• MK84

    Luleås höstmammor 2007

    Hejsan hoppsan!

    Här kommer fortsättningen på tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-263/m16037003.html

    Snacket fortsätter..

    /Malin

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-15 20:00:12:
    Plopp plopp så kom det en bebis! =)

    Svxrt BF 23/4
    Rymdmamma BF 19/5
    Ojbebis BF 30/5
    Benjamin040722 BF 19/6
    Mymlan74 BF 15/7
    Babybop BF 5/8
    Jessie76 BF 10/8
    Betzo BF 20/8
    Idaas BF 4/9
    Zazzy BF 10/9
    MK84 BF 10/9
    FrökenE 11/9
    Mollan Malin BF 22/9 - Tvillingar
    bebisen2007 BF 24/9
    QuteCat BF 28/9
    Gustafsmamma2005 BF 28/9
    Fiaflikkan BF 11/10
    Engla-Li och hennes mamma BF 5/11
    Aquagreen BF 9/11

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-20 21:58:38:
    Nya BF-datum

    Jessie76 BF 16/8
    bebisen2007 BF 30/9

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-05-11 11:46:57:
    Iväntanstider BF 19/11

    SvXrt fick en Vera 3 maj! *Grattis, grattis*

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-05-13 20:17:01:
    Finalinna BF 21/8

    Nytt BF datum: Fiaflikkan BF 27/10

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-06-13 16:18:57:
    Isold BF 16/7

    Rymdmamma fick en Alexander 24 maj
    Ojbebis fick en kille 5 juni
    Grattis grattis till er båda! =)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-06-18 21:45:24:
    Benjamin040722 har fått en flicka den 15 juni, grattis grattis!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-07-04 19:43:57:
    Dags att hoppa över till en ny tråd igen =)
    Adressen dit är:
    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m22454547.html

  • Svar på tråden Luleås höstmammor 2007
  • MK84

    Mymlan: Ikealistan finns på min mammablogg
    mammakarlsson.blogg.se

    Massor massor shoppa vi, mest saker som vi tyckte va söta å själv ville ha, hahaha..=) Som min Krockis ;)

  • Mollan Malin

    Hallå alla runda!

    Mk: Det var ingen kort lista!

    Ingen som börjar bli fika sugen?

    Jag börjar bli lite rastlös av att inte ha något att göra.... De saker jag vill göra klarar jag inte av Det är kanske i detta läge man börjar sticka babykoftor och grejer

    Hejsvejs!

  • Finalinna

    Jag vill oxå fika... Har ledigt i 6 hela dagar nu innan jag jobbar min sista dag! Det ni! Ledig, åååååh vad det ska bli skönt!

    Vad sägs om imorgon? Tid, som vanligt 15:30? På det gamla vanliga ebeneser? Glassbaren känns ju lite långt bort nu när det är så kallt. Fast i och för sig, vem säger nej till en glass???

  • Isold

    Hej hej

    Blir lite smått panikslagen när jag läser Mymlan74's inlägg. Jag har bf 16/7 och jag har såååå mycket kvar att hinna med innan dess *hehe* Men det känns verkligen som bebisen kan komma när som helst så jag också borde nog införskaffa de sista grejerna.

    Sen hade jag en fråga. Jag har väldigt ont i kroppen av foglossning och barnmorskan sa att jag kunde ta kontakt med City Rehab och höra om dom kan hjälpa mig. Har nån av er varit där och har det hjälpt?

    (MK84: du får gärna lägga till mig på listan)

  • Mymlan74

    Hej Isold!

    Det var inte min mening att stressa på... Det är bara det att mitt första barn föddes lite för tidigt och det känns som att det på nåt sätt är "på G" hela tiden. Sen är det ju så att det INTE är nån panik om man inte hinner fixa allt som man hade tänkt hinna med innan. Man hinner göra det sen. Vissa saker som jag hade tänkt fixa innan förlossningen, orkar/kan jag inte göra nu, tex storrensning i källarförråd och liknande.... Jag gör det jag ids och orkar.


    Kul att vi har BF nästan samtidigt!


    Ha det gott!

  • Isold

    Hej Mymlan74!

    Ingen fara. Jag håller dig inte ansvarig Tiden flyger iväg och jag resonerar som du att det ordnar sig :) Skulle barnet komma för tidigt får gubben ordna resten.

    Jag orkar heller inte så mycket längre och har svårt att röra mig. Våra kompisar hälsade på oss i början av junin och satte igång att tvätta fönstrena och dammsuga. Jag behövde bara stoppa i tvättmaskinen och dom skötte upphängning av tvätten. Himla bra med såna vänner

    Ha det bra du med!

  • Finalinna

    Har varit på City Rehab pga foglossning och fick några övningar jag skulle göra. Jag har blivit bättre i fogarna men måste vara ärlig och säga att jag knappt gjort övningarna så det kan nog inte bero på dem. Men jag kan ändå rekomendera att gå dit för övningarna är nog ändå bra att göra ändå samt att du får tips om vilka rörelser du ska undvika samt hur du kan röra dig istället.

    Lycka till!!!

  • zazzy

    hej hopp.
    var hos bm i dag =) allt var okej tjohoo kändes ju bra.
    ha ha fick väga mig för första gången sen inskrivningen och jag har lagt på mig 11,5kg.

    jag vill oxå fika jag vill jag vill jag vill men kan vi
    inte ta det på fredag i stället???? någon som sätter sig emot mig??

    nä ska ta mig lite te nu. sen blir det natti natti för mig
    tror jag. är såå trött.

  • Finalinna

    Fredag blir bara bra för mig. Någon mer som hänger på???

Svar på tråden Luleås höstmammor 2007