• Little

    Växjöbabesen ;-)

    Tjenixen brudar !

    Dax för ännu en ny tråd, vad tiden går fort.

    Våren rullar så sakteliga in snart är det sommar igen, underbart !! Kanske planeras fler syskon i stugorna ?


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-03-07 07:51
    JANUARI
    * Anton fyller 1 år den 4/1 -09 (Little)
    * Adam fyller 3 år den 23/1 -09 (Honey1982)

    FEBRUARI
    * Hilda fyller 1 år den 1/2 -09 (Loveliva)
    * Liam fyller 3 år den 9/2 -09(Emmiz)
    * Alexandra & Isabella fyller 3 år den 9/2 -09 (Twinsen)
    * Isak fyller 3 år den 21/2 -09 (Mamma Cia)
    * Melker fyller 3 år den 24/2 -09 (Loveliva)

    MARS
    * Leo fyller 3 år den 1/3 -09 (Le mom)
    * Amanda fyller 3 år den 7/3 -09(Gucci1)
    * Linnea fyller 1 år den 8/3 -09 (Madicken73)
    * Samuel fyller 3 år den 10/3 -09(Sussie29)
    * Simon fyller 3 -08 år den 24/3 -09(Little)

    MAJ
    * Albin fyller 3 år 12/5 -09 (Danna80)

    JULI
    * Rasmus fyller 4 år den 8/7 -08 (Emmiz)

    AUGUSTI
    * Frans fyller 2 år den 4/8 -08 (Waimea)
    * Filip fyller 1 år 23/8 - 08 (Mamma Cia)

    OKTOBER
    * Love fyller 4 år den 28/10 -08(Loveliva)

    DECEMBER
    * Johannes fyller 3 år den 5/12 -08(Madicken73)
  • Svar på tråden Växjöbabesen ;-)
  • Little

    Ha en trevlig helg!!!
    HOppas solen kommer fram!


    Mamma Cia skrev 2008-07-11 13:23:12 följande:
    Vi sitter i bilen på väg mot Gbg. Barnen har redan somnat, var hos farfar o åt lunch innan o lekte av oss lite så nu avr dom trötta. Hoppas dom sover nästan hela vägen till Gbg.Hoppas på bra väder vi med, ska ju till Liseberg nån dag nu, kommer hem på måndag ige, ska jobba tisdag o sen har vi inget mer planerat resten av semestern.Ha det gott alla, kikar nog in igen när vi åker hem..
  • Rönnbär

    Här i skåne packar vi för fullt.....BLIR VÄXJÖBOR PÅ TISDAG .....
    Och så kom jag in på ssk också....så skönt......nu ska det "bara" flyttas, inskolas på dagis, skriva in sig på AF i två veckor, söka CSN och så drar det hela igång den 1 sept.......PUST!!
    Ska bli skönt att få vara vuxen igen och göra saker för sin egen skull


    Barn sover inte - de ligger på LADDNING!!
  • Waimea

    Little: Ah, vilket trassel. Blev det varannan vatten, nu då?

    Själv sitter jag och spanar mot sängen, trött som en hund och undrar hur illa man egentligen kan må utan att spy och det är inte för att jag har druckit vin..

    Renoveringen fortskrider här hemma. Jag har spacklat-slipat-spacklat det mesta av väggarna (tack gode gud för att vi har slipmaskin kopplad till industridammsugare) och nu är J igång med takgipset. Kan knappt bärga mig tills jag får börja spackla i taket också.. Men det blir fint!

  • Mamma060812
    Waimea skrev 2008-07-12 20:19:28 följande:
    Little: Ah, vilket trassel. Blev det varannan vatten, nu då?Själv sitter jag och spanar mot sängen, trött som en hund och undrar hur illa man egentligen kan må utan att spy och det är inte för att jag har druckit vin..Renoveringen fortskrider här hemma. Jag har spacklat-slipat-spacklat det mesta av väggarna (tack gode gud för att vi har slipmaskin kopplad till industridammsugare) och nu är J igång med takgipset. Kan knappt bärga mig tills jag får börja spackla i taket också.. Men det blir fint!
    Jaså Wai, e det bebisdax igen
    Rickard & Cia = Isak & Filip
  • Madicken73

    Vill bara säga HEJ SVEJS och att allt är bra  med oss! Linnea väger nu 5100g och är 58,5 cm lång. Hattmåttet är 40,5. 700g upp och 2 cm på höjden den här månaden alltså...

    På torsdag åker vi tåg till Stockholm med barnen och går på Skansen, Junibacken, Grönan och lite annat. Det ska bli mysigt!

    Om ni vill se hur det går för oss här hemma så har jag börjat blogga mer regelbundet nu också på madickensvarld.blogspot.com

    Ha det så skönt var ni än är!
    Kramis!


    (¯`°?.¸.?:*¨¨*:?.♥ Johannes 5/12-05 .?:*:?.♥.?:¨*:?. Linnea 8/3 -08 ♥.?:*¨¨*:?.¸.?°´¯)
  • Rönnbär
     GLAD SOMMAR ALLA

    Kommer inte att ha igång datorn på ett tag för det är flytt
    Barn sover inte - de ligger på LADDNING!!
  • Little

    Waimea
    hehe... nja det blev väl inte varannan direkt men försökte dricka vatten iallafall på "slutet" men då hade huvudvärken redan kommit och lite illamående
    Gick och la mig redan runt 23 snåret för att sedan springa till toan och tillbe den stora porslinsguden     börja fundera på om jag kanske är allergisk mot sånt med alkohol då det vatt precis likadant vid cykelfesten i maj..... hmmmmm..
    Sen imorse så hade jag fått mensen (sist va i april), min väninnan trode att det va därför jag mått illa, jo vi kan väl säga det
    Så typiskt att den skulle komma en dag innan man ska göra cellprovet då ,hade varit skönt att fått det överstökat..
    Är det dags för Frans att bli storebror??

  • Twinsen

    Jag är tillbaks på jobbet efter 4 härliga veckor sem:(
    Flickorna slipper att vara på sommardagis. Vi har bokat in släkten som turas om i 3 veckor!!! Helt perfekt:)
    Men vad jag saknade sessorna idag på jobbet. Man blir ju så van snabbt att umgås mycket.... tur att jag bara jobbar 70%.

    Utekväll tjejer när blir den kvällen????

  • loveliva

    Heeeeeej

    Hilda & jag hade en underbar helg med släkten i Bohuslän i helgen
    Jätte fint väder & massa god mat!

    Nu har vi lite att fixa & dona med inför dopet på lördag


    Barn är en lycka för stor att förklara
  • Mamma060812

    Då avr vi hemma igen i regnet Jag blir så trött o ledsen, hinner ju aldrig bygga klart när det BARA regnar, vad e det för tråkigt väder vi har ??
    Hade varit bättre o bo vid kusten, iaf. syd o östkusten...


    Rickard & Cia = Isak & Filip
Svar på tråden Växjöbabesen ;-)