Kokomo skrev 2010-11-06 15:50:30 följande:
Oj, vilka är alla dessa människor som utger sig för att ha varit mobbare utan att ha varit det menar du? Låter helt sjukt ju.
I mina ögon är inte det mest intressanta vad han gjort eller inte gjort utan reaktionen på det hela. Att han genast sätter sig i försvarsställning och säger att det var dom andra det var fel på, inte honom. De allra flesta människor skulle nog sagt "åh, vad tråkigt om någon blivit ledsen. då får jag verkligen be om ursäkt, det var inte min mening och jag tycker det är viktigt att motverka mobbing i alla dess former" eller något liknande. Jag tror att det säger en hel del om hans personlighet.
Man skyller ofta sig själv mer, och har skuldkänslor för nått och förstorar det över åren. Jag har hörty många som säger att de mobbades nr de var yngre men jag kände dem när de var yngre och de mobbades inte, kanske retade någon någon gång, som nästan alla barn gör nån gång.
Jo det är sant, det är ju dålig inställning till allt. Men det kan ju också ha berott på att han kände sig anklagad om hanfrån aftonbladet sade, jasså så du mobbades när du var liten,..osv..men som sagt jag har ingen aning, mycket möjligt att han var värsta mobbaren som inte har en gnutta skuldkänslor inom sig med.