Vit Lilja skrev 2012-04-27 12:36:54 följande:
Jag hade en jättesvår förlossning där både jag och pojken höll på att stryka med. Efter 6 månader så ringde jag mvc för att fråga om jag inte skulle på efterkontroll. Svaret jag fick var "Hur gammal är bebisen? 6 månader? Nä, då är det nog ingen fara. Ring om du börjar må dåligt". När jag svarade att jag fortfarande har problem att sitta och att jag inte kan gå längre promenader svarade hon "Livet förändras när man fött barn"
Har 0 och ingen tro på sjukvården längre, tyvärr :(
Fast lite ansvar har man faktiskt själv också. Jag hoppas för din egen skull att du inte godtog den förklaringen utan sökte hjälp utav någon annan.
________________________________________________________
Jag undersöktes inte på efterkontrollen ca 6 veckor efter förlossningen. BM frågade mig hur det kändes och såg ut "där nere" och jag sa att det var lugnt - vilket det var. Så vi gjorde ingen koll.