-
aha, vilken bra present! Låter som att det kan bli hur bra som helst! :)sommarbebis 2010 skrev 2010-06-22 12:47:45 följande:Secret-box är en lite fin presentask med lättklädda men fina bilder tagna av en fotograf. Jag ska ta dom i en utomhusmiljö precis vid ett slott precis innan skymning... Jag hoppas att dom blir riktigt bra
-
Här hålls det tummar för alla också!
-
äsch vad trist....sommarbebis 2010 skrev 2010-06-22 20:07:47 följande:Mensen kom idag hos PRÄSTEN
-
så sant, så sant! Party on!sommarbebis 2010 skrev 2010-06-22 23:11:18 följande:Bara att försöka se på det positivt, jag kan ta mig ett glas vin och en nubbe på midsommar, jag slipper vara nykter på kryssning nästa helg och jag kanske kan dricka på en eventuell möhippa
Glad midsommar!!! -
det trodde jag inte heller :)sommarbebis 2010 skrev 2010-06-23 10:37:16 följande:Låter som jag ska ut och supa skallen av mig men det ska jag inte... Tänkte ta mig ett glas vin då jag inte druckit en droppe sen i mitten av november förra året då jag fick reda på att jag var gravid. Fast jag vet ärligt talat om jag är sugen på det nu heller. Är det nån av er också som känner att ni automatiskt undviker det här man inte ska äta som gravdi?
Jag dricker väldigt lite och sällan nu för tiden, känns som att man vet ju aldrig vad som händer där inne och vill ju inte riskera nått. Saknar det inte heller för den delen... Däremot så drack jag ett glas vin eller två helgen efter MA-behandlingen och likaså när jag fick mens igen därefter.. då jag var säker på att det var "safe".
Med maten har jag inte tänkt så mycket på det, snarare tvärtom än dig i så fall.. jag köpte en stor bit briost i princip direkt när jag kom hem från sjukhuset efter MA-behandlingen... :)
Glad midsommar! -
var lite för präktig i mitt svar :) det blev både en liiiten lunchsnapps (mest för sakens skulle eftersom det inte är särskilt gott...) och 2 glas vin sen på kvällen, och det var gott och jag njöt av det med gott samvete.airamanna skrev 2010-06-23 17:09:44 följande:det trodde jag inte heller :)
Jag dricker väldigt lite och sällan nu för tiden, känns som att man vet ju aldrig vad som händer där inne och vill ju inte riskera nått. Saknar det inte heller för den delen... Däremot så drack jag ett glas vin eller två helgen efter MA-behandlingen och likaså när jag fick mens igen därefter.. då jag var säker på att det var "safe".
Med maten har jag inte tänkt så mycket på det, snarare tvärtom än dig i så fall.. jag köpte en stor bit briost i princip direkt när jag kom hem från sjukhuset efter MA-behandlingen... :)
Glad midsommar!
håller tummarna för att det inte kommer någon mens här inom de närmaste veckorna. kör inga stickor eller så men tror att det var äl för ett tag sen.
skönt att det går åt rätt håll för er! -
det var det :) och det tycker jag absolut att du förtjänar!Mamaobabba skrev 2010-06-29 17:35:27 följande:Åh, så gött med vin.. Kanske man ska ta sig ett första glas på evigheter i helgen?! Jobbade ju hela midsommar så det blev en halv folköl på lördagkvällen.. Vilken partypingla man är!
Och just nu finns det ju noll chans att man är gravid så det är väl nu man ska "passa på"!
Håller alla tummar och tår för din uteblivna mens!
tack för tummar och tår :) -
man får faktiskt ligga fastän det inte är ÄL... det kan vara riktigt skoj ;)sommarbebis 2010 skrev 2010-06-29 21:00:25 följande:Här blev det en vit midsommar då vi firade med svärföräldrarna och svärfar är periodare och då valde vi att inte trigga igång nåt..
Tog dock ett glas rosé på en uteservering idag, drack bara halva då jag kände av det redan då :-O
Risken är stor att vi missar ÄL nästa vecka, men vi ligger nog i den här iaf
-
Va skönt att höra att det går åt rätt håll på både det ena och andra planet. Är verkligen glad för din skull :)Anonym (MA jag med!) skrev 2010-06-30 00:20:20 följande:Hej igen alla underbara,
Har varit borta från FL ett tag och har inte hängt med riktigt här. Hoppas hoppas att det är fler som fått pluss! Styrkekramar i mängder till alla!
Jag var på specialultraljud förra måndagen för att kolla om jag får ta bort mitt myom som buktar in i livmoderhålan. Var innan undersökningen rädd för att det skulle vara minst 6 månaders läketid innan en ny graviditet fick påbörjas. Fick en rad positiva besked! Det var "bara" två menscykler som vi skulle vänta innan. Det var ok att bli gravid innan
dess också, men då var missfallsrisken lika stor som innan operationen.Sen visade det sig att jag haft ägglossning (yes) så mensen skulle vara på gång. I fredags fick jag mensen och nu kan jag äntligen börja räkna på ÄL igen! Även om vi fortfarande
inte får bli gravida förrän i slutet av augusti (pga röda hund vacinet).
Misstänkte att jag haft toxyplasmos och blodprovet visade att jag haft det. Så nu tror jag ännu mer att mitt MA berodde på Toxoplasmoset och myomet.
Sen har vi äntligen fått tid för IVF i höst så nu har man ngt att längta till!
oceaner av kramar!
massor med kramar och lycka till med läkning och allt det andra! -
Jag beklagar verkligen din situation!Anonym (midsommar-MF) skrev 2010-06-30 11:52:49 följande:Vad härligt att läsa att det går bra för så många! Själv sitter jag här och blöder ut mitt första missfall, känns jättetråkigt och sorgligt. Hur länge blödde ni?
Vi vill försöka igen så fort som möjligt, skit samma om man inte kan beräkna graviditetens längd exakt eller inte, det känns som om det kvittar. Läkaren sade att det gick finfint att starta igen så fort blödningen slutat.
När hade ni er första ÄL efter MF? Många frågor, men jag vet ju inget om sånt här...
Kram på er!
Jag fick göra ett medicinskt avlsut av ett MA,(missfall som kroppen inte stött ut själv), dvs samma behandling som man får vid frivillig abort men utan frivilligheten.... därefter blödde jag lite mer än en vecka, minns inte exakt. efter det fick jag mens igen nästan exakt 4 veckor efter behandlingen. Jag tror att jag fick det ganska lätt, har hört om många som haft det mycket värre... men det behöver det alltså inte bli och jag håller tummarna för att det går så fort som möligt för dig att komma tillbaka i "vanlig" cykel. Kollar inte ÄL med test eller liknande men tror att det funkat efteråt, har haft kroppsliga tecken på det iaf.
Vi tog det lite lugnt innan mensen kommit igång men lät inte bli att ha sex, efter mensen så har vi försökt pricka rätt dagar och hoppas att vi gjort det, väntar på BIM snart...
Kramar till dig!!!