Förväntansfull0406 skrev 2011-01-17 20:43:28 följande:
Ang just tvättråden, jag handlar dessa kläder endast på nätet, och de brukar skriva särkillda tvättråd där typ "stor krympning" köp en stl större, XXX är små i stl, eller, tvättas endast i 30 grader, förstår ni? Om jag handlar i butik så frågar jag alltid, om jag är osäker. Men blir jag sugen på molos kläder igen ska jag maila in och fråga om kläderna.

eller så gör du som många andra o frågar här

Vi brukar vara snabbare med svar än butikerna

Sen har vi ju faktiskt testat o tvätta och provat olika storlekar på olika barn...kan ju inte vara så lätt för butiker o veta hur något är i storlek egentligen eller hur??
Jag handlar också bara kläder på nätet och det finns inte många butiker som skriver storleksråd och tvättråd...och många gånger har ändå storleksråden varit fel när det väl stått det...iaf enligt min erfarenhet. Fick hem ett par jeans i strl.10år idag som systerdottern skulle få, stod i webshoppen att de var normala i storleken men det finns inte en chans att ens systerdottern som är 7år kan ha dom

De var typ bara 10cm för långa för min 4½-åring på 110cm
Ang. Molo vs. po.p så går det som sagt inte ritigt o jämföra. De tillverkar sina kläder på HELT skilda sätt. Po.p kör mycket ribbat och helt infärgade plagg. Molo har inget ribbat och deras färger är tryckta, oftast på vit botten. Därför kan just mörka plagg se mer använda ut snabbare för att trådarna går sönder i tvätten (gör det på alla plagg men syns olika mycket) och då skiner den vita botten igenom lite.
Om du vill ge Molo en chans till så köp ett färgglatt print, inte stjärnor eller ränder utan t.ex fotoprinten, den kvalitén är oslagbar!! Och mjukheten och passformen slår po.p med hästlängder!
Jag var po.pfrälst en gång i tiden men sen fann jag Molo, and once yo go molo you never go back