• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • RockTheRebell

    Svipp - Oooh! Hoppas det var hela =) Här har det kommit en bit snor o blod varje dag. Men idag har jag haft 0 och ingenting i trosskydden under hela dan fast det varit beige/brunt alla andra dagar. Undrar om det betyder nåt hehe Tror h*n skruvar igen butiken nu och går hem haha. Jäklarns unge. Jag kan ju inte direkt ta åt mig äran för arbetet med färdknäpparna om man säger så ^^ jags tår för lekplatsen mest ;)

    Godisbit - Ja det är en väldigt bra ide att äta! Hjärnsläpp. Hungern brukar ju säga till för ofta istället, nu sa den ingenting. Blir mer o mer som mitt ogravida jag hehe. Då får jag äta på klocka för att inte glömma typ hehe.

    Mamma070912 - Det värkar rackarns som att du hinner från bb innan jag kommer dit. Dålig planering ;)

    Fyran - Illamåendet och huvudvärken slipper jag, hoppas den betyder nåt så det inte är i onödan. Uscha. 

    Idag har jag nästan haft en perfekt ledig dag. Umgåtts med folk under hela förmiddagen och en del av middagen, antagligen därför jag glömde äta fast den innefattade fika. Men bara kaffe räknas ju dåligt. Sen till affären för att gå bärsärk. Brukar hålla hårt i mig men idag fick jag köpa allt jag ville. Hahahahaha. Det resulterade i: 1 förp choklad pudding, korv + bröd, 1 chips + dip + 1 ostbågar + (lite lösgodis till bb väskan viktigt att notera ;) ) + mjölken som jag åkte till affären för att köpa. Haha jisses. Men nu. Vem har inte nån plats att äta kvar fast jag skulle få ha godisfrossa ikväll. Morf.

    Kram och hoppas ni ska ha en så smärtsamkväll som möjligt allihop så kanske vi hörs imorgon ;)      

  • Husmodern

    Rock- kanske det är din tur ändå :)

    Sååå spännande nu :) hur ligger du till i tid? Vilken vecka :)?

  • RockTheRebell

    Husmodern - man kan ju hoppas! 41+4 imorgon. Är ju bara 45 minuter kvar av idag så kan lika gärna skriva imorgons siffror hehe. Men ingen värk nånstans så betvivlar det :/ datum för igångsättning 12e. Men jag är ju redo sa de på kontrollen här om dan så det är väl liten son inte vill skicka signalerna..

  • Husmodern

    :)spännande då blir du igångsatt 2 dagar innan mej då om inte annat sker :)

    Hade mer värkar för en vecka sedan .....suck:)

  • RockTheRebell

    Husmodern - okej. Idag eller ja nu inatt efter färdkn moler det iaf där så får vi se vad som händer! Såg inte ditt bf i bflistan vilket datum var du beräknad? Hur man blir igångsatt beror ju lite på tur och annat också verkar det som.

  • Svipp

    RTR - å så härligt! Stort lycka till!

    Vaknat av värkar hela natten men inte något allvarligt. Hoppas på dagen!

  • godisbit

    Inatt har jag sovit som en stock! Heeeelt otroligt nästan, sovit natten igenom och vaknade vid 8.30 - utan en endaste liten toapaus! . Inget ont av foglossning i natt, inget ont av axlar/nacke, inget ont någonstans alls faktiskt... Känner mig helt ogravid en sån här morgon (bortsett från bebisgympan i magen då) tills man passerar en spegel

    Vet inte vad det är för spöke eller utomjording som har ockuperat sambon idag, men han föreslog nyss helt självmant att vi skulle åka till Ikea idag ?!?! Klart jag nappade på det förslaget, men det är verkligen inget som brukar komma från honom Hoppas nu bara vi hittar det vi ska ha!

    Och nu fixar han ägg-å-bacon-frulle! kanske dags för mig att studsa in i duschen då...?

    RTR - Woohoo!!! Låter som det är bebis på gång!!

    Svipp - hoppas, hoppas, hoppas!!!!!!!!!

  • Mamma070912

    RTR: smsade dig nyss men då vet jag läget! Lycka till så ses vi på kvällsfikat!


    Äntligen kom vår efterlängtade lilla Julia