Anonym (Antiextremist) skrev 2025-09-04 14:58:55 följande:
Ja men precis. Då är vi på samma sida. Så David B. Gurion var en sionist som grundade staten Israel genom extrem våld och fördrivningar av palestinier och som redan då visste att sionisterna var de som var aggressiva , inte "araber".
"Why should the Arabs make peace? If I was an Arab leader I would never make terms with Israel. That is natural: we have taken their country. Sure God promised it to us, but what does that matter to them? Our God is not theirs. We come from Israel, but two thousand years ago, and what is that to them?"
David Ben-Gurion
"Let us not ignore the truth among ourselves...politically we are the aggressors and they defend themselves... The country is theirs, because they inhabit it, whereas we want to come here and settle down, and in their view we want to take away from them their country."
David Ben-Gurion
Israel skapades alltså genom etnisk rensning av palestinier och den etniska rensningen har aldrig stoppats och pågår även idag. Det vi ser idag i Gaza är sionisternas verk, det är etnisk rensning av ursprungsbefolkningen palestinier för att skapa ett större Israel. David B. Gurion är högst representativ för Israel. Han hyllas som Israels fader.
Men det var inte Ben-Gurion som bestämde att en judisk stat skulle bildas i det som var det brittiska Palestina-mandatet.
Att Ben-Gurion hyllas som Israels fader är inte så konstigt i och med att han blev landets första premiärminister och åstadkom mycket av skapande av den israeliska staten och israeliska myndigheter. Det kan ingen ta ifrån honom hur extrema åsikter han än hade.
Hur kan du påstå att det är den israeliska sidan och inte den arabiska som är de aggressiva, när Israel anfölls så många gånger av de arabiska grannländerna efter att staten bildades.
Sedan gör du fel i att kalla palestinier för
"ursprungsbefolkning", för någon sådan har aldrig definierats bland de olika folk som befolkat området under de senaste 3000 åren. Är det kanaanéer/fenicier, israeliter/judar, filistéer, assyrier, babyloner, perser, grek-makedoner, romare, bysantiska grekisk-kristna, samarier, araber/muslimer, européer, seldjuker, mamluker, osmaner, beduiner, druzer, circassier, armenier eller samarier?
Under denna tid har det utkämpats mängder av krig mellan dess folk om kontrollen över området.
Några exempel på krig om området:
Antiken
ca 1200?1000 f.Kr. ? Israelitiska stammar mot kanaanéer och filistéer (bl.a. Davids och Sauls tid).
722 f.Kr. ? Assyrien erövrar nordriket Israel.
586 f.Kr. ? Babylonien erövrar Juda, förstör Jerusalem och Templet ? judisk exil.
539 f.Kr. ? Persien tar området från Babylon, judar tillåts återvända.
332 f.Kr. ? Alexander den store erövrar området ? hellenistiskt styre.
167?160 f.Kr. ? Mackabeerupproret mot Seleukiderriket ? kortvarigt judiskt självstyre (Hasmoneiska riket).
63 f.Kr. ? Rom erövrar Judéen.
66?73 e.Kr. ? Första judisk-romerska kriget ? Jerusalems tempel förstörs.
132?135 e.Kr. ? Bar Kochba-upproret ? judarna sprids (diaspora).
Tidig medeltid
313?600 e.Kr. ? Bysantinska riket styr ? konflikter mellan kristna och judar/samarier.
614 e.Kr. ? Perserna invaderar och intar Jerusalem (kortvarigt).
638 e.Kr. ? Arabiska kalifatet (Umayyaderna) erövrar området från Bysans.
Korstågstiden
1099 ? Första korståget erövrar Jerusalem ? Kungariket Jerusalem upprättas.
1187 ? Saladin besegrar korsfararna vid Hattin ? Jerusalem återtas av muslimer.
1200?1291 ? Upprepade korsfarartåg och konflikter mellan korsfararstater och muslimska härskare.
1291 ? Korsfararna slutligt utdrivna av mamlukerna.
Osmansk tid
1517 ? Osmanska riket erövrar området från mamlukerna.
1500?1800-tal ? Relativ stabilitet, men lokala uppror, stamkonflikter och strider mot beduiner förekommer.
Modern tid
1830?40-tal ? Egyptens Muhammed Ali och hans son Ibrahim Pascha kontrollerar Palestina under en kort tid ? uppror bland lokala araber.
1917 ? Britterna erövrar området från Osmanska riket (Första världskriget).
1920-talet ? Arabiska upplopp mot judiska bosättningar (Jerusalem 1920, Jaffa 1921, Hebron 1929).
1936?1939 ? Arabrevolten mot britterna och judisk immigration.
1945?47 ? Judiska underjordiska grupper (Irgun, Lehi, Haganah) attackerar britterna för att driva ut dem.
1947?48 ? Inbördeskrig mellan judar och araber i Palestina efter FN:s delningsplan ? kulminerar i Israels självständighetskrig.
Så vem har tagit landet från vem?