• man och nöjd

    Världens högsta marginalskatt

    Efter några år med regeringen Löfvén kan vi konstatera att de sin vana trogen låter skatterna skuta i taket.

    Trots enorma budgetöverskott har man höjt marginalskatterna till den grad att de återigen är högst i världen. Återigen är vi på väg mot nivåer som Kjell-Olof Feldt en gång kallade "perverst".

    Det värsta är att skatten skjuter i höjden redan vid relaivt normala löner. En heltidsarbetande Stockholmare tjänar idag 38000 kr per månad, vilket innebär 50% marginalskatt.

    Den som tjänar mycket ska betala hög skatt sägs det, men vänstern jobbar stenhårt för att kalla vanliga löntagare för höginkomsttagare.

  • Svar på tråden Världens högsta marginalskatt
  • herr stolpe
    KillBill skrev 2018-02-08 07:33:24 följande:

    Ämnet har diskuterats tidigare i tråden. Thomas Piketty och Paul Krugman, den senare har fått nobelpriset i ekonomi. Länkar finns i tråden om du söker.


    Jag måste fråga, är Johan521 samma person som Johan51 som är samma person som Bahoi som är samma person som Craven som är samma person som Clarkolof som är samma person som osv. 

    Det här är tamejfan sinnessjukt.


     


    Den länken är meningslös eftersom den pekade på ett resonemang kring vad de 1% högst avlönade i USA befarades pyssla med.

    Totalt meningslös information således.
  • Rataxes
    KillBill skrev 2018-02-08 17:17:43 följande:

    Sjukvården i USA som till stora delar är privatiserad är mycket dyrare än den svenska sjukvården som är offentligt finansierad.  Samtidigt anses kvaliteten i den svenska sjukvården överlag hålla toppklass.


    USA:s sjukvård är varken privat eller oreglerad.

    Men nice try, Bill...
    Man ska vara försiktig med att göra barnprogramledare till kulturministrar, särskilt när de pratar och tänker som ett barn.
  • KillBill
    Rataxes skrev 2018-02-08 19:35:17 följande:

    USA:s sjukvård är varken privat eller oreglerad.

    Men nice try, Bill...


    Många sjukhus i USA är privata och det amerikanska systemet med övervägande privata sjukförsäkringar i stället för offentligfinansierad vård har resulterat i ett av världens dyraste sjukvårdssystem.
    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • Rataxes
    KillBill skrev 2018-02-08 20:23:50 följande:
    Många sjukhus i USA är privata och det amerikanska systemet med övervägande privata sjukförsäkringar i stället för offentligfinansierad vård har resulterat i ett av världens dyraste sjukvårdssystem.
    Det kanske kommer som en överraskning för dig, men världen är större än USA och Sverige. Flera länder har bra sjukvård trots att den är privatiserad.

    Läs gärna på lite om varför vården i USA är så dyr.
    Man ska vara försiktig med att göra barnprogramledare till kulturministrar, särskilt när de pratar och tänker som ett barn.
  • KillBill
    Rataxes skrev 2018-02-08 21:04:31 följande:

    Det kanske kommer som en överraskning för dig, men världen är större än USA och Sverige. Flera länder har bra sjukvård trots att den är privatiserad.

    Läs gärna på lite om varför vården i USA är så dyr.


    Den svenska offentligfinansierade sjukvården tillhör en av världens mest effektiva (kvalitet i relation till kostnaden). I en stor undersökning 2015 var svensk sjukvård effektivast av all länder i undersökningen.

    webbutik.skl.se/bilder/artiklar/pdf/7585-075-7.pdf
    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill
    Cliffb skrev 2018-02-09 21:40:28 följande:

    Jag har i flera inlägg förklarat att mina källa var Sandro Scocco som även om han inte är nationalekonom är en meriterad och respekterad ekonom. Jag har också pekat på att den f. d. finansministern Anders Borg (M) i omgångar har varit tydlig med att det finns viktigare saker i det svenska samhället än att ta bort värnskatten (och därigenom sänka marginalskatten).


    Den egentliga frågan just nu är väl varför du skriver inlägg på Familjeliv under ett tiotal olika användarnamn. Det känns inte stabilt.


    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • nils pson

    F.d finansminister och Sandro Scocco har definitivt kunskaper som smäller bra mycket högre än hobbyekonomer på familjeliv.

  • Daoren

    Men herrejösses, om man inte förstår att Anders Borg som finansminister tvingades agera utifrån politiska skäl så har man nog inga högskolepoäng.

  • thomas52

    Kill bill; Anders Borg är en politiker och därmed ingen trovärdig källa (och heller inte ens nationalekonom) När man säger att man har källor till "ledande nationalekonomer" kan man givetvis inte länka till de som är politiskt bundna. Precis som det inte är trovärdigt att citera vad Jimmie Åkesson tycker. (även om han har en examen till skillnad från Borg)

    Du ljög om detta. Sandro Scocco är också han intr mer än "vanlig" civilekonom som 100 000 tals andra svenskar och dessutom tydligt partipolitiskt bunden till S. Så han är verkligen inge trovärdig källa. Isf kan man lika gärna ha Magdalena Andersson som "trovärdig källa"

    Fram med de ledande nationalekonomerna nu som inte är knutna till något parti.

  • KillBill
    thomas52 skrev 2018-02-10 08:01:15 följande:

     


    Se där, Ännu ett användarnamn med sifferkombinationer!

    Jag tycker att du beter dig som en bebis. Jag har svarat på samma kritik i ett flertal inlägg men du tar tydligen inte in vad jag skriver. 

    Har du svårt att acceptera att inte ens borgerliga partier vill plocka bort marginalskatten? Om inte ens den politiska oppositionen vill se något annat än ett progressivt skattesystem i Sverige så kommer du inte får det.
    Det kanske är läge att flytta? I de gamla kommuniststaterna finner du det du söker.  


     


     
    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
Svar på tråden Världens högsta marginalskatt