog så vi skulle göra här med. Nästa gång är om några veckor och då skulle dom mäta igen och så skulle vi få se bebisen :) hoppas på en bild också! kunde man ju inte tacka nej till ^^
    Hallonpajen skrev 2016-04-08 12:09:30 följande:

    Det låter ju väldigt trevligt! Så lät det inte när jag var där (bor i Skåne) men jag hoppas att det kan bli lite positivt nästa gång då :) De gjorde mätningen i ett annat rum än RUL och KUB iaf 


    Jag fick också gå till ett annat rum och göra det. Först hade jag rul och sen fick jag en tid två timmar senare för mätning av tappen där vul gjordes. Hoppas du också får en titt när du kommer dit nästa gång då. Vore ju tråkigt om alla inte fick samma "tack för hjälpen" liksom.
  • Hazel Grace
    Moorii skrev 2016-04-08 14:30:04 följande:

    Tack :) verkligen! Här händer alltid nåt också, och ni har verkligen gått igenom alla saker som jag funderat på också under graviditeten så långt, så det har varit väldigt intressant och givande att läsa i den här tråden!

    Vad härligt! :) nej, precis, kunde inte jag heller! Saken är den att jag egentligen avskyr gynekologiska undersökningar, känner mig så himla utlämnad på nåt sätt, obehagligt osv. Men, så fick jag höra om den där extra titten.. De vet vad de ska locka med! :)


    Ja det är mycket aktivt och flitigt bollade :)

    Ja men samma här. Gillar inte alls att ligga i den där stolen men man offrar redan sin bekvämlighet för den där lilla knodden ^^
  • Hazel Grace

    Här är det en pojke på bakning :)

    Har lite funderingar på skötväska och så. Jag är ju helt grön på detta med mitt första barn, så det kanske är en korkad fråga, men hur stor skötväska behöver man? Vad har man i den? Blöjor och ombyte typ eller? Det är ju hundra små fack i dom flesta vad jag sett så vad har man i dom? Vad har ni?

  • Hazel Grace
    Hallonpajen skrev 2016-04-09 17:44:08 följande:

    Man kan ha massor av saker! :) men blöjor, ombyte och våtservetter och små handdukar är väl det man behöver med små bebisar. Amningsinlägg, ersättning och flaska om man använder det, extra nappar... När de är större har man med sig mat, vattenflaska och något att leka med/tugga på. Dregglisar kanske? Ja, som du ser kan man ha med sig massor :)

    Jag har haft skip hop och ju-ju be och varit nöjd med båda men har ändå köpt en littlephant som matchar vår vagn (eftersom jag inte ska köpa en ny :))


    Just det. Massa grejer man kan behöva ju när man är ute. Smart! Vad gör skötväskan bättre än en vanlig väska då? Det är mest facken eller? Ordning och reda är ju jäkligt skönt när det är massa smågrejer förståss. Men då har jag lite mer att gå på iaf :) tack!
  • Hazel Grace
    Kela1981 skrev 2016-04-09 19:10:55 följande:

    Usch, idag har varit en mindre bra dag :/ Har haft en svidande känsla i magen och det drar och spänner på alla håll just nu.

    Att jobba 10 timmar då är ingen höjdare :(

    Är fullständigt färdig och skulle helst ha semester i en vecka nu men ska jobba i morgon igen så det är väl bara att lägga fötterna högt och ladda om :/

    Hade riktigt ont i magen i morse när jag vaknade. Skitskum känsla men den gick över så fort jag kom upp och rörde lite på mig.

    Angående skötväskan så tyckte jag mest att jag aldrig använde allt som låg i den. Mest "bra att ha" saker så när dottern var ca 9 månader så bytte jag till en liten ryggsäck istället för att släpa runt en stor skötväska.

    Man märker efter hand vad man använder och anpassar väskan efter det. Har man ett kräkbarn så behövs ju fler ombyten osv.

    Alla fickor i väskorna är kalas för att hålla rätt på allting, kanske en termoficka för att hålla mat/ersättning varmt eller kallt.


