Eleonoratösen skrev 2009-10-03 20:48:57 följande:
Hej då katt: Haft katt hela mitt liv. Och ja, jag kan lära mina katter att inte vara på köksbordet, eller i spjälsängen osv osv. Visst de testar gränser (tex försöker hoppa upp i säng när man inte är i samma rum, och då kan man tex lägga alu-folie så hör du att de hoppar i och ljudet är otäckt för dem) En vattensprayflaska fungerar också bra och att tydligt säga FY eller NEJ. De kommer alltid efter ett tag testa igen om det går att trotsa reglerna, men man får vara uppmärksam på sina husdjur. Sedan gillar katter inte vitpeppar (fungerar bra om man vill ha krukväxter ifred bland annat) Citron är inte heller något de gillar. Katter är inte hundar, men man kan hitta sätt att leva med dem ändå. Hm, det där med klösa på soffan är svårt, vi har varit MYCKET tydliga från första stund att det får man inte och hänvisat vid varje försök till klösning på otillåtet ställe till en klösmöbel eller en klösmatta som de får klösa på. Du får göra som du vill, och har uppenbarligen gjort ditt val, och jag hoppas katten trivs i sitt nya hem och du känner att du har lugn och ro. Jag har valt att ha kvar mina katter för att de är kära familjemedlemmar och för att vi har hittat ett sätt som fungerar. Nåväl, lycka till TS oavsett hur du tänker göra!
Tro mig, vi var MYCKET tydliga, såsom dig, om vad katten inte fick och fick göra. Det sket den fullständigt i. Vi testade allting, allt du rabblade upp och lite till. Kan ha att göra med att hans pappa var vildkatt och att han då inte hade bara tamkatts gener i sig. Dina katter kanske är tamkatter i flera generationer och sociala på ett annat sätt, vad vet jag.
Däremot så är du den första jag hört som lyckas lära sin katt att ge fan i vad den verkligen vill göra, alla andra kattägare jag pratat med är rörande överens om att katter inte går att bestämma över. Kika in på valfritt kattforum vettja, där sliter folk sitt hår över att katten fortsätter att kissa på ett särskilt utvalt ställe osv..
Och vet du, det sjuka är nog det att det är just det folk gillar med katter! Att dom är omöjliga att bestämma över.. Men ja, du har tydligen andra erfarenheter.