IVF Umeå
Grattis, förstår att d känns härligt.
Grattis, förstår att d känns härligt.
Hej! Två till frysen för oss. Är det bra eller? Vet inte om man ska vara glad eller om det är väldigt lite?? Vill bara att det ska gå vägen. Är på "ruvdag" 3 idag. Känner såklart ingenting hittills men hoppas såklart. <3
Uppdatering!
Av 10st befruktades 8st. Ett sattes in direkt och 7st gick till frysen. RD 13 idag och sedan igår kommer det rosa/brun flytning. Har även ont till och från. Har testat negativt. Är så bottenlöst ledsen.....
Hej på er!
Här ligger jag inlagd på gynakuten på grund av överstimulering. Det är verkligen ingen lek. Har opererat in ett dränage idag där dom tappar mig på vätska. Hittills ca 5 liter. Det är tur jag åkte in i tid.
Kom ihåg att ni känner er kropp bäst och vet när något inte står rätt till! Skönt att läsa om era positiva saker.
Sköt om er!
Fick gravid 2-3 på clearblue digital idag :)
Äntligen efter 3 år med ivf får vi ett plus! Men det tar nog ett tag innan jag känner mig hoppfull om att det ska gå hela vägen.
Tack!
Ja ruvardagarna är hemska, det går så långsamt och man känner både det ena och de andra..
Håller tummarna för dig!
Jag har testdag den 18:e.
Men idag kom det riktigt blod (rött). Trodde att jag skulle gå sönder. Satt och tjöt på jobbtoaletten.
Jo visst har vi. Men vi har försökt så länge. Och jag är så less på att bli besviken. Detta pendlade mellan hopp och förtvivlan tar död på mig. Jag är 30 och manen några år äldre. Vi är ju i den åldern, runt omkring oss blir folk gravida och får barn till höger och vänster. Efter så många år av egna försök och då ägg/spermier/livmoder såg så bra ut, alla världen, ja ALLT såg så bra ut enligt papper. Och det ändå inte funkar. Jag är helt knäckt psykiskt. Vet inte hur jag ska orka. Vill bara skita i allt men samtidigt vill jag inget hellre. Förtvivlad!
Hej! :) Hoppar in här!
Håller just nu på med vårt första ivf-försök. Inne på sprutdag 9. Idag var jag på mitt andra VUL. 15 blåsor, ÄP på måndag. Är så nervös! Sprutorna har gått bra trots att jag är spruträdd. Men äggplocket är jag jätterädd för (även fast en stor del av mig såklart längtar).
Alltså, måste kolla om någon kan ge lite hopp. Är på ruvdag8 men känner verkligen ingenting. Har haft svullna bröst men det känns nästan helt borta nu. Kan det kännas såå lite men ändå kanske finnas hopp?