martina78 skrev 2008-05-12 22:11:18 följande:
nu hajjar jag ingenting, är det verkligen Bee du talar om?? Vilken vagn uppfyller de kraven för dig om inte Bee gör det?? Nyfiken som vanligt Personligen tycker jag Bee är smidig, lätt, tar lite plats och är snabb och lätt att fälla
Inte om man reser i Thailand

nica83 skrev 2008-05-12 22:11:32 följande:
Tack för svaret! Vi ska på en komboresa, en vecka på ett ställe och så en vecka på ett annat ställe. Longtail lär det garanterat bli. Har inte själv varit i Thailand förut, men kan tänka mig att det är bra att kunna fälla snabbt och bära med enkelt. Jag tänkte att den var ganska smidig att göra så med men ska nog kolla lite närmare på den och känna och klämma lite på Mclaren exempelvis. Vilken resevagn skulle du rekommendera då?
Vi har en Maclaren Techno (bäst) och en maclaren quest, tycker de är jättesmidiga att resa med då de är jättelätta, lätta o smidiga att fälla ihop och bära med sig i handtaget, går in överallt, och lätt att dra bakom sig i ex sanden. Technon är att rek framför questen när det gäller att ta sig fram, bland gränder och trottoarer upp o ner, det är höga i Thailand pga monsunen. Vet inte om ni ska till Bkk oxå, det är en mess att ta sig fram och dåligt med hissar och när man ska upp i trapporna där för att komma över till andra sidan gatan är är det skönt med en lätt och bärvänlig vagn.