• Lillalila

    Känner du igen dig- då är du WT!

    Japp!! I en spinoff på denna wt-debatt så vill jag dra den än längre- genom att kategorisera er!!

    Om följande stämmer in på dig är du wt!

    Du använder foppatofflor

    Du använder vanliga vita t-shirts med fladdrande armar 

    Du äter falukorv

    Du handlar mat av märket Eldorado eller Xtra

    Du arbetar som undersköterska

    Du arbetar som städerska

    Du svär en jävla massa

    Du röker

    Du snusar

    Du använder leggings

    Du handlar kläder på Ica eller Coop

    Du har en ring på varje finger

    Du köper parfymer i mataffären

    Du tycker GeKås i Ullared är höjdpunkten på året och inhandlar samtliga årstiders jackor och skor där

    Du tycker nötfärs är lyxvara och unnar dig detta då det är helg

    Du klankar ner på de med mer pengar än dig och kallar dem alltid för snobbar

    Du skriver om hela ditt liv på facebook... Särskilt tycker du om att exempelvis skriva; "du tror du är något men jag är starkare än dig" och bara inväntar alla "hur är det vännen" frågorna

    En annan vanligt förekommande statusrad på din facebook är något liknande " nu har jag städat, diskat, handlat, tvättat, duschat och lagat mat. Nu blir det mys med familjen framför Doobidoo!

    Du telefonröstar som en galning under programmet X-facotor, och har nått över 15-års gränsen för lääääänge sen

    Du köper mobilsignaler och bakgrunder på nätet. Särskilt gillar du de där med nallar eller tribaler 

    Du har piercings

    Du har kassler och färdigköpt potatissallad på varenda jävla bjudning

    Du röstar på SD för att du vill ha ut invandrarna ur landet

    Du har någon karaktär ur nalle puh eller tribaler som tatueringar

    Du tycker kampinglivet kompenserar för alla exotiska platser i världen och VÄGRAR inse att du väljer campinglivet för att du egentligen inte har råd att resa utomlands

    Du tycker marknader och t-shirtsen de säljer där är årets höjdpunkt!

    Du köper även spraymålade tavlor eller karikatyrer på marknaderna och visar stolt upp dem för vännerna då de besöker dig

    Du köper mc donalds menyn BARA för att få de fantastiskt fina färgade coca-colaglasen!

    Du säger "ja di rike di kan" i varannan mening när du sitter i personalrummet på äldreboendet i din bussarong och äter överbliven havregröt

    Du tycker att namnskyltar på barnvagnen är en upptäckt likställd glödlampan

    Du döper ditt barn till namn med x eller z i

    Du döper ditt barn efter rockband 

    Du har katter som är döpta efter rockbands-medlemmar

    Du kan på något sätt identifiera dig med karaktärerna i programmet Färjan, på tv

    Du har typ 3 olika guldhalsband på dig samtidigt

    Du ger barnen läsk i nappflaskan

    Du tycker att eldorados fiskpinnar minsann är lika nyttiga som färsk fisk

    .... om du känner igen minst en av dessa är du 100% wt i dess renaste form!!!

    Ni som känner för att tillägga något på listan- välkomna!

     

  • Svar på tråden Känner du igen dig- då är du WT!
  • MikuAndSaraLi
    Anonym skrev 2012-11-11 13:40:01 följande:
    Om det var du som var i tv för ett tag sedan nu i ett visst program så tycker inte jag heller att du verkade WT. Jag vet ju inte om det var du, men jag tänkte på ditt nick när jag såg programet.



    Vet nog vilket program det är du menar.

    Ett av de största misstagen i mitt liv, kan jag ju säga.

    Får ångest varje gång det går i repris T.T

    Det vinklades och förvreds något otroligt.

