Vad har ni i lön???
Eftersom det i Sverige är så känsligt att prata om vad man har i lön ställer jag frågan här till er där alla kan vara anonyma.
Jag själv är lärare och har 19 300 i månaden.
Vad har ni?
Eftersom det i Sverige är så känsligt att prata om vad man har i lön ställer jag frågan här till er där alla kan vara anonyma.
Jag själv är lärare och har 19 300 i månaden.
Vad har ni?
Jobbat som Fritidspedagog i 2 år har en lön på 21.400 på heltid. Jobbar dock 75%
21.000 jobbar som admin och alltiallo, olika små egna projekt och research.
Jobbar timmar med storköksförsäljning, typ säljstöd - 85kr/timmen
Har ingen reflekterat över att det är inte "kvinnor-yrkena" och "de viktiga jobben" som vissa kallar dem, som är lågavlönade just för att de faller inom den kategorin, utan att det är jobb i den offentliga sektorn? Tänker folk inte längre än vad näsan går?
Självklart kan inte löner som baseras på skattepengar vara hur höga som helst! Ska vårdpersonal och pedagoger tjäna mer, måste vi få privata sjukhus och skolor. Så enkelt är det.
Folk inom it-branschen och andra högavlönade yrken jobbar sällan inom den offentliga sektorn och därför tjänar dem lättare höga löner, deras arbetsgivare är helt enkelt villiga att betala för det.
Löjligt att klaga över att folk i vissa icke-statliga brancsher, tjänar mer... Allt handlar om simpel logik.
Själv tjänar jag ingenting, är student.
efter skatten är dragen ungefär 23000 :-
23950 kr förre skatt arbetar som förskollärare
21000 arbetar på statligt, har jobbat i 3 månader och är 22 år, ingen arbetslivserfarenhet men en kandidatexamen.