Här är vi alla vänner.
Hej och välkommen.
Slå dig ner och känn dig som hemma.
Här kan ni prata om allt ni känner för. Ingen dömer er. Kanske jag kan vara till hjälp med något eller någon annan.
Kom ihåg att hålla god ton!
Hej och välkommen.
Slå dig ner och känn dig som hemma.
Här kan ni prata om allt ni känner för. Ingen dömer er. Kanske jag kan vara till hjälp med något eller någon annan.
Kom ihåg att hålla god ton!
Jag skulle säga att det gamla är kvar men det byggs mycket nytt :D T ex finns flera nya hus nära centralstationen, i riktning mot stan på vänster hand. Man lyckas på nåt sätt klämma in nya höghus lite här och var :)
Bra prioriteringar iaf! :D Sedan är det bra att lära sig att leva utan mobil så man vet hur man ska ta hand om sig ifall man inte har den möjligheten (t ex nödsituation), eller bara en sån sak som "Jag har tråkigt, vad ska jag göra" utan att ta till en skärm. Men du har rätt, etik och moral luckras upp iom det allt lösare samhälle vi har och den moraliska kompassen snurrar hej vilt. (Nu låter man väl som en gammal stofil haha!)
Jag är inte särskilt förtjust i de där lösningarna där jag måste förlita mig på en tredje part för att behålla mina saker. Det känns inte som att de är tryggade då, man tappar sina kontouppgifter eller nåt och även om sånt löser sig lätt (oftast) så har jag hellre något annat isf.
Tanken med föräldrakursen var typ "Så här kan du främja ditt barns språkutveckling och utbyta erfarenheter med andra", fast det är ju därför vi går till logopeden i första början. Dessutom har jag läst läkarartiklar som säger att man ändå inte kan göra särskilt mycket för att skynda på utvecklingen. Jag tycker mest det är bra att få tips om att tänka på att fokusera på vissa saker han behöver lära sig, t ex lägesord. Att man verkligen tränar på sånt.
Lycka till med maten :D Det blir nog gott i slutänden :) Du kunde inte få tag i vanligt jutesnöre? Sånt har jag för mig att man kan använda till matlagning.
Jo, den har jag sett. :-P.
Vi kommer nog över 8000 inlägg innan nyår om vi fortsätter i den här takten
Ah, ok. Väldigt förtjust i gamla miljöer, stadskvarter, gamla industriområden och sådant. På väg hem från bröllopsmiddagen i våras stannade vi till på en innergård som en gång tillhörde ett kloster, och det var som att befinna sig mitt i tiden - jag kan inte förklara det riktigt, men det var magiskt, alldeles tyst och stilla.
Gamla stofiler har rätt ibland de också Allvarligt, jag tycker gott man kan börja i den änden, med socialt samspel och folkvett, innan man kastar sig över gps-klocka och Tik Tok. Plus då hur man klarar sig på riktigt, utan skärm, om det krisar till sig.
Vad med minneskort till systemkamera? Går att peta in i dator och sväljer massor eftersom de är tänkta för rörlig media som tar mycket utrymme.
Jag tror ärligt talat inte att du behöver någon föräldrakurs, även om det kan vara trevligt. Jag tycker du verkar sansad och vettig med bra egna tankar. Fast det där med läge är viktigt - minns en tråd på detta ämne som var rätt rolig
Det går nog egentligen att använda obehandlat lin också, båda tål värme och är slitstarka. Problemet är att de är tufsiga, så det kommer trådbitar i maten. Och nu får man ju som sagt inte köpa vissa saker på helgerna, eller de närmaste tre veckorna - vi höll nere den ack så berömda kurvan genom att förbjuda handel med bakplåtspapper, julpynt och aluminiumfolie...håhåjaja...
*Vaknar till:* Luniz-I got 5 on it.
Har ni lockdown helt med affärer? Bara mataffärer öppna eller?
Har ni lockdown helt med affärer? Bara mataffärer öppna eller?
Det är inte min typ av humor. :-P.
Haha! "Jag är bara praktikant. Jag vet ingenting." Så klockrent!
Haha! "Jag är bara praktikant. Jag vet ingenting." Så klockrent!