• Prickiga jag

    Midsommargänget III

    Midsommargänget är tråden för oss som firade midsommar ihop sommaren 2005:

    Munter
    CM
    Timisen
    Flinxann
    Rallymoster
    Binkan
    Flodisen
    Coccinelle
    MiniTina
    Prickiga
    Elin
    TantT
    Surfer
    Oz
    HG
    Anemone
    Esther
    Toca

    Ingen glömd hoppas jag - i så fall inte med vilje!

  • Svar på tråden Midsommargänget III
  • Muntra hundägaren

    Ja, naturligtvis Surfer! Om man trycker på "on-knappen" innan man använder hjärnan brukar man ju tänka rätt . Vissa i min omgivning gör inte alltid detta (läs aldrig), så det har tydligen smittat av sig på mig också! Ve och fasa! Gul postitlapp i pannan med "slå på hjärnan" är ett måste

  • Rally

    För mig (och de flesta utom Tanten då) blir det väl ljusare en timme längre på kvällen och ingen som helst skillnad på mogonen?

    Håller med Oz att den här vinterna har varat alldeles för länge. OK, jag gillar när det blir en ordentlig vinter istället för den där slaksvarianten vi brukar ha, men nu får det vara nog. Jag vill ha VÅR! Och vårkläder! Jag känner mig som en stor dammhög i min svarta jacka.

    Dammhögen går för övrigt in i vecka 7 i morgon, har fortfarande molvärk och (ännu) ömma(re) bröst och lite lätt förstoppning. Heja!

    Japp, jag föll till föga till sist och registrerade min graviditet här, men kommer inte att skriva så mycket alls under egna anteckningar. Jag har en egen kalender på min dator som jag försöker att hålla efter och det får nog räcka. Dessutom så har jag andra IRL-vänner som hänger här och vi har ju ännu inte outat det för dem. Men vet de vem jag är, så vet de ju nu.

  • Rally

    Blev just uppringd och meddelad att jobbintervjun i onsdags kammade noll. Skit! Men det var ju väntat.

  • Muntra hundägaren

    Fan Rally!

    Jag förstår att du inte skriver några personliga anteckningar nu när det är öppet för vem som helst att läsa. Dock är det bra att du har regget för då kan man titta in allt som oftast och pminna sig i vilken vecka du är. det blir ju lite lätt tjatigt att fråga hela tiden.

    -Rally, vilken vecka är du i nu? Jaha, vecka 7, men det var du ju sist jag frågade också.

    -ja, men det var ju för stå dagar sedan Munter, svarar Rally då!

  • bebbe2005

    Hej igen!
    läste precis att de snart stänger ner gamla FL:

    "Gamla FL ska, enligt plan, stängas ner i slutet av mars - alltså nästa vecka.

    Redax har inte sagt hur de ska göra men har du inte uppgraderat den dagen gamla FL stängs lär du hamna på en "uppgradera dig nu" sida så att dagbok och annat kan konverteras till det nya formatet. Inställningar från gamla behålls till nya."

    Har ni uppgraderat? det har inte jag...

    rally - trist med jobbet, men du kan ju glädjas över molvärk o dyl!! Illamaende pa intagande?! Nä, skämtar - du kommer saklart ha en lika stralande, bortskämd graviditet som jag hittills har fatt uppleva och flinxan gick igenom fran början till slut

  • Coccinelle

    Dagarna blir langre sa det borde innebara att det blir morkare pa morgonen men nu ar ju solen uppe redan kl 7 kanns det som (jag sover da men det kanns som sa ) sa det blir nog inga problem att kliva upp.

    Skont med fredag!!!! Jag har munsar, jakla bajs! Ocksa ar det slut pa dundermedlet och zinkpasta kanns jobbigt att ha pa jobbet... Hade jag inte klippt sonder visakortet sa hade jag kunnat ga till apotekaren pa andra sidan gatan och kopt nytt dundermedel, egentligen masta man ha recept men han ger anda.

    wohoooooooooooooooooooooooooooooooo

  • bebbe2005

    Ja just det - en sak till!

    Nagon av er mammor som köpt spjälsäng pa IKEA?!?

    Viktigt! IKEA återkallar sängbotten till spjälsängarna TASSA och SNIGLAR, se mer info pa hemsidan!

Svar på tråden Midsommargänget III