    Vad jag dock Inte vet, är om du är sarkastisk eller ej.
  • Anonym (456)
    Grande Rock skrev 2012-11-11 14:35:10 följande:
    Men hur jävla sär är ni som svarar på vgarje punkt i denna idiotiska TS, tror ni på allvar att det är någon som ids läsa erat inlägg?
    Jag läser! (Men bara de som fetstilar sina egna svar)
  • Anonym (456)

    Extra punkt till ts: 

    Du är WT om du har så låg läsförståelse att du uppfattar "Du handlar kläder på Ica eller Coop" som "Du handlar på Ica eller Coop"

  • Anonym (ej wt)

    haha, du glömde; färgat eller blekt hår med utväxt, urringade tröjor, ungar som har gamla urväxta kläder, ungarna får mobil när dom är typ 5....det är wt för mig också, just det, joggingbyxor OCH foppatofflor=)

    Jag är iof uska men inte wt för det, tvärtom, vi har det bra ställt med stil och klass, skulle aldrig drömma om att sätta på mig ett par foppa om jag ska utanför dörren

  • Astarte
    MikuAndSaraLi skrev 2012-11-11 14:37:46 följande:



    Vet nog vilket program det är du menar.
    Ett av de största misstagen i mitt liv, kan jag ju säga.
    Får ångest varje gång det går i repris T.T
    Det vinklades och förvreds något otroligt.
    Vad jag dock Inte vet, är om du är sarkastisk eller ej.

    Det var jag som skrev det, råkade bara bli anonym. Jag var inte det minsta sarkastisk, jag tycker det var intressant. Eftersom jag sett dig på FL undrade jag om det var du som var med, bara. Du kanske upplevde det som vinklat, men jag som vanlig tittare upplevde inte något speciellt. Tycker du var bra.
  • gbgumman

    Äger några leggings i nylon. Använder som strumpbyxor.

  • Anonym (ej wt)

     Förresten det  här med leggings... det beror på hur du bär dom till vad, jag har leggings till typ en längre tunika ifrån filippa k....

  • Mellamella
    Astarte skrev 2012-11-11 12:05:30 följande:

    Precis, och just att tro att det handlar om pengar är lite WT!
    Varför det? Väldigt många av de "WT-kriterier" som nämns kan kopplas samman med att inte ha så mycket pengar. Exempelvis köpa eldorado, arbeta som städare/undersköterska, handla kläder på Maxi, åka på husvagnssemester för att man inte har råd att åka utomlands... Och så vidare. Väldigt många vill försöka få det att låta som att WT inte handlar om ekonomi för att de inte vill erkänna sitt klassförakt, men det är väl knappast en slump att i princip allt det som föraktas är det som är absolut vanligast i de lägre klasserna? 
    Thats my story and I'm sticking to it. www.mellas.se/
  • Astarte
    Mellamella skrev 2012-11-11 14:51:14 följande:
    Varför det? Väldigt många av de "WT-kriterier" som nämns kan kopplas samman med att inte ha så mycket pengar. Exempelvis köpa eldorado, arbeta som städare/undersköterska, handla kläder på Maxi, åka på husvagnssemester för att man inte har råd att åka utomlands... Och så vidare. Väldigt många vill försöka få det att låta som att WT inte handlar om ekonomi för att de inte vill erkänna sitt klassförakt, men det är väl knappast en slump att i princip allt det som föraktas är det som är absolut vanligast i de lägre klasserna? 

    Att ha dålig ekonomi i betydelsen "dåligt planerad ekonomi" kan jag också tycka är WT. Till exempel att börja planera för julen i mitten av december trots att man har en låg inkomst och borde ha planerat bättre. Att inte spara till en semesterresa och sedan klaga på att man inte kommer iväg osv.

    Däremot tycker jag inte att låg inkomst i sig är WT, framför allt inte nu för tiden. En rörmokare tjänar lätt mer än t ex en bibliotekarie eller lärare. Själv hade jag mer som undersköterska än när jag jobbade med journalistik på frilans. Inkomsten säger därför inte så mycket om graden av WT, att inte kunna sköta sin ekonomi gör det dock till viss del.

    Det är vad jag tycker.    
Svar på tråden Känner du igen dig- då är du WT!