Tips om dhea
Susmar, lycka till med äggplock idag :)
Susmar, lycka till med äggplock idag :)
Varit valen en timme nu. Svårt sova när det gör lite ont i kroppen, främst höfter och knän när jag ligger på sida. Lite mage också. Men vilar ju hela dagen och sover en timme eller två på eftermiddagen.
Känner mig aningens mindre svullen nu och pinnar ganska mycket. Har köpt katrinplommon och ska försöka få igång mage lite mer. Blev även sjukt sugen på nudlar med buljongen och den gjorde att svidet försvann tillfälligt en bra stund. Jag blir fort hungrig och det känns nästan som när jag var gravid fastän inget embryo är infört ;)
Kan det vara östrogenet eller progesteronet son skapar hungerkänslorna och det lätta illamåendet? ;)
Tror att jag kommer leva på nudlar hädanefter :P
Och stackars sambon som ställer sig och kokar dem åt mig när jag börjar pipa och ha ont ;) Han är verkligen en klippa. Ska bara komma ihåg att säga det ordentligt då jag slutar ha så ont och blir så självfokuserad.

Pippi: det var tråkigt att höra, önskar att jag fått lite mindre och ni andra fler.
Lite ego:
Det är känslan av att vara bukstinn dom är värst. Har nyss ätit frukost, hittade en smörgås med massa fibrer och linfrön i. I övrigt äter jag lite katrinplommon då och då. Magen har inte blivit varken större eller mindre men blir stenhård när jag går och rör på mig. Tror fortfarande att det är mycket som sitter i tarmarna.
I dag lyser solen här och det är +6 grader. Finaste dagen sedan vi kom hit. Vill så gärna gå upp till den stora katedralen som inte ligger långt från hotellet. Det är tyvärr mycket uppför. Men om jag går hå och skita nu så gör vi ett försök att gå ut.
Å här är en länk till katedralen 
en.wikipedia.org/wiki/Cathedral_of_St._Peter_and_Paul,_Brno
).
Sett katedralen nu, men inte bajsat 
Vi har gått försiktigt nu i lite drygt två timmar och njutit av solen. Det ska ju vara bra att röra på sig också.
Köpte ett laxermedel i droppform på ett apotek. En tjej som kunde engelska, det var skönt. Stod att man skulle ta 10-20 droppar, jag har tagit 20
Så om 8 timmar får vi se om det händer något.
Lite orolig är jag ändå för att jag fått vätska i buken. Tycker att jag blir stinn och det trycker. Blir även lätt andfådd.
Ska ringa och kolla status på äggen mellan kl 13-14. Men det stod att man inte kunde ringa på dag 4 (idag). Men de kan väl i alla fall ge statusen för dag 3 kan jag tycka. Ringde aldrig igår.
Ringde och frågade om statusen för äggen på dag tre nyss. Hon rabblade ganska snabbt hur det såg ut. Två hade i alla fall delat sig i 8 celler, sedan kommer jag inte ihåg om det var 6 st 5 celler eller 5 st 6 celler. Sedan var det fallande med fyra, tre och två celler. De med mindre antal celler delar sig nog för sakta antar jag. Så summan är att 8 ägg har gått vidare till PGD och 5-dagarsodling. Hoppas att inga faller bort där.
Så utav 24 plockade blev 17 befruktade och 8 går vidare. Så för mig innebär det då ca 30% var dugliga av alla plockade.
Hopas att jag får en skriftlig rapport på utvecklingen för varje dag. Siffernörd som jag är
MissB: Klockan 12 ska vi vara där :)
Då skönt när denna resa är över och man får komna hem igen. Hoppas vi får en ET, men som det känns nu så har jag ju ganska stora problem med magen. Hoppas fet beror på tarmarna och inte vätskan. Jag är beredd att chansa med ett ET. Frågan är om man har större chans att misslyckas om man är/blir överstimulerad under någon del av processen?
Vi4, tråkigt med sjukstuga. Det kan ställa till rätt mycket i planeringen
Susmar: fy så tråkigt, massa stärkande kramar till dig.
Laxermedlet gjorde susen lite tror jag. Fick vara med om ett ohyggligt förlösande toabesök. Det finns hopp inför morgondagen känns det som :)