
-
Låter bra! Det är bra att ta bort plåstret rätt så snabbt, såren läker snabbare om de har kontakt med luft. Men operationstejpen är ju bra att ha kvar så länge som möjligt, som Acinna skriver, att man får mindre fula ärr. Och byt ut tejpen om den lossnar. Med faciet i hand borde jag haft mitt ärr vid naveln tejpat längre, men det såg så jäkla fint ut så jag trodde det hade läkt klart men sedan åkte det liksom isär igen och då var det för sent att börja tejpa igen. Så fortsätt gärna lite längre än vad man tror!Ella Jade skrev 2011-11-17 21:30:23 följande:Ok vad bra, tack för tipset! Jag funderar på att snart ta bort plåstret på ja, och sen byta ut mot vit tejp från apoteket för stygn osv. :)
-
Hoppas, hoppas, det snart blir lite plus här i tråden igen! Det vore ju en kanon julklapp! Ni är så många som kämpat så länge nu... Ni förtjänar helt klart ett plus nu!Lemis skrev 2011-12-03 08:02:24 följande:Hur är det med er som är gravida? Snart dags för dig RaraS?
Här går det fint! Veckorna fram till RUL var ju oerhört nervösa men nu är det nervöst på ett lagom plan, vecka 34+2 nu, och ja, man funderar ju såklart fortfarande på om det kommer gå bra eller ej men känns känns ju kanon när bebis bankar i magen, det är oerhört lugnande. Och jag mår bättre nu än vad jag gjort på hela tiden. Det är nu över två veckors sedan jag kräktes sist tex! Då kräktes jag i sängen och på min själv, i sömnen, efter att ha ätit Pannakotta på en middag jag var på. Och efter att fått rensa lakan och duscha mig själv mitt i natten så har jag blivit oerhört sträng med vad jag stoppar i mig så jag inte ska råka ut för det igen...och då har jag slutat kräkas helt. Men inget fusk med maten här längre! Jag tål helt enkelt inte fet mat, och när andra äter godis så knaprar jag morötter
Välkommen hit Isabella! Tufft besked att få...hoppas du kan få komma på ett återbesök snart igen så du kan få svar på alla dina frågor. IVF ska ju fungera fint även om man inte har några fungerande äggledare kvar...hoppas, hoppas på det bästa!
Många kramar till er alla! -
Acinna:
Ja, du hade ju lätt för at bli gravid förra gången så jag hoppas turen fortsätter för er! Hoppas ni kan gå båda två till läkaren! Det känns ju mycket bättre än att gå själv! Och eftersom äggledaren inte hann läka ordentligt så borde ni ju få till en spolning, kan man tycka, innan man ska starta bebisverkstaden igen.
Jodå, nog kommer jag skriva här i tråden när bebis behagar dyka upp! ...hoppas bara det kommer gå bra. De senaste veckorna har magen växt för fort, och jag har testat om jag grav-diabetes, men det var helt normalt. Så imorgon blir det extra tillväxtultraljud på sjukhuset, bestämde min barnmorska idag. Är lite nervös, för att jag inte vet vad jag ska vara orolig över. Mycket konstig känsla. Barnmorskan tycker det känns normalt när hon klämmer och känner men SF-kurvan skenar iväg...så det är väl lika bra att kolla upp det! Tur att jag bara behöver fundera en dag i alla fall! Inte månader av funderingar på vad som är fel som när man kämpade för att bli gravid igen.
Krya på er, ni som är nya här i tråden och lycka till i väntan ÄL och BIM alla andra!
-
Roligt att höra ifrån dig Mika! Distansförhållande är ju verkligen skit...jag och min man jobbade och pluggade på olika platser under 4,5 år och det är inte att rekommendera. Vet ärligt talat inte hur det funkade, men vi var väl "unga" då (20-25 år). Hoppas det löser sig för er! Förstår att du blir sugen på att försöka igen när du är här och läser! Många kramar och lycka till med allt!
-
Supers:
Stackare, men det blir ju bra att få det gjort! Kram-kram!
Acinna:
Lycka till idag! Jag tycker det borde gå bra! Hoppas din sambo kan följa med dig på besöket!
Mika:
Roligt att ha dig tillbaka i tråden igen! Men jättetråkigt med förhållandet...
När jag var ny här i tråden tyckte jag du var den som kunde allt!Så därför tror jag du kommer ta rätt beslut! Jag har ju också opererat bort en äggledare, men vi körde ju på såklart varje månad ändå. När det kändes som det var från fel sida var man nog bara mer avslappnat för man "räknade" inte med något. Men det är nog väldigt olika mellan person till person om det funkar från "fel" sida så därför skulle jag nog inte lagt pengar på en insemination om jag hade haft ÄL från fel sida. Hoppas du och din gyn kan komma fram till en bra plan! Och hoppas din "fel-sida" har slutat med att vara dominant! Pergotime hjälpte väl sist annars, eller hur var det? Håller tummarna!
Lucia-kramar till er alla!
-
God jul allihopa! Jag håller tummarna för er alla! Idag går jag in i vecka 38 och snart är jag redo att skicka mina grav-hormoner vidare till er! Många kramar och jag hoppas ni alla får en underbar julafton!
