• PimPim1

    Tips om dhea

    Hej

    Jag har svårt att bli gravid och problemet är troligtvis dålig äggkvalitet pga ålder ( 43 ). Jag har troligtvis fungerande ägglossning men blir inte gravid och mannen är inte problemet... Jag planerar inte IVF i detta läge utan tänker försöka på egen hand. Jag har läst att dhea skulle kunna förbättra äggkvalitet och bestämt mig för att det är värt ett försök. Har beställt 7 keto dhea men det används mest av det som tränar hårt och det finns i stort sett ingen info på svenska som rör fertilitet. Däremot finns det internationella fertilitetsstudier som visar på mycket positiva effekter men det verkar vara i ett tidigt skede så det kommer nog dröja innan man får se behandling med dhea i sverige. Nu söker jag erfarenheter från er som använt dhea i syfte att bli gravid. 

    Finns det någon som kan bidra med lite tips och berätta hur det har funkat för er? 

    Hur har ni doserat, när på dagen osv?  
     
    Dhea ska ju ha positiv inverkan även på embyoutveckling och vi som är över 40 har ju troligtvis mycket låga värden (dhea sjunker i kroppen från 20 års ålder) Har ni slutat med dhea vid graviditet?

    Tacksam för alla tips!   

  • Svar på tråden Tips om dhea
  • Gaaaa
    germany skrev 2012-11-22 20:01:55 följande:
    Aha Glad. Låter ju toppen att du verkar svara på de preparat du fått.
    Men visst har ni valt ÄD eller är jag ute och cyklar? Förlåt i såfall Hjärta

    Nej du har inte fel Det är bara det att sverige har nya regler så om jag gör ivf utomlands så har jag/vi stor chans att få ersättning från försäkringskassan nu.
    Så vi ska prova en sista gång!

    Sedan blir det ÄD och där har vi stor chans att också få betalt från försäkringskassan fast vi bor i ett snålt landsting
  • Gaaaa
    cff skrev 2012-11-22 22:27:44 följande:
    Bambi - har du sett att de i en forskningsstudie erbjuder gratis IVF på CFC (iofs kanske vi båda är diskvalificerade pga ålder och/eller AMH, men det kan vara värt att kolla upp).
    Se länk till FL-tråd 
    Det har de haft sedan 2010..

    Man behöver nästan ringa för att få det bättre förklarat!
  • germany
    Gaaaa skrev 2012-11-23 10:41:24 följande:

    Nej du har inte fel Det är bara det att sverige har nya regler så om jag gör ivf utomlands så har jag/vi stor chans att få ersättning från försäkringskassan nu.
    Så vi ska prova en sista gång!

    Sedan blir det ÄD och där har vi stor chans att också få betalt från försäkringskassan fast vi bor i ett snålt landsting
    Har du också bara 1 landstingsfinansierat IVF försök? Uruselt att man bor på fel ställe i landet :(
    Vård borde vara lika för alla....oavsett var i Sverige vi bor Rynkar på näsan. Nej, nu fattar jag säkert fel....du söker dig ju utomlands för IVF, men kan du få det bekostat av försäkringskassan?
    Att ÄD kan gå att få ersättning för vet jag, men hur funkar det med IVF utomlands?

    Du är inne på samma linje som vi, testa åtminstone 1....kanske 2 ggr till innan vi väljer ÄD.
    Känns så himla bra att jobba med ÄD parallelt så att man inte behöver dyka ner i den världen när det kanske börjar dra i hop sig. Jag tar reda på så mkt jag bara kan och har redan klart med att jag kan göra VUL och få recpet omskrivna och bara det känns tryggt.

