• Fröken85

    SYLTFISK

    Här samlas vi tjejer...

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-22 18:50:21:
    Presens, 29 år, egenföretagare, Skåne: ca dec-07
    Fi81, 25 år, Controller, Frankfurt: dec-07/jan-08
    Fröken85, 21 år, lärarstudent, Jönköping: jan-08
    Frila2, 23 år, ssk, Göteborg: jan-08
    Skrutt83, 24 år, ekonomistudent, Stockholm: april/maj-08
    Luscious, 23 år, blivande förskollärare, Karlstad: juni-08
    Thulan, 22 år, blivande ssk, Västerås: juni-08
    Elessario, 21 år, blivande ssk, Göteborg: juni-08
    Yoyna, 25 år, ssk, Stockholm: tidigast aug-08
    susannapanna, 23år, biomedicinstud., Stockholm: nov-08
    Cia80, 26 år, Undersköterska, Linköping: dec-08

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-22 18:56:32:
    Här träffades vi:
    www.familjeliv.se/Forum-11-238/m17872129.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-05-01 23:30:58:
    ändring: Fi81, 25 år, Controller, Frankfurt: mars-08

  • Svar på tråden SYLTFISK
  • Thulan

    Skrutt: Va kul att ni också är intresserade av en volvo. Vi köpte våran v50 för några månader sedan, tror det är en 06:a, tror att vi betalade ca 230 000, men då var den extrautrustad och den bästa motorn tror jag (har noll koll på bilar) Jag älskar den bilen! Men det skulle vara ännu roligare om jag hade körkort så att jag också fick köra.

  • Cia80

    Skrutt,
    Ni är bäst!
    Det ser jag fram emot och sen vill jag ju höra om allas plus

    Kan inte påstå att jag har känt nån skillnad. Men jag måste säga att det är riktigt skönt att slippa hormonerna.

  • Frila2

    Nu måste jag tyvärr gå och lägga mig. Trist när det blir roliga diskussioner. Hatar mitt jobb ibland.

  • Skrutt 83

    Thulan: Åhh vad kul att ni trivs med den! Har hört att det är ganska dåligt lastutrymme men visst måste vagn gå in i den? Ok, ja det vore inte illa med bra motor men sambon kommer ha 8 mil t&r från jobbet så kanske inte så bra för bensinräkningarna =) Förhoppningsvis får han placering närmre hem efter sin aspirant tid på 6 mån då kommer han ju inte köra lika långt. Vi har ju kollat på flexifuel men de är ju inte så bra drag i dem, men känns bra att göra nåt för miljön och sen är det ju ganska förmånligt.

    Men som sagt jag tycker den är jättefin. Tycker sambon din att den är skön att köra? Det lutar åt den ist för v70 den är smidigare och bättre! Jag förstår att det vore roligare att kunna köra den, du får ha det som projekt i sommar att ta körkort! Vet du om den drar mkt bensin? Köpte ni från firma eller från privatperson?

  • presens konjunktiv

    Sov gott, Frila.

    Vi måste eventuellt också köpa en ny bil...


    Bad grammar makes me [sic!].
  • Skrutt 83

    Sov gott Frila!

    Cia: Ja det ska bli så kul att höra hur det går för alla när det blir dags! Jag kan tänka mig att det är skönt! Sambon kommer nog bli glad att slippa mina humörssvängningar och deppiga dagar!

  • Thulan

    Skrutt: Ja lastutrymmet är väl inte jätte stort men man får lätt plats med en barnvagn, det är jag helt säker på. Sambon min har 20 mil till jobbet t&r, men han kör bara varannan vecka, men det blir iaf väldigt dyrt. Tack och lov så har han milersättning från jobbet, annars skulle det aldrig funka. Sambon tycker att den är störtskön att köra, det var till och med han som föreslog att vi skulle ta bilen till Paris så det måste ju betyda att den är skön Den snittar 0,8/mil har vi räknat ut. Vi köpte den från en bilfirma, den hade bara använts som företagsbil tidigare och var i toppskick. Det är verkligen en bil jag rekommenderar

    Ja jag måste verkligen ta körkort! Inget körkort = ingen bäbis

  • Cia80

    Funderar på om jag ska göra som Frila och sova en stund. Så kanske jag är lite piggare sen när sambon kommer hem.

  • Skrutt 83

    Thulan: Vad roligt! 0,8 milen är ju inte farligt alls, speciellt inte om ni har starka motorn. Vi tänkte också köpa från bilfirma känns tryggare! Åhh vad glad jag blir att ni gillar den ska bli så kul att provköra! Ja men det är ju toppen att ha bebbe som motivation, har du övningskört mkt?

    Cia: Gör du så! Är ju inte kul att vara trött när ens älskling kommer hem!