Adina15 skrev 2013-02-05 08:49:52 följande:
jag har också hört man tar ovitrellesprutan dygnet innan insemination... men det är säkert mycket olika.
jag ska också börja med hormonbehandling kommande inseminationsförsök (har tidigare bara gjort det i samband med ivf). hur har er ordination sett ut med pergotime (1 tablett/dag hur länge?) och hur har ni reagerat på det? har hört att man inte alltid behöver göra UL??
Pergotime endast dag 3
Sedan Gonal-F dag 7-8 (tror jag)
UL dag 10-11
Sedan Ovitrell enligt ordination efter UL (båda gångerna skulle jag ta den direkt eftersom jag fick tid dagen efter för insem.)
Har inte reagerat på hormonerna nånting egentligen, förutom att jag efter insem. känner väldigt mycket i magens nedre region :) mer än vid vanliga försök så att säga.
Jag har också hört att man på vissa ställen gör två insemineringar efter varandra (dagarna efter varandra) för att öka chanserna. Hur har ni det?