• Lady Dahmer

    Låt flickor få vara flickor, och pojkar få vara pojkar!

    En vännina till mig fick en sarkastisk kommentar om inköpet av Hello Kitty-prylar till sin pojke. "Jag undrar om du skulle klä din dotter i Hello Kitty? Eller är det enbart reserverat för pojkar, allt i jämställdhetens namn"  

    Och jag började fundera på vad som sagts.

    I "jämställdhetens namn" så är det omöjligt att göra lika så länge som omgivningen har olika förväntningar och bemötande på pojkar och flickor. En pojke i Hello Kitty uppmuntrar inte det sockersöta tjejiga och det sänder inte budskapet att "det här är en typisk pojke!" 

    När jag köper kläder till Ninja så är det med omsorg och eftertanke
    . Allt sockersött går bort. Allt som är för könsstereotypiskt avstår jag ifrån. Inga klänningar, ingen spets, inget rysh-pysh. Inget som signalerar "Jag är en söt flicka,, behandla mig därefter".

    Hade jag däremot fått en son så hade jag gjort tvärtom. Jag hade antagligen frossat i gull-gull, rosa och Hello Kityy och jag hade avstått från de mer dova färgerna (t.ex vissa av fem myror-kläderna som Ninja har)

    Detta är en del av vad man kallar "kompensatorisk pedagogik" vilken innebär enkelt att man medvetet försöker kompensera där det finns brister och motverka det traditionella könsmönstret.

    Hon kommer ju att få tillräckligt med uppmärksamhet utifrån sitt kön utan att jag behöver förstärka det.


     
    Det är också därför jag uppmuntrar hennes mindre "tjejjiga" kvalitéer (om vi nu ska envisas med att sätta ett kön på mänskliga egenskaper) som t.ex att ta plats, att höras, att synas, att busa, vara fysisk osv. (Jag vet att jag gjort mitt jobb då hon vrålandes brottar ner kusinen i leken)

    Men det handlar inte inte om att pojkar inte ska få leka med bilar eller flickor inte leka med dockor som många verkar tro. Och det handlar inte om att flickor inte ska tillåtas vara mjuka och tysta eller pojkar högljuda och busiga.

    Syftet är ju att stimulera barnet så att de överskrider de traditionella gränserna och ge dem möjlighet att utveckla samma förmågor oavsett kön.

    Tanken med den kompensatoriska pedagogiken är att alla barn ska få träna och utveckla förmågor för ökad självständighet och samhörighet. Traditionell uppfostran ger ju i allmänhet flickor mer av samhörighet och pojkar mer av självständighet.

    Hade jag haft en son så hade jag gjort tvärtom. Då hade jag dämpat det mest "pojkiga" och uppmuntrat det känsliga, det lugna osv.

    Omgivningen kommer ju liksom uppmuntra det könsstereotypa tillräckligt och på så sätt skapar man en balans.

    I jämställdhetens namn.

    (givetvis ska man ta hänsyn till individen. Det finns ju tysta känsliga pojkar och de behöver inte tystas mer, och samma sak med flickor. Man får titta till barnets behov och det bemötande barnet får av omgivningen)
    Confessions of a Neurotic Attentionwhore - ladydahmer.blogg.se/
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-20 12:15
    ... eftersom att många här inte verkar fatta att det inte handlar om tvång eller om att vägra sitt barn nåt så förklarar jag för femtioelfte gången:

    Ninja är två bast. Hon kan inte välja kläder själv. Nej, jag tänker inte låta na röja loss på hm för då skulle hon välja vuxentrosor och hattar.

    När hon får en egen vilja så kommer jag givetvis bejaka den. INOM RIMLIGA GRÄNSER. Vill hon ha en tjejig tröja så kommer hon få det och vill hon ha klänning så är det ok också.

    Men nej hon kommer inte få ha klänning varje dag till dagis/skolan , och nej hon kommer inte få bestämma och styra över klädinköpen.

    Men det går att komprimissa utan att göra våld på barnets personliga utveckling och smak.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-21 12:29
    för er som är nyfikna på att läsa och förstå mer om hur man tänker när man kompenserar:

    www.jamstalldskola.se/index.shtml
  • Svar på tråden Låt flickor få vara flickor, och pojkar få vara pojkar!
  • hzl

    Orkar inte läsa allt.

