• Felicia6

    Gbp=Gastric bypass

    Här pratas allt mellan himmel och operation.
    Vi har gemensamt att vi gjort, ska eller vill göra en gastric bypass, en s.k. viktoperation. Här kan du också ställa frågor om du är nyfiken, vi svarar bäst vi kan.
    1. Hur går man tillväga för att få en operation?
    • Man bokar ett läkarbesök på vårdcentralen, där ber man om att en remiss ska skickas till tillhörande sjukhus kirurgmottagning. Man kan också skicka en egenremiss. Man blir kallad till sjukhuset, där man får träffa läkarteam. Alternativt ringer och bokar tid på ett privat sjukhus, det går fortare men man får då bekosta det själv. (ca 120.000kr)

    2. Hur lång är väntetiden?
    • Kontakta det sjukhus du ska/vill opas på för bästa info.

    3. Vilka krav ställs på mig som vill göra en viktoperation?
    • BMI måste ligga runt 38-40• Allvarligt menande bantningsförsök skall ha gjorts med sakkunnig, personlig rådgivning. Operation får aldrig vara en förstahandsmetod.
    • Fetman måste ha varat ett antal år.
    • Man ska vara motiverad och förstå vad en operation innebär.
    • Man får inte ha psykiska besvär, missbruk eller uttalad matstörning som t.ex. bulimi.

    4. Kan jag aldrig äta gott igen?
    Jo, de kan man absolut. Skillnaden är att man måste lyssna på kroppen lite mera än förr.

    5. Graviditet
    GBP utgör inget hinder för graviditet men kroppen klarar inte av detta energimässigt första året efter operationen. De som önskar skaffa barn bör vänta ca ett år efter operationen tills vikten stabiliserats. Vid en graviditet bör man kontrollera sina värden lite extra, då näringsbrist kan förekomma

    Lite bra länkar man kan kolla in:
    www.orebroll.se/uso/pagewide____19582.aspx
    www.orebroll.se/uso/pagewide____19886.aspx
    www.vantetider.se/index.php?option=com_conten...
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m37045814.html

    Länk till gamla tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m36445875.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-20 07:47
    För er som vill vara anonyma har ni den här tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-4-46/m38392307.html
  • Svar på tråden Gbp=Gastric bypass
  • Peand

    LykkesMamma - Grattis och välkommen över på andra sidan! Skönt att höra att det har gått bra och att du har fått så bra bemötande. Försök tänka på protienerna även nu i början, det ger bra energi och sedan att ta det lungt. Lyssna på vad kroppen säger. Snart kommer orken tillbaks.

    I morse bakade jag power bars. De belv riktigt goda och perfekta att ha som mellis eller när man är på resande fot, i mitt fall när jag drar till Falun och pluggar.
    Det bästa är att de förutom koldhydrater och fett innehåller en stor mängd protein, dessutom är allt "naturligt" och så smakar de ju bra också.

    Receptet:
    1 dl kokosflingor
    1 dl solrosfrön
    1 dl pumpafrön
    2 dl havregryn
    2 dl russin
    2 äggvitor
    Kör allt i matberedaren till det blir en kladdig massa. Platta ut på bakplåtspapper och skär 12 bitar, grädda 15 minuter i 175 grader. Bryt isär bitarna när de svalnat lite.
    Varje bit innehåller ca 130 kcal.


    Det vackra föds i det vi gör...
  • sussiesnus

    Men åh, tack för fler superrecept!

    Justmystica: Wow, du har ju tappat massor redan! Grattis!

  • sussiesnus

    Och jag kan rekommendera Norrtälje sjukhus - supertrevliga! Tror Anna sol håller med mig...

  • sininen

    sussiesnus, tja, ja, det har jag ju. Men det är bara 6kg efter op. Det står fortfarande stilla här haha.

