Låta barn se Avatar
Hur unga barn skulle ni låta se Avatar?
Hur unga barn skulle ni låta se Avatar?
Mitt ex lät våran 9 åriga dotter se den, jag hade nog inte tillåtit det, tycker hon är för ung
Jag tycker det är jättesvårt att säga en definitiv gräns för när barn kan se Avatar eller andra filmer med inslag som gör att de kanske kan anses mindre lämpliga för barn.
Barn är så olika. Jag har jobbat en del med barn i 6-7-årsåldern. En del av dessa skulle kunna se Avatar, ha en diskussion om vad som händer, inte bli rädda och på det hela taget ha ut något av filmen, om än kanske inte på samma sätt som äldre barn eller vuxna. Andra skulle ha blivit rädda för våldet och de "läskiga" rovdjuren och där skulle det kunna finnas risk för t.ex. mardrömmar. Sedan finns det såklart ytterligare skäl till att filmer med ens det mariginellt lilla våld som finns i Avatar kan vara olämpliga för vissa barn.
Generellt kan jag tycka att det många gånger troligtvis är bättre att visa filmer som barn hänger med i mer och förstår bättre, helt enkelt för att det kan vara mer underhållande för barnet.
Jag har inte läst alla inlägg, men frågan är ju är det barnprogramet eller filmen du menar?
Barn programet har jag inget emot men filmen får inte min 8 åring se.
De "hemskaste" filmer min äldsta (8 år) har fått se är typ tecknade Törnrosa. Hon råkade se någon annan lite hemsk film hemma hos någon och hade mycket mardrömmar och blev väldigt mörkrädd, så jag tänker skydda henne från sånt tills hon blir mer mogen.
Jag har inte sett Avatar själv, så jag kan inte bedöma vid vilken ålder jag skulle låta mina barn se den, men det kommer nog att dröja!