-
Men shit!!! Att det kan hända så mycket här på två veckor!!! Jag har levt i min egen värld i två veckor men nu ska jag börja hänga med lite mer…har bara skummat igenom alla inlägg men det viktigaste först; GRATTIS Lemis!!!! Gisses! Och vad skönt att det satt rätt! Jag är otrolig glad för er skull!!!
Och Mika, hoppas du inte är skenis! Håller tummarna!
Och välkommen ni nya! Det här är en toppentråd!
Nu tänkte jag berätta "kort" vad som hänt mig de senaste två veckorna. Jag har fått en liten flicka! Emelie!
Var beräknad till den 12:e men söndagen den 1:e januari gick första hinnan sönder och det sipprade lite vatten. Åkte till förlossningen för kontroll, men den yttersta hinnan innebär bara lite kontroll och att jag skulle höra av mig om jag feber etc. På tisdagmorgonen (den 3:e) gick andra hinnan sönder och det skapade vattenfall! Men jag hade inga regelbundna värkar så det var bara att åka in på kontroll och göra ctg en gång per dygn. På torsdagen hade inget hänt så då beslutades det för igångsättning på fredagsmorgonen, men bebisen vill tydligen annorlunda för det drog igång på torsdagskvällen vid 18. Jag åkte in vid 21 och sedan var det bara att köra på…tyvärr fick jag en infektion/feber och som högst 39,2 och jag fick ett par olika antibiotikakurer, glass och is och på morgonen vid fem-tiden så var febern borta och jag var öppen 9 cm… Sedan ville inte livmodern vara med längre…de sa efteråt att det kan bli så när man haft en infektion, att livmodern ”tar slut” fortare. I alla fall tog det 5 timmar att öppna den sista centimetern (de hjälpte till att öppna med händerna) och sedan hände inget mer. Jag fick inga krystvärkar alls utan fick krysta utan krystvärkar…dvs som att skita… Jag fixade ju inte att klämma ut henne själv utan de hjälpte till med sugklocka och drog ut henne. Fick lite bristningar pga sugklockan men allt gick så bra med Emelie och det var ju det viktigaste så hon kom till världen 11:39 på fredagen den 6:e! Sedan fick min man hela eftermiddagen tillsammans med tösen medan jag var på operation och opererades för bristningarna.
Men som sagt! Allt har gått bra och nu är hon ju redan 8 dagar och mår prima!
Nu håller jag tummarna för alla er andra och att ni också får en bebis famnen (även om de är sötast när de sover!)
-
Tack-tack allihopa! Vi lever en liten drömvärld just nu här hemma, vår lilla familj, med man, hund och barn!
Det stämmer bra att det tog ett halvår ungefär, vi försökte ej före första mensen och sedan tog det sig på försök nummer sex. Kändes ju som en evighet men i dessa sammanhang är det ju rätt så snabbt, det är så många här som fått kämpa så mycket längre. X:et tog sig på första försöket så man hade ju ganska höga förväntningar efter operationen...men, men, det gick ju som sagt bra!petit skrev 2012-01-14 23:28:31 följande:RaraS: grattis till lilla Emelie!
Då tog det alltså ett halvår att bli gravid efter ditt x?Tja, det var väl ingen drömförlossning....men skitsamma, efter operation med X och allt så spelar det verkligen ingen roll så länge det gick bra med flickan. Hon var rätt så stor, 4015 gram och 52 cm lång! Amningen funkar fint men sömnbristen är ju lite besvärlig men det är ju lyxproblem!Lemis skrev 2012-01-15 15:10:14 följande:RaraS :Tack!och grattis till er dotter. underbart att få sin bebis.Längtar som en tok själv! Tråkigt att förlossningen blev som den blev, men viktigast av allt är att ni mår bra. Hur mycket vägde hon och längd? Funkar amningen? Stor kram
Och Kanske: Jag tycker mig också se en skugga!!! Håller tummarna!!! -
Tack!Lappgeten skrev 2012-01-16 10:16:10 följande:
Grattis RaraS till tösen. Tycker det inte är länge sedan du kämpande med att bli gravid =)
De kommer att ta hormonprover, grundlig undersökning och spermaprov till att börja med. Det känns riktigt bra faktiskt. De är specialiserade på barnlöshet och har lång erfarenhet så jag tror det här kommer att bli bra.
Jag lovar att lägga upp lite bilder när de små börjar komma, det kan inte vara långt borta nu. Imorgon är det medel-tiden för dräktigheten ute och då beror lite på när de blev betäckta. Jag brukar kunna känna på de när det är mindre än ett dygn kvar fast några är luriga och lurar mig nästan varje år =)
Och så bra att du hittat en bra klinik att gå till! Det var ju så tråkigt när du hamnade hos den där förfärliga läkaren sist. Det kommer gå vägen för dig också ska du se!
Och ja, vi vill gärna se mer bilder på de underbara djuren!!! -
Åh, vad jag älskar dessa bilder!!! Och djuren verkar ha det så lätt att skaffa "barn"! Blir lite avis på de små liven!