Inlägg från: SmillaMilla |Visa alla inlägg
  • SmillaMilla

    Allergitråden

    Kavat skrev 2011-03-13 16:51:54 följande:
    Är det bara på utsidan av lederna? Eller mest där? Alltså inte på insidan som "vanliga" böjveckseksem?
    Alltså har han något i nacken/hårbotten, höfter, knän, (armbågar såg vi ju) osv.

    Lite typiskt för allergi är tydligen eksem på insidan lederna medans med DH så får man utsidan lederna.

    Tycker faktiskt det liknar de bilder jag sett på DH...

    Ni kan utesluta sädesslag för att se om det hjälper, men det underlättar massor att få en korrekt diagnos. Så ring till hudläkare i morgon bitti och be att få komma.

    Enda sättet att fastställa DH, alltså säkerhetsställa diagnosen, vad hudläkaren sa till mig är att ta en hudbit och lägga i ett provrör och skicka till något ställe i USA! Svaret tar ungefär en månad, men de är enda stället som testar. Så vet inte hudläkaren det så kanske ni ska ringa en annan hudläkare.
    Utslagen är inte på insidan av llederna utan bara på lederna. Framförallt på armbågar, knän, skuldror och rumpa, men nu även i ansiktet. Visst finns det mycket prickar på ryggen också. Inga på magen.

    De i ansiktet är inte kul! Så i morgon ringer jag till vårdecentralen och begär att få komma dit direkt.  
  • SmillaMilla
    Kavat skrev 2011-03-13 16:51:54 följande:
    Är det bara på utsidan av lederna? Eller mest där? Alltså inte på insidan som "vanliga" böjveckseksem?
    Alltså har han något i nacken/hårbotten, höfter, knän, (armbågar såg vi ju) osv.

    Lite typiskt för allergi är tydligen eksem på insidan lederna medans med DH så får man utsidan lederna.

    Tycker faktiskt det liknar de bilder jag sett på DH...

    Ni kan utesluta sädesslag för att se om det hjälper, men det underlättar massor att få en korrekt diagnos. Så ring till hudläkare i morgon bitti och be att få komma.

    Enda sättet att fastställa DH, alltså säkerhetsställa diagnosen, vad hudläkaren sa till mig är att ta en hudbit och lägga i ett provrör och skicka till något ställe i USA! Svaret tar ungefär en månad, men de är enda stället som testar. Så vet inte hudläkaren det så kanske ni ska ringa en annan hudläkare.
    Så vi borde alltså få en remiss till en hudläkare? Det räcker inte med en vanlig läkare?
  • SmillaMilla
    Kavat skrev 2011-03-13 18:21:26 följande:
    Vet inte. Skulle inte tro det. Men du behöver ju en "vanlig" läkare också. Ring och hör med dem. Men kräv att få veta om de kan göra ett sådant hudtest. (De tog en bit hud och la i ett provrör med vätska)
    Det är mig veterligen ENDA sättet att få en korrekt diagnos på DH. Visst kan man gå på glutentest mm, men det säger ju bara att man har glutenintolerans. Och har man även de "berömda" blåsorna precis som han har så kan man ju gissa sig till att det är DH. Men i och med att det inte visade på blovprovet och magen inte brukar bli lika påverkad vid DH som vid "vanlig" celiaki så är det inte säkert att det visar om man gör en gastro heller. Därav att ett hudtest är det säkraste sättet att få diagnos.

    Men hudläkare är ju duktiga på hud och borde veta vad som ska göras för test om det är hudceliaki. Jag kan tänka mig att en vanlig läkare inte har en susning för det är så "special". Så även om ni får tid till en vanlig läkare så kommer de nog remittera er vidare till en hudläkare som är expert på hud. Och då har ni slösat ännu mer tid på att vänta.
    Det finns inget som hindrar att man gör båda sakerna samtidigt.

    Så kolla upp närmaste hudläkare är mitt tips och ring till dem och be att få komma. Tror inte att ni ens behöver remiss, så funkade det inte här i alla fall. Jag var på en privat hudklinik. Och vård av barn är väl alltid gratis mig veterligen så ring och kolla upp själv är mitt råd.

    Jag vände ju mig till en hudläkare på en hudmottagning för min läkare hade ju ingen susning knappt om vad glutenintolerans var för hon verkade tro att ibs gav klåda och ledvärk..
    Åhhhh tack! Nu är jag med! Men tyvärr måste man ha remis för att få komma till hudläkaren här. Men i morgon ringer jag till vårdcentralen, begär att få komma i morgon dit. Visst vi har en telefontid på tisdag men det lär väll inte räcka. Så i morgon skall vi till en läkare och jag kommer att begära att få göra hudprov i morgon. 

    Så vi behöver remiss till hudläkare och en dietist. Visst vi är vana vid allergier, men celiaki är för mig något helt nytt.

    Tack för allt! 
  • SmillaMilla
    Miralicia skrev 2011-03-13 21:38:22 följande:
    Min gamla nonchalanta VC-läkare avfärdade ju mina utslag att de kan inte bero på gluten eller vete, "för glutenutslag ser inte ut så och han hade faktiskt tagit prov på ett väldigt troligt fall av hudceliaki bara härom dagen och de utslagen såg helt annorlunda ut än vad mina gjorde"
    Aha, så du har hudceliaki? Och kände igen utslagen som du brukar få? Samma?
  • SmillaMilla
    Miralicia skrev 2011-03-14 15:17:05 följande:
    Nja, vad jag har vet jag faktiskt inte säkert. Drömmer  Obestämd