    Men kan inte barn få vara bara barn.

    min tjej har färgglatt oftast. Klader jag skulle sätta på min pojk om jag hade en. Kläder som är roliga och bekväma. Hon har rosa men inte så mycket, o det hade jag haft på min pojk med. Är inte så hysterisk som somliga. MEN jag snackade med en kompis som värgar rosa till sin tjej.. Hon köper i mitt tycke "pojkkläder" till henne. För mig går de bort lika fett som volang, spets puttinutt. Jag frågade om hon omvänt hade satt på sin son klänning?
    Nej sa hon. (Dubbelt)
    Varför?
    Det skulle ju vara provocerande.

    Hmmm.. Varför skulle det vara mer provocerande än att ha "pojkkläder" på en tös?

    Detta är intressant. att det är väldigt bra att vara en pojkflicka men finns ens uttrycket flickpojke?

    Detta är i min mening pga av att vi har ett mansdominerat sammhälle

  • Lady Dahmer
    Tant Green skrev 2010-02-19 20:20:35 följande:
    Jag läste en del i den där länken du hade till kompensatorisk pedagogik, och funderar på hur man gör rent praktiskt för att ta hänsyn till individen? Det står en massa exempel (Jag läste under "Lärande exempel - förskola") som gick ut på att dela upp barnen i flick- och pojkgrupper för att öva på det de inte är bra på. Men hur gör man då med t.ex. de tysta känsliga pojkarna, eller de högljudda flickorna som tar all plats. Får de vara med i gruppen med det andra könet?Jag har för mig att jag sett någonstans att du själv jobbar på förskola, så jag tänkte att du kanske vet hur det går till i praktiken? Antar att det inte är så enkelt som det låter i teorin...
    i de flesta traditionella förskolorna så jobbar man ofta i grupper utan att ta hänsyn till individen. Sen så kör man indivduellt på andra plan. samma sak gäller ju i genuspedagogiken. Vet man med sig att en av flickorna är stökig så jobbar man ju med det, men kanske inte alltid.
    Confessions of a Neurotic Attentionwhore - ladydahmer.blogg.se/
  • LindaJohansson81
    Lady Dahmer skrev 2010-02-19 20:25:47 följande:
    jo men du -- min unge kom ut som en liten liten bebis utan vare sig åsikter eller möjlighet att komma ut. Och nu vid två års ålder så har hon FORTFARANDE ingen åsikt. Det är liksom JAG som bestämmer vad hon har på sig tills hon blir tillräckligt gammal att ha en åsikt. Sen är det dessutom JAG som fostrar henne.
    Jo det kan jag förstå, men min äldste är 6 1/2 och han har mycket starka åsikter om vad han ska ha på sig...
  • Bonanza

    Sonen på 5 år angående en blå baddräkt med Hello Kitty på:
    "Nej Emmy, den är inte för dig. Sån där baddräkt är bara för killar! Den är blå, tjejer gillar gult!"

    Å ena sidan suger det ju att han har börjat dela in i "killigt och tjejigt", å andra sidan...



    Därför har jag lite smått svårt att tro att så små barn som 1.5-2 år kan ha så jävla starka åsikter angående vad som passar tjejer och killar om inte föräldrarna har haft ungefär samma inställning.


  • LindaJohansson81
    Esther M skrev 2010-02-19 20:25:16 följande:
    dina pojkar har de åsikter du har vidarebefordrat till dem. jag förstår vad du menar, men håller inte med. jag orkar inte debattera om det enda du kan hänvisa till är det enskilda fallet med dina egna barn. jämställdhet handlar inte om just dina barn, och inte om huruvida du ska vålda prinsessklänningar på dem. det handlar om vilken attityd människor har till hur manligt och kvinnligt ska värderas, och vilka kriterier man anser ska läggas på de olika könen.
    Nej det har de inte, om jag fått bestämma hade Ludvig tagit på sig sin rosa/grå skjorta, men han vägrar. Så lägg ner.
  • Lady Dahmer
    LindaJohansson81 skrev 2010-02-19 20:00:54 följande:
    Detta fungerar ju så länge man kan bestämma över sina barns kläder, men när de får en egen vilja så är det inte så enkelt. Jag tänker INTE köpa kläder till mina pojkar som de ALDRIG skulle ta på sig för "jämställdhetens" skull, bortkastade pengar.
    du har verkligen hakat upp dig på rosa.

