Inlägg från: SmillaMilla |Visa alla inlägg
  • SmillaMilla

    Allergitråden

    Bläääää nu har vi fått vattenkoppor. Vi som hade en sådan viktig vecka med läkarbesök och hudprov. allt får ställas in

  • SmillaMilla

    Svea reagerade i dag på apelsin. Åt de med händerna, och blev alldeeles röd i händerna och prickig ovanpå. Så vi får se hur natten blir. 

  • SmillaMilla
    Kavat skrev 2011-03-21 18:58:38 följande:
    Nej, inte ställa in hudprovet väl? Ring och fråga dem!!
    Vi får väll inte ens komma in på sjukhuset
  • SmillaMilla
    Tibell skrev 2011-03-21 19:09:18 följande:
    Smillamilla: är det barnet ni ska testa som fått vattkopporna? Eller är det syskon ??

    Lalalong : usch då.. Lilla stumpan :( det kan inte vara så att päronet legat bland äpplen? Eller att de använt samma kniv när de delat frukterna ?
    Det är det som skall testas som fått vattenkoppor

    Lite krångligt det här med vem jag pratar om Eftersom båda utreds för allergier.  
  • SmillaMilla

    God morgon!

    Nu far vi till akuten för att träffa hudläkaren. Fick prata med en helt fantastisk sjöterska som ordnade så att vi fick komma dit och ta proverna. Håll tummarna! 

  • SmillaMilla
    Kavat skrev 2011-03-24 07:51:08 följande:
    Hejja! Lycka till! Du får berätta sen hur det gick!
    Nu är provet taget. Skulle ta 6 veckor men läkaren lovade att skynda på det. Men hudläkaren sa att han var säker på att det var DH och att det skulle behandlas med medicin (samma som mot spetälska) och glutenfri kost. Men han skulle diskutera det hela med barnläkaren. Hoppas nu att vi kan börja snabbt.
  • SmillaMilla
    Kavat skrev 2011-03-24 20:12:07 följande:
    www.kolumbus.fi/hans/gastrolab/c063.htm

    Här står rätt bra. Värt att notera var att de rekomenderar gastro även vid hudceliaki. Gastrolab är den bästa sida om gluten jag hittat hittills.

    Jag tror jag skrev att biverkningarna på Dapson kan vara rätt stora. Jag mådde som sagt skit, men märkte väldigt snabbt att klådan försvann när jag åt helt utan alla sorters vete, alltså inte dextros, glukossirap osv som kan vara från vete. Scans leverpastej, mamma scans köttbullar, korv mm och Lithells korvar är ok för det är majs.

    Men jag får tillbaks klådan när jag testat ovanstående. Så håller ni en superstrikt diet och är jätte noggranna med hygien så är det inte alls säkert att ni behöver ge Dapson.. Kanske värt att testa utan en vecka och se hur han mår innan? Känns ju sådär att ge medicin som man måste kolla upp och lämna blod var femte vecka tror jag det var...

    Läkarna gör ju ofta vad de tror är bäst, men jag tror knappt det finns någon läkare som vet, eftersom alla reagerar olika. En tanke härifrån i alla fall, att ge enbart kosten en chans. Men det beror ju också på hur dålig han är. Man får väl väga för och emot.
    Jag var som sagt jätte dåligt och kliade mig till förbannelse, men jag hade inte stora sår på armbågarna som han har.
    God morgon!

    Ja den sidan är superbra. 

    Anledningen till att han ville ge dapson är troligen att det har gått så långt, han ser verkligen hemsk ut. Måste ju vara extremt skadligt att ha det så här. Eftersom blodprovet visade negativt så sa läkaren att han troligen inte heller skulle visa något på en gastro undersökning eftersom problemen då inte verkar ligga i magen utan bara i huden. 

    Läkaren sa att dh blir mer o mer vanligt och att han nu behandlar ganska många dh pasienter. Så jag känner nog att jag litar på honom. Alla läkare som har sett blåsorna säger att det är DH. Hoppas att barnläkaren ringer i dag. 
  • SmillaMilla
    Kavat skrev 2011-03-25 09:47:20 följande:
    Du kan ju berätta om mig och berätta om min kost så kanske han lär sig något också, alltså att inte ens glukossirap (som i stort sett alltid är vete) funkar för mig och jag blev jätte bra på rätt kost och reagerar på minst lilla. För han verkar ju uppenbarligen vara både kunnig och intresserad.

    Kanske är det också ett bevis på att det hjälper fort om han får Dapson?

    Nu har ni slutat med gluten helt eller? Om inte hade jag nog gjort det... Och ringt till barnläkaren vid lunch om han inte hört av sig och "stött på", och sagt att nu slutar vi med gluten ska ni göra en gastro får ni göra den nu.
    Annars finns det väl ingen anledning att inte sluta med gluten omdelbums?

    (Jag fick lov att vara utan gluten 10 dagar tror jag innan gastron... eftersom jag mådde så kasst.)
    Barnläkaren ringde tidigt i morse och sa att vi kan sluta med gluten. Och dietisten ringde bara någon minut efter Så nu kör vi stenhårt på glutenfritt. Så kom med massa tips!
  • SmillaMilla
    mithrandil skrev 2011-03-25 11:39:58 följande:
    När vi pratade med dietisten så sa hon att vi skulle försöka få i amanda mycket järn.
    Är det så att barn med komjölksallergi får i sig förlite järn då?
    Vi var på vc idag igen och fick dubbelsidig öroninflammation konstaterad igen så nu är det ny penicillinkur. dessutom låg hon på 100 i hb så vi skulle även ge vitamintillskott. men gör man verkligen det till barn som är 9mån?
    När sonen var liten så kollade de extra noga om han fick i sig järn, men med tanke på att han älskade broccoli så var inte det någon fara. 

    Jag har ju läst på massa om gluten nu och en av de vanligaste sympomen för det är miniral och vitaminbrist. Hon var inte glutenintollerant? 
Svar på tråden Allergitråden