    Men först IVF, eller hur? Solig
  • Vi 5

    Hej igen kära trådmedlemmar, jag är ledsen att jag inte skrivit och kommenterat på länge. Det har varit lite för mycket på jobbet under en lång tid och jag ser inte riktigt någon ljusning, men jag tror också att det på ett sätt blir en flykt från alla känslor att gå in i jobbstressen. Den är förstås lättare att tackla än känslorna över att ha blivit för gammal och att äggen verkar helt slut.  Jag är i alla fall enormt tacksam varje dag över min stora glädje i livet, min son, och det är skönt att när jag är med honom kan släppa jobbet och t.o.m. många av tankarna på fler barn.

    Germany, jag är så ledsen att läsa att det inte gick vägen denna gång heller! Jag hade önskat dig så att det skulle få gå vägen. Men nu får du satsa på nästa vända och fint att du kan köra ÄD planer samtidigt så att du inte tappar tid. Vad gullig du är som undrar vart jag tagit vägen. Jag har nog behövt sticka huvudet i sanden ett tag öfr att orka komma upp igen. Även jag är intresserad av vad du gräver upp för spännande.

    Tuva, mfl ang diskussionen om biverkningar av DHEA så äter jag DHEA sedan 5 månader drygt. I början fick jag massa biverkningar va det på 25mg nivå, acne och även fett hår, (och de andra skumma jag pratat om tidigare), men så har jag ju nu lyckats komma upp i 50mg sedan ett par månader och nu har jag ingen acne alls tvärtom jättefin hy möjligtvis lite mer ljusa fjun i ansiktet har även jag funderat på. Jag funderar nu på om jag borde öka till 75mg och det beror dels på att biverkningarna minskat, det mest besvärande är min irritabilitet som helt klart är ökad, men jag har tyvärr fått tillbaka mina nattsvettningar (som är värst runt mens) och jag var så nöjd med att de helt försvann de första månaderna med DHEA, kändes som ett bra teckan. Men å andra sidan är det bara 6v kvar till nästa IVF så det är kanske onödigt.

    Pippi, hej och välkommen hit, så trist att det skar sig så med läkaren.

    Kvinna 72 hur gick det med din försenade mens? Fick du någon ordning på den?

    MsBoring, hur går det? Har du fått börja spruta nu? Håller tummarna hårt!

    Cice hur har det gått?

  • Vi 5

    Bambi välkommen hit, vad trist att de inte ens ville diskutera DHEA, men jag har hört att de är ännu hårdare när det gäller DHEA i Danmark än Sverige. Stimulera du först och gör som Germany brukar rekommendera att ta ett DHEA-s prov först för att kolla dina värden.

    Kramar till er alla!

  • Gaaaa
    germany skrev 2012-11-23 19:29:16 följande:
    Har du också bara 1 landstingsfinansierat IVF försök? Uruselt att man bor på fel ställe i landet :(
    Vård borde vara lika för alla....oavsett var i Sverige vi bor Rynkar på näsan. Nej, nu fattar jag säkert fel....du söker dig ju utomlands för IVF, men kan du få det bekostat av försäkringskassan?
    Att ÄD kan gå att få ersättning för vet jag, men hur funkar det med IVF utomlands?

    Du är inne på samma linje som vi, testa åtminstone 1....kanske 2 ggr till innan vi väljer ÄD.
    Känns så himla bra att jobba med ÄD parallelt så att man inte behöver dyka ner i den världen när det kanske börjar dra i hop sig. Jag tar reda på så mkt jag bara kan och har redan klart med att jag kan göra VUL och få recpet omskrivna och bara det känns tryggt.

    Men först IVF, eller hur? Solig

    Nej jag hag gjort 3 ivf + 3 till som vi själva betalat.
    Men det nya är att barnlöshet räknas som en sjukdom, det kan man inte sluta behandla...
    Så trots mina gjorda IVF här så har jag nu stor chans att få ivf betalt av försäkringskassan om den görs utomlands
  • germany
    Gaaaa skrev 2012-11-24 12:21:08 följande:

