• MildaMaränger

    Vita tråden del 8

    Varmt välkomna till vårt älskade Vita hem del 8. Vi diskuterar stilar såsom romantiskt, klassiskt, skärgårdsstil, manhattan/upper east, lantligt men vår röda tråd är VIT!
    ♥Vi älskar saker som ♥
    Linne, hjärtan, vitt, naturligt, betonghjärtan, hissgardiner, Lexington, Gantkuddar, loppisfynd, klassiska gummistövlar, att pyssla, Yankee candles "clean cotton", trämöbler, lapptäcken, äppelkaka, porslin, fågelkvitter, öppna spisar, olika vita nyanser, att måla om möbler, förvaring, att behålla bara det viktiga framme, tidningen Lantliv, att julpyssla, att påta i trädgården, Ralph Lauren-tapeter mm.
    ♥ ♥ ♥
    Tråden "vita hem" är skapad för att vi som älskar vitt, vitt och vitt!
    Vi gillar även sommarfina pasteller, tomterött och andra vackra nyanser att blanda ut det vita med!

    I denna tråd ska inga måsten finnas. Du är välkommen in när du vill, du ska kunna missa 20 sidor och ändå vara en i gänget, kunna slänga in en kommentar när du känner för det (och inte för att du måste) och själv göra ett inlägg när du så önskar. I tråden finns har vi alla ett gott hjärta, vill varandra väl, ingen är utstött. Får du inget/få inlägg så beror det inte på att du inte är omtyckt, helt enkel så hinns alla inlägg inte att svaras på.
    Glad sommar!!!!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-04-28 21:02
    Bloggtråden www.familjeliv.se/Forum-5-87/m30502074.html
    Bildtråden www.familjeliv.se/Forum-11-241/m31136578.html
    Trädgård: www.familjeliv.se/Forum-5-150/m32239176.html
    Butik: www.familjeliv.se/Forum-5-87/m32239517.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-16 21:16
    Gemensamma bloggen för Vita hem och Shabby
    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m32794492.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-28 20:09
    Vita hems Bebissnack! Tipsa om allt från BB till shopping...

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m33152200.html
  • Svar på tråden Vita tråden del 8
  • Himmelbit
    LinaoMatilda skrev 2008-07-01 20:52:39 följande:
    Himmelbit: Skrev ett svar i din blogg. Men skriver här också. Jisses vilket fint badrum det blir! Tycker bra du kan ha dem sådär.
    Tack vännen!
    FruPuffen skrev 2008-07-01 20:48:12 följande:
    Go kväll!Här är man ensam med sovande barn för maken är på 24-timmarskryssning med 2 kompisar! Fast jag ska ju inte klaga, med tanke på helgens äventyr . En liten fråga som dök upp: Vet ni vad folk menar när dom skriver i sin blogg typ "denna bloggen är värd 225 000 kr? Funderar på om man kan sälja bloggen och göra sig en hacka? Nu ska jag kolla in skumma killen som Bea skrev om...
    Jag har fattat det som att det är ngn form av generator som snabbt går igenom bloggen. Värdet stiger efter hur många inlägg och räknar väl vissa ord skulle jag tro. Tror tyvärr inte att det är ngn som är beredd att betala pengarna utan mest som en "kul grej". Men vad vore din blogg utan dig - NADA! Så behåll den du!
  • MariaV
    mimmi006 skrev 2008-07-01 21:01:45 följande:
    Hej hopp! Jag har lagt in en bild på badrumsgolvet nu, men jag varnar känsliga, det krävs lite fantasi för att se att det där ska bli något! Skillnad mot Himmelbits fina badrum med andra ord...bild i mitt galleri.
    Åh superfint! Speciellt till vita väggar/kakel. För det skulle ni väl ha?
  • Videli
    MariaV skrev 2008-07-01 21:02:06 följande:
    Kajsa - Jag skrev att jag trodde att ikea hade vita linnegardiner. Och det visste du ju att de hade
    Men är det riktigt linne? måste springa in och kolla på ikeas sida...
  • Videli

    mimmi,

    Jag gillar dom inbyggad hyllorna, det är såå fint och praktiskt!

  • FruPuffen
    Videli skrev 2008-07-01 20:59:40 följande:
    FruPuffen,Såg du det fina, billiga skrivbordet lite ovanför dig på blocket
    Nää, har du varit och Blocket-surfat igen?? Ska genast kolla...
  • MariaV
    Videli skrev 2008-07-01 21:05:24 följande:
    Men är det riktigt linne? måste springa in och kolla på ikeas sida...
    Det kanske det inte är. Tycker att det borde vara det med tanke på priset.
  • Tjock kulan

    Hejsan tjejer
    Blottar strupen och visar er de värsta bilderna som ni garanterat sett på länge.(Känsliga tittare varnas för starka bilder ) Bilderna togs då vi flyttat in i radhuset och är på badrummet/tvättstugan. När ni ser bilderna så förstår ni säkert att jag är i akut behov av er hjälp.Så snälla förbarma er över mig och ge mig massor av tips på hur jag ska få till både tvättstuga o badrum i detta utrymme. Kaklen kommer att målas vit och väggen ljusgrå eller vit har inte riktigt bestämt mig. Paniken jag känner hänger samman med att elektrikern kommer imorgon för att koppla in tvättmaskinen så snälla hjälp mig. Har funderingar på att göra en lång arbetsbänk med maskinerna undertill och ett högskåp i hörnan mot badkaret. Problemet är att man inte kommer att kunna öppna skåpsdörren då den kommer att gå rätt in i badkaret . Ja behöver jag säga att jag kört fast...Ge mig gärna tips på vitt badrumsskåp och fin lampa med om ni kan

    IMGP0586.JPG
    När man kommer in i badrummet står denna tvättpelare inkopplad. Har en till tvättmaskin som ska kopplas in i morgon funderar på att ha den bredvid och en arb bärnk ovan påFundersam
    IMGP0587.JPGIMGP0589.JPG