Inlägg från: orolig2121 |Visa alla inlägg
  • orolig2121

    Varför föda naturligt?

    Anonym skrev 2013-03-05 11:40:36 följande:
    Men du kan ju inte använda bristning som argument mot vaginal förlossning? Vad kallar du "bristningen" rakt igenom magen på den som gör KS?

    Det är ju ts som använder ordet naturligt, så därför antar jag att det är av vikt för ts?

    Ang framfall och inkontinens så vet man inte alltid om det är graviditeten (eller flera tätt) eller själva förlossningen som orsakar detta. Statistiken är ihopsamlad på kvinnor som levde i en tid då KS var i princip enbart akuta snitt därför har man inte så mycket att jämföra med än.

    Ja, att man får bristningar och spricker under förlossningen är vanligt, men frågan är väl hur många som blir återställda? Och hur barnet mår? Och hur kvinnan mår?

    Jag är inte emot KS på något sätt, tycker det är upp till varje kvinna. Men jag tycker det är fel att propagera mot vaginala förlossningar. Varför inte tala sig varm om VALFRIHET i stället? Det finns ju vissa av oss som faktiskt väljer vaginala förlossningar och är nöjda med vårt val.
    "Det är ju ts som använder ordet naturligt, så därför antar jag att det är av vikt för ts? "

    Nej, ordet naturligt är i sammanhanget inte alls väsentligt för mig. Jag kallar det gärna kategori B istället, eller vad som helst annat.  Det verkar inte finns ett etablerat namn för de förlossningar som inte är planerade snitt.

    Absolut valfrihet är det viktiga!
  • orolig2121

    Jag visste inte att vården har en annan upplysningsplikt för kejsarsnitt än för vanliga förlossningar. Det förklarar ju i så fall en del av skevheten i informationen.

  • orolig2121
    ScandinavianMom skrev 2013-03-05 12:38:58 följande:
    Och då borde du också veta att i de länder är det ekonomin som påverkar valet, inte vetenskapen om vad är bäst för mamman eller bebisen.
    Vad har du fått det ifrån? För det första får kvinnor får välja i många länder och de flesta länder har allmän sjukvård. För det andra så är det väl i sverige som ekonomin verkligen verkar spela stor roll, här hör man ju hela tiden kostnadsargumentet emot kejsarsnitt.
  • orolig2121
    Skepparen skrev 2013-03-05 12:43:27 följande:
    Att du har fel när du säger att det bara är kvinnor som haft okomplicerade vaginala förlossningar, eller kvinnor som inte vet vad de pratar om som skulle välja vaginalt till nästa barn. 
    Du är helt enkelt okunnig. 
    Men det har jag ju aldrig sagt.
  • orolig2121
    Skepparen skrev 2013-03-05 12:43:27 följande:
    Att du har fel när du säger att det bara är kvinnor som haft okomplicerade vaginala förlossningar, eller kvinnor som inte vet vad de pratar om som skulle välja vaginalt till nästa barn. 
    Du är helt enkelt okunnig. 
    I länder där kvinnor väljer fritt verkar runt 40% välja bort planerat kejsarsnitt. Så det verkar helt klart vara så att många kvinnor föredrar att inte ta planerat snitt även om de får välja helt själv.
  • orolig2121
    cosinus skrev 2013-03-05 12:55:57 följande:
    Har fött 4 barn vaginalt utan minsta lilla problem efteråt, inga ärr, inga stygn och varit uppe direkt. Kan inte tänka mig att fyra stora bukoperationer lämnat mig i samma utmärkta skick som innan.

    Har f ö tackat nej till ett snitt då ena barnet föddes i säte så där fick jag ett val från sjukvården men aldrig att jag låter någon sprätta upp mig om jag kan slippa och det inte är nödvändigt för mitt eller barnets säkerhet.

    Självklart kan ett snitt vara skonsammare för kroppen än värsta utfallet vid en vaginal förlossning men jag är lika övertygad om att en vaginal förlossning utan komplikationer är skonsammare än en stor operation och jag skulle personligen aldrig välja bort chansen att komma så lindrigt undan som möjligt bara för att det förekommer en lite risk att råka illa ut.

    Och just ja, smärtan var det också, den är överkomlig för många.
    Det är klart att en vaginal förlossning utan komplikationer är ett bra alternativ, och troligen är de förlossningarna i jämförelse inte speciellt smärtsamma heller. Tyvärr går det ju inte att beställa en sådan förlossning.
  • orolig2121
    ScandinavianMom skrev 2013-03-05 12:57:21 följande:
    I länder med hög kejsarsnittssiffra är det ofta ekonomifråga eftersom kvinnor kan till och med få pengar för att välja kejsarsnitt.

    Du vill att det ska finnas rättighet till att välja hur man föder barn. Jag håller absolut med dig eftersom jag vill föda hemma men systemet tillåter det inte. Hur rättvist är det? Så om jag vill ha det som jag vill då måste jag föda oassisterat eller spara ihop tiotusentals kronor för att betala barnmorskas lön.

