Tråden för oss som INTE ammar...
Min poäng är att det är svårt att få mjölkallergiallergi och laktosintolerans konstaterat av BVC speciellt när bebisarna är små. Så många går runt med en halft eller helt missnöjd bebis och får som svar att testa minifom droppar som inte hjälper. När problemet egetligen ligger i att det är MÅNGA som är känsliga för vanlig komjölksersättning som är för stark för många bebisars magar.
Eftersom Nan Ha är processerad komjölksersättning så har man brutit ner komjölksproteinet så pass mycket att känsliga magar kan ta det.
Är man extremt allergisk så reagerar man även på Nan Ha och då får man välja en ännu mildare variant.
Det värsta rådet från BVC tycker jag är att vänta, det går över eller att det tar 3 månader för barnet att bli bättre. Det stämmer inte, det finns ersättning anpassad för de flesta och bebisen ska inte behöva vara obekväm/ha ont i flera månader.
Det hade man juh som vuxen aldrig accepterat, jaja gå runt och ha ont det går över om 3 månader eller 1 år.