Inlägg från: Kajsa M |Visa alla inlägg
  • Kajsa M

    Vita hem del 6

    lillafruluva skrev 2007-12-01 09:37:46 följande:
    Kajsa M skrev 2007-12-01 09:33:39 följande: Sätt på julmusik och tänd ljus!! Garanterad julstämning!! Jag tycker ni har jättevackert hemma och litar på att du får det hur fint som helst!!
    Va snäll du är!
    Ska sätta på en julskiva!
    Brasan brinner och sprakar, borde ju ge lite stämning...
    mimmamum skrev 2007-12-01 09:38:15 följande:
    Mimmi, menar du de små lamporna till ljusstakarna? De köper jag där, köpte på mig ett litet lager då de handmålar dem!Kajsa, mitt budgettips är hyacinter! Köp ett tiotal, plocka lite grönmossa och plantera i en vit kruka eller zink! Det räcker med en i varje, det blir grönt och mysigt! Amaryllisar är också riktigt julstämning, helst vita!
    Ja här ska shoppas julblommor idag! Men även nya krukor.
    Vad har ni för krukor i era fönster? Själv har jag nästan bara höga vita cylinderformade. Ni vet minimalism-stilen. Men eftersom jag har ganska höga fönster så känns det som om det måste vara lite storlek på dom.
    Karamellfabriken skrev 2007-12-01 09:40:30 följande:
    Ta det lungt, allt behöver inte bli klart på en gång Halva nöjet är resan mot målet och de rum man planerat längst blir oftast bäst. Jag kan faktiskt förstå din make litegrann som önskar sig en laptop istället . Avvakta lite med bordet tycker jag. Det är kanske inte den stilen du gillar bäst men det är heller inget fel på det alls.
    Du har så rätt! Men jag är så ivrig!!!
    Tycker du jag ska vänta med bordet? Ja det är ju inte värt att bli osams över...
    Grejen är den att jag la ut bordet på annon och nu kommer buden in. Jag ser ju liksom för mig hur jag kan få den där gruppen för bara 3000:- i mellanskillnad!
  • Kajsa M

    Måste bara tipsa om några underbara överkast i lappteknik.
    Får ni tidningen Bosieboo? Massa barnsaker!
    De har 5 olika helt underbara lapptäcken. kostar docjk 995:- Men är såååå fina!!!


  • Kajsa M
    mimmamum skrev 2007-12-01 09:51:52 följande:
    Kajsa min favorit är höga vita krukor på fat med små fötter, dessa från miljögården:
    Ja såna är fina! Inte så strikta men ändå enkla!
  • Kajsa M
    mimmamum
    Dina fönster är mkt mindre än mina. Tror att det skulle se knasigt ut i mina. Eller vad tror du?
    2007_1004_115837AA.JPG Gammal bild, men fönstren är sig lika

    lillafruluva
    Lämnade spår i din blogg!
  • Kajsa M

    Oj vilken pysseldag vi har haft. SkrattandeTilde och jag har gjort ROSA julgranspynt till hennes egen gran! VAr på vår Panduroaffär och shoppade loss! Och jag har handlat massor av hyacinter och krukor och tazetter osv. Gjort en mängd planteringar också. Så denna dag har gått helt i pysslets tecken.

    Men det här med mossan, alltså jag är riktigt hyperallergisk! Har lagt mossa runt hyacinterna idag också och det går bara inte. JAg är röd som en tomat och det känns som om jag somnat i solariet ett par timmar.Generad Ja ngt mellanting av dom gubbarna kanske...

    Flickgranen kommer bli sååå söt! Längtar efter att ta in den lilla granen!

    Ska till kyrkogården nu och tända ljus för mormor och morfar.

    Kanske visar lite gula bilder sen på allt pyssel


  • Kajsa M

    Hej tjejer!
    ordningssamma ni är! Själv sorterar jag böcker efter färg på bokryggen, och helst storlek också om det går. Brukar innebära att jag lägger de flesta i en kartong på vinden


Svar på tråden Vita hem del 6