    Finns det som talar för veteallergi (t.ex. att antihistaminer hjälper mot klådan, i varje fall delvis och det "ska" de inte göra vid DH) och att det blir en del "traditionella nässelutslag" (finns visst kvar bilder i mitt galleri under "starka bilder" på hur jag såg ut när jag var hos läkaren, men då är det ändå rätt "snälla blder" på hur jag såg ut då, men han kastade en blick på min ena överarm där det såg som "snällast" och minst ut  i ca 1/3 sekund och var inte det minsta intresserad av att titta närmare på ngt annat och sen avfärdade han allt Obestämd Och sen när jag väl lyckades tjata till mig att ändå få ta ett glutenprov så tog han det prov som man brukar ta på barn under 2 år på mig, när jag var strax över 30, men det upptäckte jag inte förrän flera veckor senare när jag jagat läkaren i ngn vecka och även begärt att få ut ssjälva provsvaren för att läsa siffrorna på de olika proverna själv. Obestämd Ger inget utslag heller på RAST för vete, men en liten tendens på hemgjort prick- resp lapptest.

    För hudceliaki talar väl att min mage ballade ur totalt så snart jag åt ngt med gluten i tillsammans med något innehållande mjölk och det försvann när jag tog bort sädesslagen. Sen tog det från typ februari till årsskiftet innan alla de utslag som hade blossat upp i februari hade läkt och var borta igen, det gör det ju knappast med en veteallergi, men däremot så säger de att det vid DH kan ta upp emot ett år att läka ut utslagen efter diagnos. Och om jag får i mig något nu så blir det snarast mer DH-likande utslag än traditionella nässelutslag.

    Så vad jag har vet jag inte och ska jag försöka testa att få en ordentlig diagnos så krävs det ju att jag måste äta gluten i rätt stora mängder i flera månader för att kunna ta om prover och det finns inte en chans att jag tänker göra. Däremot så är det ju helt klart att jag inte klarar av minsta lilla med vete elelr de övriga sädesslagen, vetebaserad glukossirap, kornmalt etc (även om jag ibland medvetet fuskar och inte orkar detaljjaga ursprung till ev glukossirap som delingrediens eller glutenfri vetestärkelse om jag skulle äta ute nån gång utan garderar med antihistamin mot klådan i så fall även om det sen kan bli att jag får lite finnar och liknande småutslag. Och liknande så fuskar jag med något glas julmust varje år i hop med antihistamin, det har helt klart varit det som varit svårast att avstå ifrån.
    Oj oj tack för ditt svar. Du verkar ha det lika jobbigt som mig med mjölken. 
  • SmillaMilla

    K kavat: Nu har vi fått en brådskande remiss till hudläkaren. Frågan är bara vad brådskande remiss betyder här, då hudläkare tas in från Sverige på konsultuppdrag 20-40 dagar/år. Men ett steg närmare en diagnos. 

  • SmillaMilla
    Kavat skrev 2011-03-15 17:28:11 följande:
    Skönt att det händer något. Hör du inget inom en vecka så ligg på och fråga. Eller ring redan i morgon och hör om de vet ett datum? Det är ALLTID bra att ligga på och ta egen kontakt så att de fattar att det är BRÅTTOM.

    Och jag vet, att man känner sig som en besvärlig mamma, men det får man lov att vara när det gäller barn som mår så dåligt! Kram!
    Ja nu händer det nog något, vi vill ju köra igång med glutenfritt redan nu! Jag ÄR redan besvärlig, har ringt överallt. Tyvärr har hudläarna bara telefontid på fredgar mellan 11 och 11.30. Svårt att bo på en ö ibland, trots att vi i många fall har bättre läkarvård än i Sverige. 
  • SmillaMilla

    Här kommer fler frågot

    Svea denna gången. Vid en allergi, kan man visa olika symptom? Vi funderar på fisk nu. Förra gången hon åt fisk så svällde ansiktet och tungan upp, denna gången blev hon mörk under ögonen och röd på snippan (och svider så klart). Dock behöver det inte vara fisk, vi ha ingen aning, hon reagerar massor hela tiden. Men enligt blodprov så är hon ju inte allergisk  

  • SmillaMilla
    Kavat skrev 2011-03-15 20:28:59 följande:
    Röd snippa får min dotter av citrus och jordgubb och det svider massor. När hon var runt 3-4 och varit helt torr i ett år så kunde hon i samband med att hon ätit citrus (vid provoceringar) kissa på sig hur många gånger som helst på en dag...

    Hon kan även få samma av kaliumsorbat E202 som finns i sylt, saft osv.

    Men ja, man kan reagera lite olika från gång till gång, och olika mycket. Men ofta brukar symtpomen stämma ungefär om det är inom en kortare tidsmarginal.  Sen om det nu är fisk så kan hon ju vara olika mycket allergisk mot olika sorters fiskar och om hon t.ex även har en förkylning så kan hon reagera mer på fisken osv.
    Sen är det väl egentligen kanske större risk att det är fler saker som hon reagerar på om det skiljer så mycket..?
    hmmm hon åt jordgubbskräm på dagis i dag Hon sa själv att hon fick ont i läppen efter det. Överläppen är alldeles röd. Tack! Då blir det till att utesluta jordgubb. Så här har hon fått också under clementin säsongen, så det har hon inte fått äta. 

    Efter havsspätta så blev hon svullen i ansiktet och på tungan. Av makrill blev hon alledeles rödflammig. Kan det alltså vara så man reagerar? På olika fiskarter på olika sätt. Vet inte vilken fisksort de åt i dag på dagis. Får fråga i morgon.  
  • SmillaMilla

     I dag fick vi tid till hudläkaren, skall redan få komma dit nästa torsdag. Så inte så tokigt ändå med tanke på att läkarna inte är här på ön så ofta. Hurra!!!

Svar på tråden Allergitråden