Bilburen skrev 2010-12-21 22:15:09 följande:
Jag menar inte att en pappa inte har något att ge ett barn som helammar. Han har väldigt mkt att ge. Däremot spelar matningen roll. Jag tror inte på dem som säger att den inte spelar någon roll alls. Som pappa och mamma får man en mkt större frihet vid delamning och flaskmatning. Tror många relationer skulle Kunnat räddas med ts förslag till upplägg.
Men du menar väl inte på allvar att amning skulle göra att pappan får sämre kontakt med sitt barn? I såna fall så tror jag det är papporna som är slöa och skyller på amningen för att dom inte orkar ta sitt eget ansvar för att bygga upp en nära kontakt med sina barn.
Bebisarna ammas inte 24/7 så att om papporna anstränger sig bara lite så är det gott om tid för dom att ha kontakt med sina barn. Papporna kan bära, gosa, bada med barnen, vagga, massera, sjunga, ramsa, leka, sova nära osv.
När nu amning faktiskt är det bästa för både barns och mammors hälsa och även för miljön så tycker jag det känns konstigt att offra amningen bara för att man tror att det ska underlätta för papporna? Känns som att barnets behov får stå tillbaka för pappans i såna fall.
Min äldsta delammades och flaskades sina första månader i livet medans min yngsta blev helammad. Och min man tycker faktiskt att han fick en bättre kontakt ifrån början med våran yngsta
Alltså papporna får skärpa sig tycker jag. Och sluta att använda amningen som ursäkt för att inte ta sitt ansvar.