    Nej jag hag gjort 3 ivf + 3 till som vi själva betalat.
    Men det nya är att barnlöshet räknas som en sjukdom, det kan man inte sluta behandla...
    Så trots mina gjorda IVF här så har jag nu stor chans att få ivf betalt av försäkringskassan om den görs utomlands
    Inte för att grusa dina förhoppningar....det är det sista jag vill Hjärta. Dock så undrar jag för att jag tycker det är jätteintressant. Glad Men är du verkligen säker på att just IVF utomlands kan ersättas av försäkringskassan? Att man kan få ersättning utomlands för ÄD är ju för att det är så lång väntetid att få donator här i Sverige och att då finns det alla skäl i världen att man bör få ersättning.  Medan det går mkt snabbare utomlands då donatorerna är betydligt fler där och ingen direkt kö finns. Men just privat IVF i Sverige är det ju inte dirket någon väntetid på, därför så känns det tvivelaktigt (tagit bara så här i luften från min sida) att försäkringskassan verkligen ersätter IVF:en utomlands.

    Har du någon info sida om detta som säger att det är så eller vet du någon som har fått ersättning för just IVF? Berätta gärna! Är det som du skriver så är det ju fantastiskt! Skrattande
  • germany

    Vi 4 - Skönt att höra ifrån dig! Tänk att man kan sakna och undra vart livet har fört ens trådvänner när det har varit tyst ett tag Hjärta.

    Vi kan väl alla lova varandra att om vi väljer att helt gå vidare och inte längre vistas eller skriva här på FL så kan vi säga farväl.....eller på återseende kanske Skrattande.
    Jag känner att jag bryr mig lika mycket om er som jag bryr mig om mig själv i denna tunga barnkamp!
    Otroligt nästan att man kan få så mkt styrka genom er som ju faktiskt är helt okända människor! Fantastiskt säger jag då bara! Och därför så är var och en av er väldigt saknad om ni bara försvinner utan ett ord....Hjärta

    Jag tycker du ska försöka gå upp till 75 mg de sista veckor som är kvar innan ditt IVF.
    Kan berätta att jag pratade med min klinik i går och jag frågade om de börjat utvärdera om Prasteron har gett någon effekt till deras patienter. De hade inte hunnit gjort någon direkt studie då det inte gått så lång tid. Men på en del hade det gett effekt och på en del inte.
    Sedan så visste dom ännu inte hur pass viktigt DHEA hormonet egentligen var för fertiliteten. Även om man kanske har lågt DHEA värde så var det inte sagt att just DHEA hormonet hade någon större betydelse, men att det var det som hoppades komma fram till snart. Dock så finns det ju en massa studier utomlands som stöder att det verkligen INTE är av ondo att äta DHEA. Så jag väljer att tänka som så att det inte skadar i allafall Solig

  • Gaaaa
    germany skrev 2012-11-24 13:28:34 följande:
    Inte för att grusa dina förhoppningar....det är det sista jag vill Hjärta. Dock så undrar jag för att jag tycker det är jätteintressant. Glad Men är du verkligen säker på att just IVF utomlands kan ersättas av försäkringskassan? Att man kan få ersättning utomlands för ÄD är ju för att det är så lång väntetid att få donator här i Sverige och att då finns det alla skäl i världen att man bör få ersättning.  Medan det går mkt snabbare utomlands då donatorerna är betydligt fler där och ingen direkt kö finns. Men just privat IVF i Sverige är det ju inte dirket någon väntetid på, därför så känns det tvivelaktigt (tagit bara så här i luften från min sida) att försäkringskassan verkligen ersätter IVF:en utomlands.

    Har du någon info sida om detta som säger att det är så eller vet du någon som har fått ersättning för just IVF? Berätta gärna! Är det som du skriver så är det ju fantastiskt! Skrattande

    Jag har pratat med den avdelning på Försäkringskassan som godkänner våra ansökningar
  • Gaaaa

    Ja och det är helt nya regler så det har inte ens haft en chans att godkänna ännu. men som hon sa reglerna ändras hela tiden så skynda, skynda!!