Oss som tränar med Orbitrek
En tråd för oss som tränar dagligen med Orbitrek crosstrainer. Jag har nyss skaffat mig en Orbitrek Platinum.
En tråd för oss som tränar dagligen med Orbitrek crosstrainer. Jag har nyss skaffat mig en Orbitrek Platinum.
Grattis till dig, Tessan=)
Imorron e jag ledig så jag tänkte köra 2*10 min...
Helt slut idag efter första dagen på jobbet. Men jag ställde mig på Orbitreken ändå och körde 26 min iaf.
Sammanlagt har jag gått 22035 steg idag
Nu har jag beställt en Orbitrek från Tvins
Är den svår att montera?
Jag hinner bränna några skivor med träningsmusik innan maskinen är hemma.
Backyard Babies är en del av den musik som ska Orbitrekas i framtiden.
Usch min orbitrek har börjat låta en massa och knaka till varje gång jag trampar framåt, bakåt är inga problem :( Rädd att den ska gå sönder (käraste ägodel). Någon som vet vad som kan vara fel?
Hmmm....kanske kan du titta in på ett ställe som säljer tränings prylar och höra med dem om de vet vad som är problemet.
Det gym som jag tränar på använder silikonolja när de smörjer liknande maskiner.
BigBen: Mmm silikonolja..tror jag har det till vagnen som jag fick med, kanske fungerar, annars brukar Pjur silicone fungera för allt ;) (silikonbaserat glidmedel som även är bra som glansmedel för hår, smörjning av dörrar, vid rakning för undvika röda prickar etc.) Jag får prova. Är dock rädd att ta isär den om den ska gå sönder.
Någon som vet om man kan köpa reservdelar till orbitrek???????
Såg att det finns en orbitrek elite, är det någon som provat både platinum och denna och vill uttala sig om skillnaderna? (mer än det man kan läsa på sajten)
Idag körde jag 10 min på fm och skulle gjort ikväll mee....men istället har jag klippt gräset, tar ca 1,25 timme!!!!
Så på det stora hela är jag nöjd med min dag