    läs om ts en gång till, för jag pratar inte bara om EN färg utan om allt kring kläder.

    nej du kan inte tvinga dina söner att ha på sig rosa, men du kan låta bli att köpa de värsta stereotypa pojkiga kläderna till dem.
    Confessions of a Neurotic Attentionwhore - ladydahmer.blogg.se/
  • LindaJohansson81
    Lady Dahmer skrev 2010-02-19 20:29:24 följande:
    du har verkligen hakat upp dig på rosa. läs om ts en gång till, för jag pratar inte bara om EN färg utan om allt kring kläder. nej du kan inte tvinga dina söner att ha på sig rosa, men du kan låta bli att köpa de värsta stereotypa pojkiga kläderna till dem.
    Jo visst. Men den ena vill bara ha på sig stereotypa "killkläder" med drakar, Star Wars, döskallar osv på.
    Jag tänker inte hålla på att tjafsa med honom om kläder VARENDA morgon, men nu fick jag visserligen honom igår att köpa en mintgrön tröja, så det kanske finns hopp
  • bluebird

    Mina barn är barn, jag har en pojke och två flickor, tre fullkomligt olika personligheter, som alla tre leker med alla gemensamma leksaker, brottas, klär ut sig och har skoj ihop. De är trygga i sig själva och kan säga ifrån när någon behandlar dem fel eller gör något som de inte anser är rätt.

    De är tre barn som klär sig i de kläder de vill ha i de färger de vill ha. Jag styr dem mot vilken typ av plagg det gäller som ska köpas, byxa/jacka/tröja/t-shirt osv, sen väljer de färger och motiv. Vad gäller leksaker så styr jag dem inte alls, men det börjar bli svårt nu när femåringen på dagis har snappat upp att det enligt hans vänner finns "flickleksaker" och "pojkleksaker". Flera gånger i veckan får jag upprepa frasen att det finns inte pojk/flick-leksaker, det finns bara leksaker.

    Men de är trygga barn, harmoniska barn och självständiga barn, att treåriga dottern älskar sin ballerinakjol när hon har gymnastik gör inte att femåriga sonen älskar sin mindre, de är jättefina tillsammans, båda två på sina sätt.

  • Lady Dahmer
    LindaJohansson81 skrev 2010-02-19 20:31:36 följande:
    Jo visst. Men den ena vill bara ha på sig stereotypa "killkläder" med drakar, Star Wars, döskallar osv på.Jag tänker inte hålla på att tjafsa med honom om kläder VARENDA morgon, men nu fick jag visserligen honom igår att köpa en mintgrön tröja, så det kanske finns hopp
    personligen så tycker jag inte att barn ska få bestämma allt. Visst ska de få vara med och välja, men inom rimliga gränser.

    men sen så är det ju så att om dina barn fått ha på sig coola kläder från start så har de ju vant sig vid den bekräftelse som de medför (wow! vilken COOL tröja du har) och då kan det vara svårare att gå tillbaka.
    Confessions of a Neurotic Attentionwhore - ladydahmer.blogg.se/
  • LindaJohansson81
    Lady Dahmer skrev 2010-02-19 20:33:46 följande:
    personligen så tycker jag inte att barn ska få bestämma allt. Visst ska de få vara med och välja, men inom rimliga gränser. men sen så är det ju så att om dina barn fått ha på sig coola kläder från start så har de ju vant sig vid den bekräftelse som de medför (wow! vilken COOL tröja du har) och då kan det vara svårare att gå tillbaka.
    Eller så räcker det att gå in i en klädaffär, så kan han klart och tydligt se vad som pjkar/tjejer har på sig..........
Svar på tråden Låt flickor få vara flickor, och pojkar få vara pojkar!