• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • babyhummingbird

    Hejåhå.. Det tror jag också ;)

  • fransyskan
    bez imena skrev 2012-07-15 02:22:58 följande:
    Jaha vaken igen.. Regnet öser ner och magen kurrar. En pizza vore gott nu.
    Mmm, jag har pizza! Vi stor-städade i sovrummet igår; eller, ja, jag säger vi men var mest maken, men jag sorterade kläder och papper och höll honom sällskap medans han gjorde grovarbetet. Blev tre sopsäckar med "kasta bort" och två socksäckar med saker som ska freecyclas. Det hela tog "bara" sex timmar så istället för att fixa middag beställde vi varsin pizza. Hur gott som helst!
  • bez imena

    Wow, visst är det gött o rensa o kasta!! En pizza på de kan jag tänka mig passa alldeles utmärkt! Är fortf. sugen!!!

    Rostade bröd i natt vid halv tre och nyss igen. Pinkat för tredje ggn sen läggdags. Nu ska ja prova att sova igen...

  • Ellenbmt

    Hoppas era killar är lika trasiga och bakis som min var efter den där kaosfesten, (om ni minns) kram till er!

    Idag kommer min världsbästa vän från Göteborg! Ääääääntligen. Vi sågs sist i julas.

  • eightythree

    Ellenbmt: KUL! Det behövs lite boost av vänskapsenergi mellan varven - hoppas ni får ta igen det ni missat med skratt osv! =)

    Hejåhå och Babyhummingbird: Nej, det ä'r inte kul med onyktra karlar, men nu kanske de har avklarat den biten ett tag framöver

    Själv var jag så trött efter gårdagen hos en vän med djur, promenader och sommarmys att jag struntade i tvättiden på kvällen och tog med mig minsta sonen och la mig och sov  - redan kl 20. Han vaknade nu vid 7.30. så han var lite trött han med. Jag har sprungit och druckit vatte, kisspauser och lider just nu av att vara väldigt uppblåst. Inte halsbränna men ständigt stinn och rapig. BLÄ! 

    Idag eftermiddag ska vi titta på hus. Börjar känna mig som en kändig hos mäklarna nu när vi gått på x antal visningar under året. Hoppas huset är så bra som på bilderna och beskrivningen!  

  • Ellenbmt

    Eight-Åh vad kul med husvisning!! Håller tummarna. Jag är med svullen å rapig.... Gasig... Usch man är fasen inte sexig nu du!!

    Önskar att det var värt pengarna att köpa lite nya grav.kläder...

  • Bellatrixx

    Usch.. Alltså, är det någon mer som fått en "körig" mage? (rekommenderar att man slutar läsa om man är känslig för "snuskinfo")

    Hela graviditeten har jag varit förstoppad och det har varit svårt att göra nummer 2. Igår kväll efter jag kom hem började magen knorra och väl på toan sa det svosch och det rent utsagt bara "rann" ut (fyyyy!!) och har fortsatt nu under natten och morgonen, det har inte blivit bättre alls..

    Någon mer? Är det farligt? Kanske bara är magsjuka? Jag har inte ätit något konstigt dock vad jag kommer på.. Sorry för ett jobbigt och lite snuskigt inlägg!

  • Ellenbmt

    Bella- samma här, det är ett hormon i kroppen som tömmer systemet inför förlossningen, kan pågå någon vecka in fl....