Mandel skrev 2013-09-06 19:10:29 följande:
Hmm...
Skulle man analysera svärmor så är hon 150%SD, men det skulle hon aldrig erkänna och inte heller rösta på.
Själv skulle jag gärna rösta på S om de förde den politik som de gjorde på typ 50-talet, men det gör de ju inte...
Och med tanke på att man oftast inte kan skriva vad man vill eller prata om man vill så länge det inte anses pk så är nog fler än jag väldigt restriktiva med vad de skriver och säger. Man orkar inte tjafsa med folk som inte har en åsikt utan bara skriker åt en att man minsann inte får tycka eller säga si eller så.
Bara som lite kort info..
Det finns massor skrivet om informationsinsamlande, å faktum är att just det som kan göras idag med hjälp av Internet länge har varit varje makthavares våta dröm..
Att alltid veta vad väljarna tycker å tänker innebär att den sittande refgeringen eller diktatorn aldrig mer behöver förlora makten.., om dom/denne inte vill det, vilket åxå kan vara en seger.., beror på vad dom/denne vill uppnå med ett regimskifte..