• Smultronhjärta

    Traderatråden nr 16

     http://www.emerge.se/wp-content/tradera.gif

    Tråden för oss som säljer och köper på Tradera


    Här samlas vi och diskuterar allt rörande Tradera genom att ge tips,råd och lösa problem tillsammans. Det är tillåtet att länka till sina egna auktioner men det bör hållas på en lämplig nivå.
    Ett tips är att lägga in en direktlänk på din presentation här på FL så kan de som vill ändå se dina pågående auktioner
    {#lang_emotions_sunny}
    Om ett paket skickat som brev har försvunnit så kan en anmälan till pts göras
    e-tjanster.pts.se/Asb/ - man kan även ringa 08-6785500

    Det finns en Facebookgrupp också
    www.facebook.com/group.php

    Här finns en nicklista
    www.familjeliv.se/Bloggar-3-47/b120819.html

    När man säljer på Tradera kan man skicka grejer via Posten,via Schenker,DHL och Bussgods. Tradera har allt som oftast en samarbete med både Schenker och DHL vilket ger rabatterade priser.

    Prolist är ett gratis verktyg som underlättar när man ska lägga ut många auktioner på gång. Finns att hämta och läsa mer om här
    www.tradera.com/help/QuestionsAndAnswers.aspx
    Väl mött!
    {#lang_emotions_flower}
    ★(¯`°?.¸ ღ♥ Max&Lova ♥ღ¸.?°¯)★
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-08 15:07
    Portotabell inom Sverige
    www.posten.se/c/postguideLetterDom

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-21 21:31
    Det är inte längre tillåtet att göra reklam för sina egna auktioner i tråden, inte heller att ha en sidfot där man länkar till dem!
  • Svar på tråden Traderatråden nr 16
  • Merde
    ominte skrev 2013-02-25 20:38:06 följande:
    Men aaah mitt j*la pucko, har glömt betala fakturan så nu är jag spärrad. Och har massa annonser ute, kan folk ändå buda? Jävligt surt annars, har massa dyra saker ute
    Om du blivit spärrad så har auktionerna automatiskt stängt ner. Du får lägga upp dem igen när ditt konto blivit öppnat helt enkelt.
  • scaras

    Hej traderare!!

    Jag både köper och säljer rätt ofta på Tradera och allt har funkat fint tills nu.. vann en auktion för två veckor sedan på en barn-topp för ynka 16kr.. inget att bråka om kanske men toppen var söt. Grejen är att jag inte fått något vinnarmejl eller kontakt med säljaren öht. Jag har skickat två mejl till denne utan svar.. blir irriterad!

    Så vad tycker ni, hur länge ska man vänta innan man kan anse att en affär uteblir och lämnar ett neg. omdöme?

  • MejaKiZnic
    scaras skrev 2013-02-25 22:00:43 följande:
    Hej traderare!!

    Jag både köper och säljer rätt ofta på Tradera och allt har funkat fint tills nu.. vann en auktion för två veckor sedan på en barn-topp för ynka 16kr.. inget att bråka om kanske men toppen var söt. Grejen är att jag inte fått något vinnarmejl eller kontakt med säljaren öht. Jag har skickat två mejl till denne utan svar.. blir irriterad!

    Så vad tycker ni, hur länge ska man vänta innan man kan anse att en affär uteblir och lämnar ett neg. omdöme?

    Finns det inget nr till säljaren? Be T att skicka ett mail till säljaren om utebliven kontakt och händer inget efter det så hade jag lämnat neg.
    080912 Min fina M kom, BF130524
  • Hanniz

    Vad tror ni? Ska sälja pop skaljacka och fleece i nyskick, samma storlek.

    Bör jag sälja dem var för sig eller ihop?

  • AMC80

    Hanniz. Jag har precis köpt jacka och fleece, och då var för sig. Jag hade inte budat lika mycket för båda ihop som jag gav för dem var för sig.
    Däremot tycker jag det verkar som att de som lägger till en mössa får mycket mer på sina auktioner.

  • Hanniz

    Svårt bara att bestämma utrops- och köp nu-pris. Båda jackorna är i princip i nyskick...

  • AMC80

    Om du lägger dem med avslut efter barnbidraget och det är lite vår i luften så kan du nog lägga dem för 1kr utan att riskera att de går för lågt.
    Vad har du för smärtgräns när det gäller pris? De jag kollade på i förra veckan så gick jackorna för minst 2-300 och fleecetröjorna för minst 100.

Svar på tråden Traderatråden nr 16