  • Lils

    Nu är jag hemma efter op. Opades i Torsdags på Danderyd det gick jätte bra, dom var väldigt trevliga men det finns ju alltid stolpskott i sjukvården också som tycker att man ska vara så pigg efter op men jag vet inte om det nåt fel på mig men direkt jag druckit (med tesked) 1 1/2 dl vätska blir jag SÅÅÅ TRÖTT. Jag går som en sombi här hemma och verligen försöker men e ju så trött. Ska flyta i 4 veckor hur ska det hä fungerar. Lämna gärna tips vad man kan flyta med som e mkt proteiner med. Hoppas verklih´gen nån kan svara på mina frågor KÄNNER MIG DESPERAT

  • vänat

    Nane skrev 2009-02-22 10:43:30 följande:


    Hej! Jag kikar in här för att min mamma har fått operation beviljad Väntetiden för operation i vårt landsting är tyvärr lång så hon funderar på att söka till annat landsting.Finns det något sjukhus som är "extra bra/duktiga" i Östergötland, Södermanland eller Stockholm?Hon vill helst ha titthålsoperation.Hur länge har ni varit sjukskrivna efter operationen?Tack på förhand!
    Vilka sjukhus som har kortare vante tider kan du kolla upp pa vantetider inomvarden en specil sida tror de lanken finns i trad starten.

    Sen ska du du vara medvetom att de inte alltid stammer de vantetider som star de beror pa om de ar uppdaterade eller inte.

    Da jag ringde runt til sjukhus dar de stod att deingen vante tisder hade var de andock typ 2ar vantetid och dar de kunnde sta att de hade tav ar vante tid var de 3mander sa tror ej pa vad som star utan ring runt och kolla i stallet.
  • Peand
    Lils skrev 2009-02-22 16:28:10 följande:
    Nu är jag hemma efter op. Opades i Torsdags på Danderyd det gick jätte bra, dom var väldigt trevliga men det finns ju alltid stolpskott i sjukvården också som tycker att man ska vara så pigg efter op men jag vet inte om det nåt fel på mig men direkt jag druckit (med tesked) 1 1/2 dl vätska blir jag SÅÅÅ TRÖTT. Jag går som en sombi här hemma och verligen försöker men e ju så trött. Ska flyta i 4 veckor hur ska det hä fungerar. Lämna gärna tips vad man kan flyta med som e mkt proteiner med. Hoppas verklih´gen nån kan svara på mina frågor KÄNNER MIG DESPERAT
    Välkommen över till andra sidan! Skönt att det gick bra men tråkigt att du känner dig så trött.
    Du kan göra linssoppa, innehåller mycket proteiner. Men ta det lite lungt och testa dig fram, linser kan ju göra magen lite orolig. Jag hade dessutom alltid i en klick kesella i mina soppor när jag hade värmt dem. Kesella innehåller ganska mycket protein. Annars gäller det att "fylla" sopporna med så mycket protein som möjligt, fisksoppa är ju bra.
    4 veckors flytande låter jobbigt, men snart har dessa 4 veckor gått och det blir lite lättare.
    Det vackra föds i det vi gör...
  • Nane

    Tack för era svar!

    Nu vet hon lite mer iallafall. Bra att veta det med väntetiderna...hon ska sätta sig i morgon och ringa runt

    Tack igen

  • LykkesMamma

    Ok....Kan ni ge mig lite mer tips på bra flyt mat med proteiner? Idag har jag ätit miniyoghurt utan tillsatt socker 1,5dl samt en god och mustig grönsakssoppa...Och druckit massor med vatten!
    Tar gärna emot lite recept....men ska börja med puremat på torsdag....

  • Betty Boop
    LykkesMamma skrev 2009-02-22 20:13:13 följande:
    Ok....Kan ni ge mig lite mer tips på bra flyt mat med proteiner? Idag har jag ätit miniyoghurt utan tillsatt socker 1,5dl samt en god och mustig grönsakssoppa...Och druckit massor med vatten!Tar gärna emot lite recept....men ska börja med puremat på torsdag....
    Köp färdiga soppor typ Kelda och Blå band på tetra. Blanda i grillad kyckling eller fiskbitar och mixa med stavmixer så blir soppan matigare. Smoothies är också ett tips. youghurt, banan och frysta bär, mixa. Stavmixern är ett måste när man går på flyt!
Svar på tråden Gbp=Gastric bypass