Cvb skrev 2011-09-11 17:42:25 följande:
Okej, så man kan behöva det pga mängden mjölk man har också ?! Jisses, det blir bara mer o mer som kan vara en orsak till pump.. :p
Vad smart att frysa in, det har jag inte haft en tanke på ! :)
Jag ska se ut en pump och om det är nödvändigt så får sambon knata iväg och köpa en. Det sades att dom va dyr så det är väl lika bra att vänta och se om det behövs. :)
Jupp jag har behövt för mängden mjölk jag haft. Läckt så himla mycket annars, och de för förbenat ont när de är för mycket i brösten med... i alla fall på mig.
Kan komma med ett råd, apotekets handpump har inte fungerar sådär super bra på mig... gjort mest ont. Elektrisk har fungerat best på mig. Är så himla olika och de är också helt till vilken prisklass man vill lägga sig i med. Jag håller på och kollar ur nå elektrisk eller ordentlig handpumt (ej apotekets för 99