Jellybeanbaby skrev 2012-07-23 13:52:22 följande:
Hittade kommentar som jag tycker är helt fantastisk:
Detta kommer inte att fungera. Varför? Jo, därför att i huvudsak kvinnliga genusfantaster ser han och hon som ett problem.
Barn har inte den synen. För dem är det naturligt att det finns pojkar och flickor och att de är olika varandra, både som grupp och naturligtvis på individnivå. Ordet "hen" kommer antagligen bara att ses som ett egennamn, som t.ex. Robin, Kim eller andra könsneutrala namn.
Dessutom har de mage att insinuera att löneskillnader, våldsbenägenhet och empati är könsbundet (och vi vet vilket kön de tillmäter vilken egenskap) samtidigt som de menar att alla måste behandlas som individer. Som vanligt tillämpas individsynen eller gruppsynen selektivt beroende på om det är fördelaktigt för kvinnor eller inte, sällan på ett könsneutralt sätt.
Jag tror vi kommer att skratta gott åt "hen"-försöket när vi tittar tillbaka på detta om några år.
Säger vem? Vad är personen för bevis för detta uttallande om barnen? Jag jobbar på förskola och har precis motsatt erfarenhet. Barn bryr sig inte alls lika mycket om kön som vuxna. Visst är de medvetna om att det finns pojkar och flickor, och att han och hon är personliga pronomen om man talar om en pojke respektive flicka. Men barn fattar i större usträckning än vuxna att hen är ngt man använder om man inte
vet vad en person är. De hr ingen koll på intersexualitet och hermafroditer, liksom, men de har säkert alla erfarnhet i att undra om den där äldre, korthåriga människan med stor näsa och skäggvårtor är en tant eller en farbror. Om bebisen är en pojke eller flicka. Eller att man kanske ser nån bakifrån och inte vet.
Barn är mycket enklare än vuxna, vuxna ska krångla till det hela tiden. Hen är inget "försök" , gillar man hen så använder man det, gillar man det itne så låter man ju bli. Precis som att jag låter bli att säga "dagis".