Vad händer efter döden?
när jag var liten så trodde jag att dör man så är man död liksom...svart!
När jag blev äldre så trode jag att vi dör och sen när tiden är inne och föds i en ny kropp...
Nu vet jag faktiskt inte längre...
Vi lever som andar på jorden, sen nån annanstans
tog jag.
känenr så många som sett så mycket övernaturligt, därför tror jag att vi är kvar på jorden tills vi får avsluta något, som i ghost-whisperer
Jag vet att de finns ett liv efter detta(har upplevt livet efter döden). Dock tror jag inte att man lever i ny kropp utan behåller sin så man kan spöka för dom som finns kvar på jorden.
Tror att vi lever som andar i våra kroppar på jorden, men när kroppen slutar fungera går anden vidare till en annan sfär. Tror inte att en människas ande kan dö eller överhuvudtaget "försvinna", men kroppen är däremot förgänglig.
rekarnation tror jag på!
Jag tror inte att det händer ngt efter döden.
jag tror att det är precis som innan man föds, man finns inte helt enkelt.
Man vill ju gärna tro att det finns ett liv efter döden men jag tror det tar slut där
Jsg tror att vi lever vidare i dem som minns oss och talar om oss ibland...Sen nån gång i en framtid så vill jag tro det som Bibeln säger att vi återuppväcks och får flytta till himlen.
Jag tror att det finns andar. Eftersom jag varit med om mycket läskigt som har med det att göra. Därför tror jag också att vi blir andar på jorden. Om det är för alltid eller att man kommer någonannanstans sen vet jag ej, men valde "Vi lever som andar på jorden, sen nån annanstans "