• kajsalisa

    Plus igen efter mf/ma

    Hej tjejer!
    Här kommer en tråd för oss som efter mycket längtan och väntan plussat igen efter ett eller flera ma/mf.
    Välkommen att skriva in dig på Bf-listan så följs vi åt.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-07 08:32
    www.familjeliv.se/Forum-11-235/m52618450.html

    Här är länken till ursprungstråden "längtan till plus efter mf/ma"

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-07-05 21:14
    Här kommer länken till magbildstråden.

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m53353323.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-24 16:29
    Här kommer länken till nästa fortsättningstråd; Äntligen barn!
    Där kan dom som är intresserade samlas och fortsätta prata även efter bf.

    www.familjeliv.se/Forum-3-28/m54150909.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-10-06 07:47
    Lägger till en ny tråd med bf-listan, så låter vi listan existera enbart där.

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m54893153.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-23 19:18
    Här kommer länken till den slutna medlemsgruppen.

    www.familjeliv.se/Medlemsgrupper/antligen-barn-den-slutna-medlemsgruppen-422

  • Svar på tråden Plus igen efter mf/ma
  • SoMa72
    Liberté skrev 2011-10-12 12:56:11 följande:
    vul gick över förväntan,en liten räka med hjärtaktiviret! läkaren mätte till 6+5,blev tillbakaflyttad mer än väntat. enligt bm som går strikt enligt sista mens så är det 8+0 imorgon. kan ni hjälpa mig att räkna? sista mens 18 augusti,31 dagara cykel och äl den 6-7 septemberk
    Grattis!
    Det där med räknandet är jag tyvärr usel på, skyller på gravhormoner.. Oskyldig
    ♥ ♥ ♥ BF mars 2012 ♥ ♥ ♥
  • Bellas7

    Grattis tinkalilla :) hade du äl 7 sep och då borde man räkna 2+0 från den 7 sep. Sen räknar du framåt och borde då vara ca 6+6 idag så stämmer vul utmärkt. :)) Grattis

    Min bm sa till mig den 26 dec som bf men jag visste att jag hade äl på dag 20 så jag räknade inte med de sex första dagarna så blev mitt bf 2 jan och sen vid rul stämde de utmärkt den 2 jan :)) bättre än bli orolig .

  • FruW

    Gick så där idag, kunde fortfarande inte se tydligt om det är ngt i hinnsäcken :( den såg bra ut o tappen va stängd, så inget tydde på mf enligt dr. Har lämnat blod för koll av hcg, får besked på fre em. Känns skitjobbigt det här! :(

  • SoMa72
    FruW skrev 2011-10-12 14:31:06 följande:
    Gick så där idag, kunde fortfarande inte se tydligt om det är ngt i hinnsäcken :( den såg bra ut o tappen va stängd, så inget tydde på mf enligt dr. Har lämnat blod för koll av hcg, får besked på fre em. Känns skitjobbigt det här! :(
    Men gumman... *kramar om* Vet du, jag tror det fortf är för tidigt och att det är därför de inte kan se ordentligt. Tusen kramar!!! Hjärta
    ♥ ♥ ♥ BF mars 2012 ♥ ♥ ♥
  • MissT

    Åh vad jobbigt Mimmi att inte få ett klart svar men förhoppningsvis är allt som det ska. På mig såg läkaren bara hinnsäcken i v 6+3 men i 7+3 fick vi se både foster och hjärtljud. Förstår dock att väntan och okarheten är skitjobbig men jag hoppas och tror att det är er tur nu. Massor med kramar.

  • MissT

    Idag har jag varit hos sjukgymnasten pga min foglossning så nu blir det bälte o bassnträning framöver. Sedan blev det även ett besök på Specialistmödravården då pyret skrämt upp mig genom att vara mycket lugnare än vanligt. Började märja av under förra veckan att hon blev lugnare o sedan igår har jag knappt kännt av henne alls. Bara några svaga rörelser ngn enstaka gång. Skulle ligga med ctg ca 20 min men pga att hon var så lugn blev det närmare en timme. Hjärtljuden såg dock bra ut tack och lov. Ska fortsätta ha koll men antagligen har hon bara ändrat läge och det är det som gör att jag känner henne mindre. Usch vad de små kan skrämma upp en men skönt att bli tagen på allvar o få kolla upp sin oro.

  • sugarrush

    Mimmi vännen, förstår att det är jättejobbigt, men jag tror att allt är som det ska. Dryg väntan till fredag..... Många kramar till dig!

  • FruW

    Tack snälla ni! Jag hoppas det är samma som för dig missT! Är på väg hem från jobbet nu, orkade inte va kvar, bara gråter..

    Tinkalilla skönt att höra att det gick bra idag!!

Svar på tråden Plus igen efter mf/ma