-
Oj! Vad blev det för konsekvenser av risporna? Blödning eller? Skönt att du mår så bra ändå!Clavi skrev 2010-05-27 12:15:00 följande:Hej alla! Nu är jag nyopererad. Tyvärr så rispade de levern under op så de har haft lite extra koll men jag mår bra. Opererades igår kl 11. Ligger på avdelningen på Ersta, får förhoppningsvis åke hem i morgon ändå. -
Var och veckohandlade idag och blev helt ställd. Jag insåg att jag inte kommer kunna handla vanlig mat längre till mig. Från onsdag nästa vecka blir det ju soppor. Handlade inget sånt till mig, kändes som om jag inte ville ta ut något i förskott. Typ som att man inte vill handla bebiskläder förrens man har sett bebisen minst två gånger på ett ultraljud, lite samma känsla.
Jag ska be min mor handla sånt åt mig (jag vet, patetiskt att min man inte är betrodd..) så att jag har lite hemma tills jag kommer hem. Men inte förrens efter jag är OPad och har överlevt. Sträckte mig faktiskt till att laga soppa idag till lunch för att se om jag fixade grönsaksbuljong, och det var ju helt OK. Soppa på mjölk och grädde, grön och gul zuccini, lök och riven lagrad ost. Det är ju en hel del protein i ost, om man väljer någon mager variant och mixar slätt borde väl det funka efter OP?
-
vänat skrev 2010-05-27 16:28:49 följande:Sen var de inte jag själv som flyttade remiisen utan de var faktigts lycksele som gjorde efter många om och men och en del på stötningar!Jag personligen tycker inte att man kan säga att vårdgarantin fungerar om sjukhuset inte vill använda sig av den. Tanken är ju att de själva ska göra det jobb som du i ditt fall fixade själv, och detta per automatik. Sen är det ju bra att vårdgarantin finns eftersom man kan ställa högre krav på dem som du gjorde.vänat skrev 2010-05-27 16:27:43 följande:ja de funkar där emot att sjukhuset är ovillga ät en annan sak!! Tycker att man ska skillja på ovilja att använda sig av vårdgartin och och att de inte fúngarera! För som sagt finsn vilja så fungarera den de kan fler än jag bekräfta.
Jag flyttade inte heller min remiss själv, det gjorde Landskrona åt mig tillsammans med en betalninsförbindelse, men inte utan lite tjat..
Vi kan ju iallafall dra den slutsatsen att vi uppfattar läget olika och så kan det ju faktiskt få vara.
-
Läskigt! Håller tummarna för att det ska bli bra.Clavi skrev 2010-05-27 17:47:19 följande:Blödning främst ja. Nu vill man se så det inte börjar blöda igen för då lär de akutöppna.
Jag är med i en studie om normalkost före OP och har dessutom gått upp i vikt sen bedömningen, nu är jag rädd för att min lever kommer att vara i vägen. De har sagt att det inte är någon fara, annars hade dom inte gjort studien. Men ändå.. -
Nu är jag inte OP än, men jag har varit öppen med min OP för mina vänner, bekanta och min familj. Ingen har tyckt att det är konstigt alls utan de stöttar mig i mitt val. Jag berättar det inte för ytligt bekanta men de lär ju märka det sen efter OP och då kommer jag att berätta även för dem.Freyla skrev 2010-05-27 17:40:03 följande:Igår fick jag min remiss ivägskickat av min husläkare så nu är det bara att vänta. En fråga till er som står inför operation eller har blivit opererade: Hur öppna har ni varit med att ni ska göra en Gastric Bypass? Och ni som har blivit opererade och har tappat massa(?) vikt, har människors attityd gentemot er förändrats? -
Jag har funderat lite på det här med proteinpulver under flytet efter OP. Någon som har hört med dietist vad de tycker om det? Min tanke var att man ska tillsätta så mkt så man kommer upp i en normaldos. Det verkar vara svårt att komma upp i rätt mängd utan, speciellt om man bara gillar vegetarisk mat Kan protein i lagom dos hindra en viktminskning, eller går man bara ner långsammare eftersom man inte tappar i muskelmassa? Kanske skulle man slippa vissa platåer då?
www.halso.info/forum/thread-6658.html
-
yakuzapixel skrev 2010-05-30 20:28:45 följande:Intressant! Var det något speciellt tillskott hon rekommenderade då, nåt märke? -
Nu har jag börjat packa inför resan till sthlm och Ersta imorgon. Är det något som är extra bra att ta med sig? Datorn, en bok, lypsyl, ombyten... något mer?
-
Jag har inte haft mens på snart ett år pga p-spruta, men det är klart, ett par tamponger tar ju inte så mkt plats.Fragile Angel skrev 2010-05-31 17:01:32 följande:Bindor -
Tack! Imorgon är det bara prat med narkosläkaren och lite prover, sen på onsdag så då jäklarlisalove skrev 2010-05-31 21:20:13 följande:Lycka till i morgon!
Har du hört något från Ersta än? Konstigt att det dröjer så för din tid, undrar om jag fick nån återbudstid eftersom det gick så fort.