    Men usch va jobbigt :( riktigt lång dag, du får inte glömma att ta hand om dig själv.

    Jag har kollat runt på massa sidor med väskor men ska nog kolla på stan imorgon så man får känna på den och verkligen se alla fickor. Men som du säger så får man kanske vänta och se hur mycket barnet kommer behöva. Min syster har tydligen fått en riktig kräkbebis så hon proppar den full fick jag höra nyss. Stackars liten.
  • Hazel Grace

    Jag bor i Göteborg :)

    Jag har inte läckt något från brösten. Däremot är jag jättekänslig i bröstvårtorna. Så fort jag kommer åt dom så är det obehagligt. Köpte nya bh:ar för att dom växte så mycket i början men nu börjar dom också bli för små känns det som :p gött att brösten växer iaf när magen är långsam på att växa. Men en liten bula har jag i tajta kläder nu iaf! Gått halva tiden idag.

  • Hazel Grace

    Jag har ingen stor mage men har använt gravidbyxor ganska länge för att mina vanliga trycker så mot magen vilket gör ont. Har blivit bredare över höfterna också så dom är ett gympass att ens få på sig :) hemma går jag bara i mjukisbyxor dock. Bästa som finns!

    Har köpt en spjälsäng idag! Hittade en på blocket som var fin och hade höj och sänkbar sida som jag ville ha. Billig också! För bra för att vara sant. Och ja, självklart glömde jag fråga om måtten, bara antog att den var standardstorlek. Nu hittar jag ingen madrass som passar! (60x130) Fick en med sängen men insåg att den var ganska sliten och nog inte så mysig. Ser ut som jag kommer få beställa en måttanpassad. Typiskt. Men den är fin iaf :) ska nog måla om den bara.

    Har varit på kontroll hos bm idag också och fått lyssna på hjärtljuden. Iiih så det slog! Lilla pysen, kärleken bara växer <3

  • Hazel Grace
    Mulan91 skrev 2016-04-12 07:00:08 följande:

    Vad roligt att du var på kontroll, det var jag med igår! Hihi skoj!

    Typiskt det där med sängen! Jag ska också kolla blocket, hittade en på Ikea jag gillade men samtidigt är Ikea så tråkigt! Ingen personlighet liksom :P (halva mitt hem eller mer är därifrån dock haha ekonomiskt)

    Snuttispluttis hahaha att din man sa så! Män :P


    Amen samma här. Har ett ikeahem så det heter duga :p hittar du ingen annan så finns ju alltid Ikea iaf. Det går ju göra personligt genom färg eller attiraljer också ;)

    Jag har också märkt det där att många har ett behov av att trycka ner andra i trådarna. Istället för att förklara vad man tycker och tänker och vara saklig så är det oftast hårda ord. Det är ju lätt när man inte behöver stå för det i person utan bara kan sitta bakom en skärm och vara anonym. Har man inget att tillföra så tycker jag att man kan bara låta bli att skriva men sånna är ju inte folk.

    Det med karpaltunnelsyndrom hade en på jobbet när hon blev gravid. Hon fick till och med operera handen några veckor innan sin förlossning. Men jag har hört att det oftast går över av sig självt som så många andra gravidåkommor :)
  • Hazel Grace

    Haha! Montering av Ikeamöbler ju det roligaste! :D Jag vet inte varför, känns väl som att man bygger något själv och så blir man jättefrustrerad när man vänder något fel, sen asnöjd när det är klart

    Blod svett och tårar!

    Snuttispluttis, va roligt att din man jobbar där. Men det är klart det kan bli för mycket också. Bra att sätta stopp :)

    Bloggtroll älskar ju att du svarar såklart. Sorgliga stackare det där. Men som du säger, ignorera och radera i den mån det orkas med. Men att inte ge dom utrymme i form av kommentarer eller så är nog det bästa. Du behöver inte förklara dig för någon varför du gör vad du gör, allra minst sånna som inte kan komma med konstruktiv kritik eller föra en normal diskussion

Svar på tråden BF Augusti 2016