    Systemet är inte perfekt, absolut inte. Jag håller med dig att alla kvinnor ska ha rätten att välja hur de föder sina barn. Men jag kommer inte att hålla med att kejsarsnitt är bättre än vaginalförlossning.
    Varför håller du inte med om att kejsarsnitt är ett åtminstone lika bra alternativ?

    Jag tycker kvinnor ska få föda själva men att få föda hemma tycker jag låter tveksamt. Det låter både dyrt och riskfyllt i jämförelse med både vaginal och snittförlossning på sjukhus. Men men, man kanske kan låta kvinnor välja det också, det är nog inte så många som skulle ta det alternativet. Jag vet ju inte ens om min fru och barn hade överlevt om vi fött hemma, det hade åtminstone blivit en väldigt jobbig akutfärd till sjukhus.

    Att föda hemma när man vet att det inte är ovanligt att kvinnor och barn dör utan sjukhusvård det är lite svårt för mig att förstå, men jag tänker inte försöka stoppa dig om du ändå vill.
  • orolig2121
    ScandinavianMom skrev 2013-03-05 12:57:21 följande:
    I länder med hög kejsarsnittssiffra är det ofta ekonomifråga eftersom kvinnor kan till och med få pengar för att välja kejsarsnitt.

    Du vill att det ska finnas rättighet till att välja hur man föder barn. Jag håller absolut med dig eftersom jag vill föda hemma men systemet tillåter det inte. Hur rättvist är det? Så om jag vill ha det som jag vill då måste jag föda oassisterat eller spara ihop tiotusentals kronor för att betala barnmorskas lön.

    Systemet är inte perfekt, absolut inte. Jag håller med dig att alla kvinnor ska ha rätten att välja hur de föder sina barn. Men jag kommer inte att hålla med att kejsarsnitt är bättre än vaginalförlossning.
    "I länder med hög kejsarsnittssiffra är det ofta ekonomifråga eftersom kvinnor kan till och med få pengar för att välja kejsarsnitt."

    Jag vet inte riktigt vad det är du syftar på. Har du någon länk?
  • orolig2121
    Skepparen skrev 2013-03-05 13:43:44 följande:
    Här säger du det som du senare hävdar att du aldrig sagt.
    Du påstod att jag sagt:
    "du säger att det bara är kvinnor som haft okomplicerade vaginala förlossningar, eller kvinnor som inte vet vad de pratar om som skulle välja vaginalt till nästa barn."

    Medan det du citerar från mig är:
    "Jag har aldrig hört en kvinna med en svår förlossning bakom sig ens överväga att andning, akupunktur, etc skulle kunna hjälpa. Sådant säger bara kvinnor som haft relativt enkla förlossningar."

    Det är ju två helt olika saker? Jag säger att akupunktur etc inte är till någon större hjälp vid en svår förlossning, sånt tror bara kvinnor som haft relativt enkla förlossningar. Du pratar om att bara kvinnor som haft enkla förlossningar skulle välja vaginalt igen. Vi pratar ju om två helt olika saker. 
  • orolig2121
    ScandinavianMom skrev 2013-03-05 13:22:40 följande:
    Jag tycker inte att det är lika bra alternativ (nu pratar vi planerat snitt). Det kommer aldrig vara lika bra i mina tankar att skära igenom hud och muskler för att ta ut ett barn som inte är redo att födas än. Det att tro att man slipper smärtan är naivt tänkande för att man måste räkna med flera veckors återhämtningstid med svåra smärtor där man knappt kan lyfta sin egen bebis. Det skulle jag inte välja eftersom jag vill kunna gå runt med min bebis, lyfta den ur sängen utan hjälp, amma i vilken ställning jag vill. Och amningen, den är lite svårare att komma igång med efter kejsarsnitt på grund av smärtan och alla läkemedel. och det är också nånting jag vill undvika. Amningen kan vara svår nog utan det.

    Om du vill att kvinnor ska ha rätt att välja då måste du vara medveten om att valet är inte bara svart och vitt. Det finns kvinnor som vill föda med kejsarsnitt, vaginalt med epidural, vaginalt utan alla smärtlindring, vaginalt i vatten, vaginal hemma i vardagsrummet, vaginalt ute i naturen eller stående på huvudet! Ja kvinnor ska få välja själva men det är inte ett eller två alternativ, det är många.

    För mig ser jag större risk att få komplikationer om jag föder på sjukhuset. Risken för blödning är större och behovet av medicinsk smärtlindring är större på sjukhus än i hemförlossning. Därför vill jag vara hemma där jag mår bra och känner mig trygg.
    Jag får inte intrycket av att du är så intresserad av argument, du verkar ha bestämt dig på ideologiska grunder. Du har all rätt att göra det och jag håller med dig att kvinnor ska få välja vad de vill inom rimliga gränser.
Svar på tråden Varför föda naturligt?