mammor till barn med celiaki del 3
Hej tjejer! Jag tar tag i saken och fortsätter här med vår tråd. Vi har ju blivit riktigt många nu och det är så kul! Välkommna gamla som nya celiakimammor och även ni mammor som själva har celiaki!!
Hej tjejer! Jag tar tag i saken och fortsätter här med vår tråd. Vi har ju blivit riktigt många nu och det är så kul! Välkommna gamla som nya celiakimammor och även ni mammor som själva har celiaki!!
Vi får med oss livsmedelanvisningarna samma dag vi är där. De har förberedda som är påskrivna av läkaren, så de bara behöver fylla i varor. Annars borde det inte ta mer än en vecka.
Ojdå ser att min son har varit och pillat på datan och lyckats skicka iväg ett snygg inlägg ovanför. Hmmm....
Vill vi ha något nytt på livsmedelsanvisningarna så faxar vi bara in det till vår dietist så får vi det. Jättebra!
blackangel: snyggt inlägg av sonen!!
chokladtårtbotten
3ägg
1,5dl socker
3/4dl potatismjöl
2msk kakao
1tsk bakpulver
Vispa ägg och socker poröst. Blanda de torra ingredienserna och sikta ner i äggsmeten. Häll i en långpanna 30x40cm. Välsmord eller klädd med bakplåtspapper. Grädda mitt i ugneni 225-250grader ca 5min.
Vill man ha vanlig botten så uteslut kakao.
Muffins
100g margarin
1dl socker
1ägg
1dl potatismjöl
1msk vanillinsocker
1/2 tsk bakpulver
sätt ugnen på 225grader. Rör fett och socker vitt och pösigt. Tilsätt ägget under kraftig omrörning.
Blanda potatismjöl, vanillinsocker och bakpulver och tillsätt blandningen. Häll smeten i muffinsformar. Grädda i ca 10-12minuter.
Hittade detta, men har ej provat.
Mjuk peppakaka
Ingredienser (15 bitar portioner)
100g smör, 2 ägg, 2 1/4 dl strösocker, 1 1/2 dl gräddfil, 3 dl ljus mjölmix, 2 tsk bakpulver, 1 1/2 tsk mald ingefära, 1 1/2 tsk mald kryddnejlika och 2 tsk kanel.
Låt smöret mjukna. Vispa ägg och socker poröst. Tillsätt gräddfil, smör och mix blandat med kryddor och bakpulver. Smöra och bröa 1 1/2 l form. Grädda kakan ca 50min i 200c. Själp upp när den svalnat något.
Såg att mamact hade hittat ett recept men skriver in detta ändå då det inte är samma..*ler*
Svarvargårdens pepparkaka
Ca 3 dl fin glutenfri mix
2 dl socker
2 tsk bakpulver
2 tsk malen kanel
1 tsk malen ingefära
1 tsk malda nejlikor
½-1 tsk fiberhusk
175 gr margarin
1 dl naturell yoghurt eller filmjölk
½ dl hett vatten
2 ägg
Lägg mjölblandningen, socker, bakpulver, kryddor och fiberhusk i en skål. Blanda allt väl.
Smält matfettet och tillsätt det samt yoghurt eller fil och hett vatten. Vispa äggen
och rör ner dem i smeten. Rör bara smeten tills allt är väl blandat och den är slät.
Smörj en avlång form som rymmer 1½ liter. Bröa den med GF ströbröd, PO-fiber eller hirsflingor. Häll smeten i formen.
Grädda i nedre delen av ugnen, 175 grader, 40-50 min.
Låt kakan stå kvar i formen en stund innan den stjälps upp.
Lycka till.
Kan någon av er något om bakmaskiner?
Jag bakade bröd igår, eller kanske snarare 'försökte' baka... för det blev helt galet. Utsidan av brödet blev bra och det smakade gott, men när jag skulle plocka ut det ur maskinen så 'rann' allt innehåll ut så skalet blev tomt. Det var hyfsat färdigbakat på insidan men höll inte ihop alls.
Kan det bli för mycket fiber och sånt?
Receptet jag följde var grundreceptet på någon av Sempers mixer, fast jag la till en massa extra saker som POfiber, fiberhusk, kryddor och lite äpplemos. Äpplemos brukar jag ha i när jag bakar i maskinen och det brukar gå bra.
Den här gången hade jag också i russin, och använde ett 'vanligt' program (4h långt) att baka med så russinen inte tillsatts förrän precis före själva bakningen. Annars brukar jag använda det glutenfria programmet (2h långt). Kan det verkligen göra så stor skillnad? Alla säger ju att man skall behandla glutenfri deg mycket mer än vanlig så ett dubbelt så långt program borde väl inte skada iaf?
Mumsigt goda smakade kanterna när de var nybakta så det kändes väl sisådär roligt att slänga allt det andra...
Feline
Vi har aldrig haft nåt sånt problem med våran bakmaskin, vårat längsta program är 1,5 timma, men det kan ju vara som så att det var för mkt fibrer eller så i degen att den inte klarade av att baka färdigt den. Minska på fibrerna så kanske det funkar...
Vi brukar oxå ha äppelmos i många av bröden, det ger ju en liten mersmak på brödet
o dottern gillar det, testade med russin en gång men det var ingen hit....*ler* Men det är ju kul att testa sig fram till olika smaker...
usch... Nu fick jag dåligt samvete igen för att jag är så dålig på att använda min bakmaskin. Skrutten kan du inte skriva in något härligt recept med äppelmos till mig?
Hmmmm... Måste kontakta min dietist om recepten, verkar skumt det här.
Recept på mjuk pepparkaka fick jag napp på när jag googlade på andra juliga glutenfria grejer så googla lite
Hur är det med mörk sirap??? Har läst - nånstanns - under allt mitt glutengooglande under hösten att man bör undvika det. När jag nu letar vörtbrödsrecept dyker den mörka sirapen upp i ett. Tillåtet??? Nån som sitter på nått bra vörtrecept? Fanns ju massor. Kommer att sakna vörtmackan med skinka
Julbord i morrn igen, hoppas det funkar bättre än förra helgen. De hade full koll -sa de- men när jag frågade en extra gång om vissa grejer, tex leverpastej, så hade de ingen koll alls... Dit åker vi inte igen!