Inlägg från: Scratchy |Visa alla inlägg
  • Scratchy

    Tråddödare igen....

    En fråga till min hälsocoach (alltså Sedek):

    Om man äter för lite, sover för lite och stressar för mycket, kan man tappa håret då? Och kommer det i så fall tillbaka när man skärper sig?

    Vänliga hälsningar
    Scratchnogoody Sandman

    aka
    Isnoo Sandscratch

  • Scratchy
    Velour skrev 2009-11-26 21:16:22 följande:
    HALLÅ ALLA!Helgen mellan 29 och 31 januari har jag tänkt vara bästa tillfället för oss att träffas! Om ingen blir sjuk eller på något annat sätt får hinder, så hoppas jag att vi kan träffas då. Förhoppningsvis är vi fortfarande vän med Isnogood när tiden är kommen Det som återstår att planera är medtagandet av ät- och drickbart och eventuellt material för övernattning.
    Ja, alla är välkommna hem till mig då... eller till Isnogood menar jag... eller... typ...
  • Scratchy
    Velour skrev 2009-11-26 21:24:44 följande:
    Vi får nog köra ole dole doff på dig med!
    Det är svårt med dubbelliv även på internet. Svårt att hålla reda på vem man är inloggad som.
  • Scratchy
    Sedek skrev 2009-11-26 21:42:03 följande:
    Om du har anlag för det, ja! Man kan tappa hår av stress och dålig kost. Om du i tillägg sover för lite så är du på god väg att bli lite skallig! Men nästan uteslutande om du har anlag. Inte samlag.Om man i en period stressar skiten ur sig och äter fruktansvärt dåligt - tappar hår - ja kanske det kan återkomma när du återställer balansen i kroppen igen. Tyvärr är det nog så att oftast så är tappat tappat.Det är inte så att du börjat äta androgener? Du var lite väl smal läste jag i nån tråd. Börja nu inte med steroider för att gå upp i vikt, då kommer håravfallet som ett brev på posten. Ett hårigt brev.Vänlig hälsningDr Sedek
    Eh, ledde samlag till håravfall eller inte? Eller hade det helt enkelt inte med saken att göra alls?

    Jag har inga anlag att tappa hår.Vad är androgener? Leder det till håravfall eller tvärt om?

    Alltså, är det bra att kombinera samlag och androgener? Tar de ut varandra eller jobbar de åt samma håll?
  • Scratchy
    Sedek skrev 2009-11-26 22:06:41 följande:
    Oj, grattis till nedgången får man väl säga först!Vad äter du då?Du bör äta fler gånger pr dag, ät lite mindre och sprid ut det. Ät inte när du är hungrig, ät när klockan säger att det var 3-4 timmar sedan sist.Jag äter nått minst var tredje timme
    Precis Velour! Du ska äta var tredje - var fjärde dygn! Jag äter liksom Sedek någonting minst var tredje dygn.
  • Scratchy
    Polly S skrev 2009-11-26 22:11:52 följande:
    nu skrev du fel, androgYn måste det väl vara Scratchnogood?
    Njaaeee... det stämmer nog bättre på Sedek eftersom Sedek är två personer med ett alias medan jag är en person med två alias.

    Är det komplicerat?
  • Scratchy
    Sedek skrev 2009-11-26 22:13:05 följande:
    Hahahahahaha Samlag och håravfall hör inte ihop mer än om du skulle ha någon som drar dig väldigt hårt i håret när ni håller på. Det rimmar dock, samlag och anlag.Androgener är det som gör dig till man, testosteron är androgent. Men det finns även vissa läkemedel som är androgena, som gör att antalet androgenreceptorer ökar precis som i hos en tonåring. Rösten kan bli mörkare, ökad kroppsbehåring, manligt håravfall eller vad det heter på svenska (male pattern baldness) och man kan få lite finnar.Samlag och androgener hör ihop till den grad att du får en enormt ökad sexlust av lite extra androgener i kroppen Du kan hålla på längre, fler gånger pr dag och får väldigt lätt "flaggan i topp" - konstant, kan bli ett problem för vissa som har för hög andel androgener. Roligt i början kanske men det blir tydligen smärtsamt efter ett tag.
    Så för att svara på min fråga så leder androgena grejer till att jag blir mer tonårslik fast å andra sidan med mindre hår på huvudet?
  • Scratchy
    Sedek skrev 2009-11-26 22:13:05 följande:
    Hahahahahaha Samlag och håravfall hör inte ihop mer än om du skulle ha någon som drar dig väldigt hårt i håret när ni håller på. Det rimmar dock, samlag och anlag.
    Oj, då blir vi två som tappar håret... mest jobbigt för henne kanske...
  • Scratchy
    Du och dina vågor!I min bok står det androgen, fast den är på engelska... Kan vara det som är problemet.
    Jag tror att Fiona syftar på ett annat ord med en annan betydelse.
  • Scratchy
    Velour skrev 2009-11-26 22:19:36 följande:
    Kram på're!
    Detsamma!
Svar på tråden Tråddödare igen....