Inlägg från: sugarrush |Visa alla inlägg
  • sugarrush

    Plus igen efter mf/ma

    Skönt att så många känner igen sig med att relationerna blir ansträngda såhär i graviditetstider.
    Ikväll ska sambon ut med kompisarna på after-work, det brukar alltid göra susen för hans humör. Jag får en lugn kväll hemma och han brukar komma hem och vara jättesprallig och glad.  Vi är båda väldigtsjälvständiga jag och sambon, och vi har stort behov av eget utrymme. Får vi lite egentid brukar det lösa sig.

    Lycka till nu vid tiotiden Marlyn! Håller tummarna!

    Sötfilur: Har ingen aning om det där, kan du ringa din BM och fråga?

    Telgebo: Ja fasen vad tiden går långsamt i början. Men det är bara att stå ut! Några få veckor till nu bara, sedan är du på den säkra sidan.


    Fjärde gången gillt?
  • sugarrush
    Muffe skrev 2011-03-04 08:52:31 följande:
    Sugar, nu är det snart dags för KUB va? Har du lämnat blodprov?
    Ja snart är det dags! Ska lämna blodprov på tisdag, och veckan därpå är det KUB-ultraljud. Det är väl ett vanligt ultraljud va? Eller är det fortfarande vaginalt?
    Men först så ska jag ha ett VUL nästa fredag med specialisten, han överläkaren som gav mig sprutorna. Jag längtar! Dessutom är den läkaren fanimej den härligaste, trevligaste människa jag någonsin träffat!
    Vad söt du är som tänker på mig!
    MCT79 skrev 2011-03-04 09:22:04 följande:
    Oh missade det här... ja jag kör med lactulos nu... med förhoppning om att slippa fler tvärnitar...
    Lactulos gav effekt för mig i början... nu hjälper det tyvärr inte längre. Däremot upptäckte jag att det var toppen att flyga flygplan! Tror det har med tryckförändringen att göra.
    Flög ju i tisdags, när jag kom fram fick jag bajsa big time!  . Och så flög jag hem igår, och redan på flygplatsen efterlandningen fick jag rusa in på toa för att bajsa. FII FAAAAN VAD GÖTT DET VAR! 
    Men blöder gör jag varje gång, rätt mycket, men det får man väl stå ut med. (sorry alla känsliga för detaljerna)
    3 barns mamma84 skrev 2011-03-04 09:47:34 följande:
    Dags att vara lite Ego ja just nu känner jag att någon lastbil kört över mig helt och hållet Jora jag lever men känner mig så död i kroppen.
    Har grymt ont i halsen slemmig och känns bara urk att bara tänka på att ta en cigg ''gråter floder'' och ska nu försöka få i mig en kopp tee .
    Och huvudet spänns och snoret rinner men ÄN är jag inte täppt men det lär ju oxå komma.

    Idag är det också begravning men jag känner att nej jag fick 2 st sista knakningar på dörren i går så jag känner att hon har nu sagt farväl.
    Blommor har jag varit med om att köt som kommer att läggas över hennes kistaGråteroch jag hoppas nu att hon får en god frid.
    Vad fint att du känner att hon lämnat dig nu. Hon tyckte nog mycket om dig, som gav dig ett eget farväl.
    Usch för förkylning! 
    Apropå nikotin: Vissa stunder nu kan jag sakna att ta en snus.. Jag har haft snus som snuttefilt då och då de sista åren när livet känts jobbigt... bara några dagar eller veckor tills det känts fint igen. Men nu är det ju totalstopp förstås, nikotin är ju värsta giftet och ökar dessutom missfallsrisken så jag skulle ALDRIG ta något sådant... men visst kan man längta ibland, när man är sådär hormondeppig....  
     
    Fjärde gången gillt?
  • sugarrush

    Bra ide sötfilur! Spa, vad kör du då? Ansiktsmasker? Varma bad? Vaxa benen?

  • sugarrush

    Telgebo: 12+0 är det!

    Jag hänger på kvällens spa-trend! Jag kör dusch, kroppspeeling, fotbad kanske, ansiktsmask och lite veet-kräm. Och fruktsallad! Har blivit helt galen i fruktsallad!

  • sugarrush

    MCT, åk till Amsterdam! Supermysigt! Man kan tydligen bo på flodbåtar också, i typ vandrarhem.

    Och ja, lactulos är liiiiite billigare tror jag nog..

  • sugarrush

    SOFY din galning! Här har man inte tittat in på två timmar och vips, så har du åkt till förlossningen! Vilken actionkvinna du är!
    Heja heja, undrar om otålige Devin är på g idag...


    Fjärde gången gillt?
  • sugarrush
    Mamma till W skrev 2011-03-04 18:25:31 följande:
    Haha, Lilltjejen är väldigt lättroad här hemma. Hon har hittat sin pappas strumpor som är utmärkta att tugga på! Himla tur att de är nytvättade för annars hade hon legat typ död här bredvid!
    Hahahahahaha!
    Fjärde gången gillt?
  • sugarrush
    telgebo skrev 2011-03-04 18:53:03 följande:
    den sista raden var nte så snäll pch du det vet su inte om jag och inte jag heller och inte ens läkaren vet så jag i fan ingenting.
    Telgebo, din oro är inte alls löjlig, jag vet hur den känns (tror jag). Jag har ju också haft lite mf och sånt spökar länge efteråt. Men jag tycker inte vi ska jämföra vår oro med varandra.

    Med det menar jag INTE att din oro är löjlig alls, jag vet precis hur det känns och den är riktigt tuff att bära på.
    Men jag har en idé som kanske kan hjälpa dig! Ta och ring upp din BM (eller läkare, jag minns inte hur det var) som har journalen. Be att få förtydligat EXAKT vad det stod i journalen. Du har all rätt att veta svart på vitt vad de  skrivit om dig och din graviditet.

    För att minska risken för missfall har jag ett annat råd, men du kan strunta i det om du tycker det är puckat, du bestämmer själv. Jag tycker du ska försöka sluta röka helt, även om det är svårt. Det finns plåster och annat man kan använda för att kunna trappa ner lättare. Missfallsrisken ökar nämligen med 60% om man röker. Men, det är bara ett tips, och du gör som du vill.
    Fjärde gången gillt?
  • sugarrush
    Muffe skrev 2011-03-04 19:09:37 följande:
    Sugar - blev det nån "spa-kväll"

    Jag duschade länge, peelade kropp och ansikte, hade ansiktsmask, försökte raka mig haha och nu är jag heeeeet slut. Magen är stenhård och har sammandragningar var 30:e minut ungefär, men det är väl normalt så länge de inte gör ont...

    Nu blir det snart fruktsallad och en gravidtidning och sen brynplock och lite så...
    Åt det låter mysigt! Skål
    Nja, det blev en lång dusch, lite skrubbhandske och inpackning i håret. Mer blev det inte, hade ju planerat ansiktsmask men upptäckte att jag fått värsta megahormonfinnen på hakan så jag tappade lusten att pyssla om mitt ansikte alls. Ska själv sno ihop lite fruktsallad snart.. har bara så svårt att slita mig från tråden!

    Provade en gravidtunika jag köpte i New York och SHIT VAD PREGGO JAG SER UT! HAHAHAHAHAHAHAHA!
    Fjärde gången gillt?
Svar på tråden Plus igen efter mf/ma