Bit statistik!
Finns denna kända lista om vilken hundras som biter allra mest?
Är grymt nyfiken om någon har en länk eller källa till någon "bit statistik".
Finns denna kända lista om vilken hundras som biter allra mest?
Är grymt nyfiken om någon har en länk eller källa till någon "bit statistik".
Jag söker mer ingående information om händelseförlopp, vad som utlöste angreppet specifikt, om det låg sjukdom bakom osv. Det står mycket bra info, men inte tillräckligt mycket för att stilla min nyfikenhet.
fast denna länk va ju inte i sveriges....
americas hundar kan man inte jämnföra med dom i sverige.. och då
INGEN av raserna!!!
Sanning med modifikation för det handlar ändå om gener och vad hunden har för instinkter från början och i sånna fall skulle man ju kunna lära vilken hund som helst att jaga och det kan man inte - enstaka individer går att lära MEN då är det inte rasbetingat längre för då går man på individen och det är inte alls samma sak.
Men den där som börjar på dogbitelaw är ju från 1982 till 2006?
Vill bara tillägga att chowchow numera är en mycket fredlig hundras. Framförallt i Norden så har man avlat fram väldigt mentalt stabila och sansade hundar! Tyvärr fortlever ryktet om att de är vassa och "farliga" - men detta härör från flera decennier tillbaka. I USA och vissa andra länder däremot så kan chow fortfarande vara en vass hundras - då det finns mycket "puppiemill" (hundfabriker) och där man inte bryr sig om hur man avlar, utan bara är ute efter att sälja valpar.
Chow chow är idag är mycket bra familjehund med en oerhört hög toleranströskel och det är ytterst sällan den ej kommer överens med andra hundar.
jajamensan! den hölls i kina för sitt kött jakt och vaktegenskaper!det säger även min vännina som har en!
Jag måste också hoppa in och säga att dagens chowchow har ett otroligt stabilt och lugnt temperament. funkar förträfligt med andra hundar, barn osv. sen är det en ras som älskar sin familj och inte är så noga med andra. men ska för det inte vara aggressiv.
På våra choweträffar och på stora utställningar ser man aldrig något gruff eller anfall. är lugnt hos oss. och på träffarna har flera hanar och tikar kunnat gå ihop utan någonting.
rasen ser sig själva som störst bäst och vackrast och har därför ingen anledning att behöva stödda sig. mina har då aldrig försökt sig på något även om andra hundar gjort utfall och skällt emot mina.(jag har haft 3st) och har bra kontakt med rasfolk som vittnar detta. uppfödarna ska ha stor eloge att dem fått rasen till sånt bra temperament idag då dem FÖRR var mer skarpa av sig.
sen finns det alltid någon individ som skiljer sig. men man ska veta att det tyvärr i usa inte är samma hantering med hundar ofta så som vi i sverige har det.
Man ska vara oerhört kritisk när man läser statistik. Det finns många föreningar som nu lobbyerar för förbud mot pitbull och liknande raser i flera delstater i USA. Jag säger inte att "dogbitelaw" statistiken kommer från en sådan förening men det här citatet längst ner på deras sida får mig att undra.
"Pit bulls and Rottweilers are accordingly dogs who not only must be handled with special precautions, but also must be regulated with special requirements appropriate to the risk they may pose to the public and other animals, if they are to be kept at all."
Naturligtvis ska inte rottisar och pitbull, amstaff säljas till personer som aldrig tidigare haft hund. De hundarna kräver extra punkt slut. Men att förbud av raser löser ingenting. Puckona köper bara andra hundar.